Prezydent Gustavo Petro zaprosił współzałożyciela WikiLeaks Juliana Assange’a do odwiedzenia Kolumbii po tym, jak rozeszła się wiadomość, że we wtorek rano działacz został zwolniony z więzienia o zaostrzonym rygorze Belmarsh w Londynie.
Oczekuje się, że Assange przyzna się do rozpowszechniania tajemnic państwowych w ramach ugody z władzami USA i ostatecznie wyjdzie na wolność jeszcze w tym tygodniu, kończąc trwającą ponad dwie dekady walkę z oskarżeniem.
„Gratuluję Julianowi Assange’owi wolności. Wieczne więzienie i tortury Assange’a były atakiem na wolność prasy na skalę globalną” – napisał kolumbijski przywódca na X (dawniej Twitter).
„Wieczne więzienie i tortury Assange’a były atakiem na wolność prasy na skalę globalną” – napisał kolumbijski przywódca na X (dawniej Twitter).
„Potępianie masakry ludności cywilnej w Iraku dokonanej przez USA było jego „zbrodnią”, a teraz w Gazie powtarza się tę samą masakrę”.
Petro zaprosił Assange’a i jego żonę Stellę do odwiedzenia Kolumbii w ramach „aktu prawdziwej wolności”.
Były prezydent Boliwii Evo Morales również pogratulował współzałożycielowi WikiLeaks.
„Przez wiele lat przebywał w więzieniu za ujawnianie całemu światu zbrodni Stanów Zjednoczonych. Pomógł nam zdemaskować i obalić kłamstwa, którymi usprawiedliwiano wojny i najazdy” – napisał w X.
Przez te lata WikiLeaks opublikowało wiele ściśle tajnych plików, w tym dokumenty związane z wojnami USA w Iraku i Afganistanie, a także zbiór amerykańskich depesz dyplomatycznych.
W 2010 r. na stronie internetowej opublikowano materiał filmowy przedstawiający amerykański helikopter wojskowy zestrzeliwujący cywilów w Bagdadzie w 2007 r., gdy wziął ich za wrogów.
W latach 2011–2019 Assange ukrywał się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie w obawie przed ekstradycją.
Ekwador ostatecznie unieważnił jego status azylu, po czym Assange został wyrzucony z ambasady i natychmiast aresztowany przez brytyjską policję.
Później został skazany za zwolnienie za kaucją i spędził pięć lat w więzieniu Belmarsh w Londynie.
Assange ma w środę stawić się przed sądem na terytorium Marianów Północnych na Pacyfiku.
Ugoda będzie wiązać się z karą pięciu lat więzienia – tyle samo odbywał już w Wielkiej Brytanii.
Bez porozumienia Assange’owi groziłaby kara do 175 lat więzienia – stwierdził jego zespół prawny.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz