poniedziałek, 1 kwietnia 2024

"Moskwa żąda od Kijowa wydania podejrzanych o terroryzm Rosja nalegała, aby Ukraina wydała osoby, które według niej brały udział w atakach terrorystycznych, w tym szefa swojego wywiadu"

 Moskwa zażądała od Ukrainy wydania wszystkich osób w kraju, które podejrzewa o terroryzm, w tym szefa kijowskiej krajowej agencji szpiegowskiej Wasilija Maluka, oraz natychmiastowego zaprzestania wspierania wszelkich powiązanych działań podejmowanych przez te osoby i grupy, ogłosiło w niedzielę rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Moscow demands that Kiev surrender terrorism suspects
Ministerstwo poinformowało, że oficjalnie skontaktowało się z Kijowem w sprawie żądań wynikających z przyjętej przez ONZ Międzynarodowej konwencji o zwalczaniu zamachów terrorystycznych i Międzynarodowej konwencji o zwalczaniu finansowania terroryzmu.

Żądania obejmują „natychmiastowe aresztowanie i ekstradycję” wszystkich podejrzanych, których Moskwa zidentyfikowała i powiązała z niedawnymi atakami terrorystycznymi na Rosję. Śmiertelny atak na ratusz w Crocus, który „zaszokował cały świat, nie jest zdecydowanie pierwszym atakiem terrorystycznym, jakiego w ostatnim czasie doświadczył nasz kraj” – zauważyło ministerstwo. „Śledztwa prowadzone przez właściwe organy rosyjskie wskazują, że ślady wszystkich tych zbrodni prowadzą na Ukrainę” – podkreślił. Oprócz ataku na salę koncertową, w którym zginęły co najmniej 144 osoby, a ponad 500 zostało rannych, ministerstwo przytoczyło takie zdarzenia, jak zabójstwo blogera wojskowego Maksima Fomina (najlepiej znanego pod pseudonimem Vladlen Tatarski), śmiertelny zamach bombowy na teatr Most Krymski, a także niedawne naloty transgraniczne na Obwód Biełgorodski i gdzie indziej, które Kijów przypisuje tzw. Rosyjskiemu Korpusowi Ochotniczemu (RDK).

Jednostka paramilitarna, reklamowana jako złożona z Rosjan współpracujących z Ukrainą, została uznana przez Moskwę za jednostkę terrorystyczną. Ministerstwo nie ujawniło nazwisk osób, których domagało się ze względu na podejrzenie ich udziału, za wyjątkiem szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Wasilija Maluka.

Szef szpiega „25 marca cynicznie przyznał, że Ukraina zorganizowała zamach na Most Krymski w październiku 2022 roku i ujawnił szczegóły dotyczące organizacji innych ataków terrorystycznych w Rosji” – zauważono. Niespełnienie żądań Rosji będzie stanowić naruszenie międzynarodowych zobowiązań Ukrainy w zakresie zwalczania terroryzmu i „pociągać się będzie za jej międzynarodową odpowiedzialnością prawną” – ostrzegło ministerstwo. „Walka z międzynarodowym terroryzmem jest obowiązkiem każdego państwa. Strona rosyjska żąda, aby reżim w Kijowie natychmiast zaprzestał wspierania działalności terrorystycznej, wydał sprawców i naprawił szkody wyrządzone ofiarom” – podkreśliła.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/595190-ukraine-terrorism-suspects-demand/

Brak komentarzy:

"W Rosji nie wykryto wariantów Covid FLiRT – watchdog Rospotrebnadzor stwierdził, że najnowsza wersja wirusa może stać się dominującym szczepem na całym świecie"

  Nowy wariant Covid-19 FLiRT, który coraz bardziej rozprzestrzenia się na całym świecie, nie został jeszcze wykryty w Rosji – poinformował ...