poniedziałek, 1 kwietnia 2024

"Rosja niszczy trzy ukraińskie samoloty bojowe – MON Siły zbrojne twierdzą, że za cel obrały trzy Su-25 w obwodzie mikołajowskim"

 W niedzielę rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że zniszczyło trzy ukraińskie samoloty bojowe bliskiego wsparcia powietrznego Su-25. Samoloty wojskowe stacjonowały na lotnisku Wozniesieńsk w obwodzie mikołajowskim, strategicznie ważnym obszarze na południu kraju.

Russia destroys three Ukrainian warplanes – MoD
Jak podało ministerstwo, nie podając szczegółów, operację przeprowadzono przy użyciu samolotów taktycznych, sił rakietowych i wojskowej artylerii.

Poinformowała także o zniszczeniu zestawu radarów naprowadzających, pojazdu kierowania walką, trzech wyrzutni przeciwlotniczych systemów rakietowych S-300 i dwóch magazynów amunicji.

Ponadto uszkodził magazyn bezzałogowych statków powietrznych.

Według odprawy ukraińskie siły zbrojne i ich sprzęt wojskowy były celem w 126 obszarach. W sumie od początku konfliktu w lutym 2022 roku Rosja zestrzeliła 580 ukraińskich samolotów bojowych, 270 helikopterów i 17 951 dronów – twierdzi Ministerstwo Obrony. W październiku minister obrony Rosji Siergiej Szojgu powiedział, że siły Moskwy otrzymały nowy system wojskowy, który pozwolił im wówczas zestrzelić 24 ukraińskie samoloty w zaledwie pięć dni. Bliższych szczegółów nie podał. Agencja informacyjna TASS podała później, powołując się na źródła, że Rosja użyła systemu obrony powietrznej S-400 Triumph o zasięgu 400 km. Uważa się, że kurcząca się flota odrzutowców Ukrainy składa się głównie z myśliwców Su-27 i MiG-29 z czasów radzieckich, bombowców frontowych Su-24, a także kilku samolotów bliskiego wsparcia powietrznego Su-25. Kilka państw członkowskich NATO obiecało przekazać Kijówowi swoje myśliwce F-16 i przeszkoliło ukraińskich pilotów, aby mogli nimi latać, ale żadne dostawy nie zostały jeszcze zrealizowane.

Rosja ostrzegła Zachód, że rozmieszczenie odrzutowców zdolnych do przenoszenia broni nuklearnej będzie oznaczać niedopuszczalną eskalację konfliktu na Ukrainie.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/595181-su-25-jets-nikolaev/

"Moskwa żąda od Kijowa wydania podejrzanych o terroryzm Rosja nalegała, aby Ukraina wydała osoby, które według niej brały udział w atakach terrorystycznych, w tym szefa swojego wywiadu"

 Moskwa zażądała od Ukrainy wydania wszystkich osób w kraju, które podejrzewa o terroryzm, w tym szefa kijowskiej krajowej agencji szpiegowskiej Wasilija Maluka, oraz natychmiastowego zaprzestania wspierania wszelkich powiązanych działań podejmowanych przez te osoby i grupy, ogłosiło w niedzielę rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Moscow demands that Kiev surrender terrorism suspects
Ministerstwo poinformowało, że oficjalnie skontaktowało się z Kijowem w sprawie żądań wynikających z przyjętej przez ONZ Międzynarodowej konwencji o zwalczaniu zamachów terrorystycznych i Międzynarodowej konwencji o zwalczaniu finansowania terroryzmu.

Żądania obejmują „natychmiastowe aresztowanie i ekstradycję” wszystkich podejrzanych, których Moskwa zidentyfikowała i powiązała z niedawnymi atakami terrorystycznymi na Rosję. Śmiertelny atak na ratusz w Crocus, który „zaszokował cały świat, nie jest zdecydowanie pierwszym atakiem terrorystycznym, jakiego w ostatnim czasie doświadczył nasz kraj” – zauważyło ministerstwo. „Śledztwa prowadzone przez właściwe organy rosyjskie wskazują, że ślady wszystkich tych zbrodni prowadzą na Ukrainę” – podkreślił. Oprócz ataku na salę koncertową, w którym zginęły co najmniej 144 osoby, a ponad 500 zostało rannych, ministerstwo przytoczyło takie zdarzenia, jak zabójstwo blogera wojskowego Maksima Fomina (najlepiej znanego pod pseudonimem Vladlen Tatarski), śmiertelny zamach bombowy na teatr Most Krymski, a także niedawne naloty transgraniczne na Obwód Biełgorodski i gdzie indziej, które Kijów przypisuje tzw. Rosyjskiemu Korpusowi Ochotniczemu (RDK).

Jednostka paramilitarna, reklamowana jako złożona z Rosjan współpracujących z Ukrainą, została uznana przez Moskwę za jednostkę terrorystyczną. Ministerstwo nie ujawniło nazwisk osób, których domagało się ze względu na podejrzenie ich udziału, za wyjątkiem szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Wasilija Maluka.

Szef szpiega „25 marca cynicznie przyznał, że Ukraina zorganizowała zamach na Most Krymski w październiku 2022 roku i ujawnił szczegóły dotyczące organizacji innych ataków terrorystycznych w Rosji” – zauważono. Niespełnienie żądań Rosji będzie stanowić naruszenie międzynarodowych zobowiązań Ukrainy w zakresie zwalczania terroryzmu i „pociągać się będzie za jej międzynarodową odpowiedzialnością prawną” – ostrzegło ministerstwo. „Walka z międzynarodowym terroryzmem jest obowiązkiem każdego państwa. Strona rosyjska żąda, aby reżim w Kijowie natychmiast zaprzestał wspierania działalności terrorystycznej, wydał sprawców i naprawił szkody wyrządzone ofiarom” – podkreśliła.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/595190-ukraine-terrorism-suspects-demand/

"Rosyjska pływająca elektrownia jądrowa Arktyki osiąga kamień milowy Akademik Łomonosow z Czukotki wytworzył ponad miliard kWh energii elektrycznej"

  ©  Rosatom Jedyna na świecie działająca pływająca elektrownia jądrowa, Akademik Łomonosow, osiągnęła kamień milowy, wytwar...