Według nowo złożonych dokumentów sądowych Assange wkrótce zawrze ugodę, aby uniknąć dalszego przebywania w więzieniu. „Julian Assange jest wolny.
Opuścił więzienie o zaostrzonym rygorze w Belmarsh rankiem 24 czerwca, po spędzeniu tam 1901 dni” – napisała WikiLeaks na X (dawniej Twitterze).
„Wysoki Trybunał w Londynie przyznał mu zwolnienie za kaucją i po południu został zwolniony na lotnisku Stansted, gdzie wsiadł do samolotu i wyleciał z Wielkiej Brytanii”. WikiLeaks stwierdziło, że międzynarodowa kampania na rzecz uwolnienia Assange’a stworzyła „przestrzeń dla długiego okresu negocjacji z Departamentem Sprawiedliwości USA, prowadzących do porozumienia, które nie zostało jeszcze formalnie sfinalizowane”. „Gdy wraca do Australii, dziękujemy wszystkim, którzy byli przy nas, walczyli za nas i pozostali całkowicie zaangażowani w walkę o jego wolność” – napisano WikiLeaks.
Zgodnie z pismem Departamentu Sprawiedliwości Assange stanie przed sądem w Saipanie na Marianach Północnych, terytorium USA na Pacyfiku, w środę o godzinie 9:00 czasu lokalnego.
„Przewidujemy, że oskarżony przyzna się do zarzutu… spiskowania w celu nielegalnego uzyskania i rozpowszechnienia informacji niejawnych dotyczących obrony narodowej Stanów Zjednoczonych” – czytamy w piśmie.
Departament Sprawiedliwości oświadczył, że spodziewa się, że po zakończeniu postępowania Assange wróci do swojej ojczyzny, Australii. Pod przywództwem Assange’a WikiLeaks opublikowało wiele ściśle tajnych plików, w tym dokumenty związane z wojnami USA w Iraku i Afganistanie, a także zbiór amerykańskich depesz dyplomatycznych.
W 2010 roku organizacja opublikowała film przedstawiający amerykański helikopter wojskowy atakujący ludność cywilną w Bagdadzie w 2007 roku po wzięciu ich za powstańców. W obawie przed ekstradycją do Stanów Zjednoczonych Assange spędził siedem lat ukrywając się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie.
Został wyrzucony z lokalu w 2019 r., kiedy Ekwador cofnął mu status azylu.
Działacz został natychmiast aresztowany przez brytyjską policję, a następnie spędził pięć lat w Belmarsh po uznaniu go za winnego skoku za kaucją. Zespół prawny Assange’a, rodzina i współpracownicy określili warunki w Belmarsh jako „tortury” i ostrzegli, że jego stan zdrowia znacznie się pogorszył za kratami. W 2012 roku współzałożyciel WikiLeaks był gospodarzem programu „The World Tomorrow” w telewizji RT.
Program obejmujący 12 odcinków obejmował szereg gorących dyskusji na tematy, w których gościli tacy goście, jak przywódca Hezbollahu Hassan Nasrallah, były więzień Guantanamo Moazzam Begg i były premier Pakistanu Imran Khan.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz