wtorek, 25 czerwca 2024

"Przywódca Ameryki Południowej zaprasza Assange’a do odwiedzenia Współzałożyciel WikiLeaks jest mile widziany w Kolumbii, powiedział jej przywódca, ponieważ oczekuje się, że Assange uniknie dalszego więzienia"

 Prezydent Gustavo Petro zaprosił współzałożyciela WikiLeaks Juliana Assange’a do odwiedzenia Kolumbii po tym, jak rozeszła się wiadomość, że we wtorek rano działacz został zwolniony z więzienia o zaostrzonym rygorze Belmarsh w Londynie.

South American leader invites Assange to visit
Oczekuje się, że Assange przyzna się do rozpowszechniania tajemnic państwowych w ramach ugody z władzami USA i ostatecznie wyjdzie na wolność jeszcze w tym tygodniu, kończąc trwającą ponad dwie dekady walkę z oskarżeniem. „Gratuluję Julianowi Assange’owi wolności. Wieczne więzienie i tortury Assange’a były atakiem na wolność prasy na skalę globalną” – napisał kolumbijski przywódca na X (dawniej Twitter). „Wieczne więzienie i tortury Assange’a były atakiem na wolność prasy na skalę globalną” – napisał kolumbijski przywódca na X (dawniej Twitter).

„Potępianie masakry ludności cywilnej w Iraku dokonanej przez USA było jego „zbrodnią”, a teraz w Gazie powtarza się tę samą masakrę”. Petro zaprosił Assange’a i jego żonę Stellę do odwiedzenia Kolumbii w ramach „aktu prawdziwej wolności”. Były prezydent Boliwii Evo Morales również pogratulował współzałożycielowi WikiLeaks.

„Przez wiele lat przebywał w więzieniu za ujawnianie całemu światu zbrodni Stanów Zjednoczonych. Pomógł nam zdemaskować i obalić kłamstwa, którymi usprawiedliwiano wojny i najazdy” – napisał w X. Przez te lata WikiLeaks opublikowało wiele ściśle tajnych plików, w tym dokumenty związane z wojnami USA w Iraku i Afganistanie, a także zbiór amerykańskich depesz dyplomatycznych.

W 2010 r. na stronie internetowej opublikowano materiał filmowy przedstawiający amerykański helikopter wojskowy zestrzeliwujący cywilów w Bagdadzie w 2007 r., gdy wziął ich za wrogów. W latach 2011–2019 Assange ukrywał się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie w obawie przed ekstradycją.

Ekwador ostatecznie unieważnił jego status azylu, po czym Assange został wyrzucony z ambasady i natychmiast aresztowany przez brytyjską policję.

Później został skazany za zwolnienie za kaucją i spędził pięć lat w więzieniu Belmarsh w Londynie.
Assange ma w środę stawić się przed sądem na terytorium Marianów Północnych na Pacyfiku.

Ugoda będzie wiązać się z karą pięciu lat więzienia – tyle samo odbywał już w Wielkiej Brytanii.

Bez porozumienia Assange’owi groziłaby kara do 175 lat więzienia – stwierdził jego zespół prawny.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news

Brak komentarzy:

"Ukraiński minister spraw zagranicznych zaprzecza Zełenskiemu w sprawie Krymu Andrey Sibiga wykluczył ustępstwa terytorialne, mimo że ukraiński przywódca przyznał, że Kijów nie może przejąć półwyspu siłą"

  Ukrainian Foreign Minister Andrey Sibiga. ©  Getty Images Ukraina nie zgodzi się oddać Rosji żadnego terytorium, aby zakoń...