wtorek, 25 czerwca 2024

"Nowe prawo „wypychające Gruzję z UE” – Borrell Na początku tego miesiąca Tbilisi przyjęło przepisy zaostrzające zasady dotyczące przejrzystości „zagranicznych agentów”."

Szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell ostrzegł Gruzję, że potencjalne przystąpienie jej do bloku jest zagrożone po tym, jak Tbilisi przyjęło na początku tego miesiąca kontrowersyjną ustawę o „zagranicznych agentach”. Stany Zjednoczone zasygnalizowały również, że nie zawahają się ukarać byłej republiki radzieckiej, jeśli nie wycofa się ona z przepisów.

New law ‘pushing Georgia away from EU’ – Borrell

Ustawa, oficjalnie znana jako ustawa o przejrzystości wpływów zagranicznych, na której czele stoi rządząca partia Gruzińskie Marzenie, weszła w życie na początku tego miesiąca pomimo protestów opozycji i weta prezydent Salome Zourabichvili. Ustawodawstwo nakłada na organizacje pozarządowe, media i osoby fizyczne, które otrzymują ponad 20% środków z zagranicy, obowiązek zarejestrowania się jako podmioty „promujące interesy obcego mocarstwa” i ujawnienia swoich darczyńców. Tym, którzy nie zastosują się do zakazu, grozi kara do 9500 dolarów. Choć przeciwnicy ustawy określili ją jako „rosyjską” i stanowiącą atak na demokrację, zwolennicy upierali się, że jest ona podobna do rozwiązań stosowanych w wielu krajach zachodnich, w tym w USA. W poniedziałek Borrell powiedział, że ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich UE po raz drugi w ciągu niecałego miesiąca przeprowadzili „ożywioną debatę na temat Gruzji”. Powołując się na „niepokojący rozwój sytuacji politycznej”, dyplomata ostrzegł, że „ta ustawa i wszystkie negatywne wydarzenia z nią związane wypychają Gruzję z Unii Europejskiej”. Ta decyzja nie zmieni kierunku działań, Gruzja nie zrobi postępu na ścieżce Unii Europejskiej” – nalegał Borrell. Według szefa polityki zagranicznej UE ustawa jest „wbrew woli przeważającej większości społeczeństwa Gruzji”. Bruksela planuje „zwiększyć nasze wsparcie dla społeczeństwa obywatelskiego i mediów” w byłej republice radzieckiej, dodał. UE obniży także poziom kontaktów politycznych z Tbilisi i rozważy „wstrzymanie naszej pomocy finansowej dla rządu” – stwierdził Borrell. Na początku tego miesiąca rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller stwierdził, że ustawa o „zagranicznych agentach” „odsuwa Gruzję od jej demokratycznej trajektorii” i „fundamentalnie zmienia stosunki USA z Gruzją”. „Nie ogłosiliśmy jeszcze indywidualnych sankcji… ale daliśmy jasno do zrozumienia, że ​​nie zawahamy się ich nałożyć” – stwierdził urzędnik. Pod koniec ubiegłego miesiąca Waszyngton ogłosił, że zacznie ograniczać wizy dla gruzińskich polityków, którzy odegrali rolę w uchwalaniu legislacji. W listopadzie 2023 r. Komisja Europejska zarekomendowała nadanie Gruzji statusu kraju kandydującego „przy założeniu, że rząd podejmie ważne kroki reformatorskie”.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news

Brak komentarzy:

"Czy Francja jest następną Grecją?"

  AUTOR: TYLER DURDEN WTOREK, 02 LIP 2024 - 03:30 Przez SchiffGold.com, Rynki francuskie odetchnęły z ulgą po pierwszej turze ostatnich wybo...