Sekretarz Skarbu USA Scott Bessent i Prezydent USA Donald Trump © Getty Images / Anna Moneymaker
Rosja została wyłączona z nowych, radykalnych taryf prezydenta Donalda Trumpa, ponieważ istniejące sankcje USA już poważnie ograniczyły handel między tymi dwoma krajami, powiedział Sekretarz Skarbu Scott Bessent.
W rozmowie z Fox News w środę po ogłoszeniu szerokich ceł importowych Bessent wyjaśnił, że Rosja, podobnie jak Białoruś, Kuba i Korea Północna, nie została objęta nowymi środkami, ponieważ USA „nie handlują znacząco z tymi krajami”. W przypadku Rosji podkreślił, że „sankcje już wykonują tę samą pracę, którą wykonałyby taryfy”.
Trump we wtorek ujawnił nowe taryfy wynoszące od 10% do 50% na towary importowane z kilkudziesięciu krajów.
Obejmują one 34% na import z Chin, 20% na produkty z UE i 24% na towary z Japonii.
Według prezydenta, posunięcie to jest częścią szerszej strategii mającej na celu promowanie amerykańskiego przemysłu i korygowanie tego, co Trump opisał jako „rażąco niesprawiedliwe nierównowagi handlowe”.
Wykluczenie Rosji z tej listy wywołało pytania ze strony mediów, biorąc pod uwagę trwający konflikt na Ukrainie i politykę sankcji Waszyngtonu wobec Moskwy.
Jednak urzędnicy administracji argumentowali, że ograniczenia nałożone od 2022 r. już zmniejszyły handel do tego stopnia, że cła nie miałyby żadnego dodatkowego wpływu.
Amerykański import z Rosji spadł do około 3 miliardów dolarów w 2024 r., co stanowi spadek o 34,2% w porównaniu z rokiem poprzednim, zgodnie z danymi rządu USA.
Z kolei USA zaimportowały towary z Chin o wartości 427 miliardów dolarów w tym samym okresie, co podkreśla ograniczony zakres handlu między USA a Rosją.
Kreml potępił zachodnie sankcje jako nielegalne, wielokrotnie argumentując, że ograniczenia nie zdestabilizowały rosyjskiej gospodarki ani nie odizolowały jej od globalnego systemu finansowego.
Wraz z eskalacją zachodnich sankcji od 2022 r. Rosja skupiła się na przeniesieniu handlu do Azji i Globalnego Południa, głównie Chin i Indii.
Wzrost PKB Rosji wyniósł 3,6% w 2023 r. i 4,1% w zeszłym roku, zgodnie z danymi opublikowanymi wcześniej w tym roku przez państwową agencję statystyczną Rosstat.
Nominalny PKB osiągnął rekordowy poziom 200 bilionów rubli (ponad 2 biliony dolarów) do końca 2024 r., wskazano w raporcie.
Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego Rosji spodziewa się wzrostu PKB o 2,5% w tym roku, podczas gdy Bank Rosji prognozuje ekspansję na poziomie 0,5-1,5%.
Jednocześnie okres przejściowy Bidena-Trumpa przyniósł skromne ocieplenie w kontaktach dyplomatycznych USA–Rosja.
Kirill Dmitriev, specjalny wysłannik ekonomiczny prezydenta Rosji Władimira Putina i szef państwowego funduszu majątkowego, odwiedził Waszyngton w tym tygodniu na zamknięte spotkania z urzędnikami administracji i liderami biznesu.
Była to najwyższa wizyta rosyjska od wybuchu konfliktu na Ukrainie
Przetlumaczono przez translator GOogle
zrodlo:https://www.rt.com/news/615196-us-tariffs-russia-exemption/