czwartek, 18 kwietnia 2024

"USA obiecują, że nie zabiją Assange’a – donosi Według doniesień Waszyngton podpisał zapewnienia, że nie będzie żądać ani nałożyć kary śmierci na założyciela WikiLeaks"

We wtorek kilka mediów poinformowało, że Waszyngton rzekomo zgodził się na szereg warunków dotyczących potencjalnego procesu założyciela WikiLeaks Juliana Assange’a, jeśli zostanie on poddany ekstradycji do Stanów Zjednoczonych w celu postawienia mu zarzutów o szpiegostwo.

US promises not to kill Assange – reports

Podpisane gwarancje, którymi podzieliła się w serwisie X korespondentka „New York Timesa” Megan Specia, najwyraźniej zapewniają, że 52-letni obywatel Australii będzie mógł powoływać się na pierwszą poprawkę do konstytucji USA, która chroni wolność słowa, nie naruszy jej na rozprawie ze względu na swoją narodowość i w przypadku skazania nie groziłaby mu kara śmierci. Należy jednak zauważyć, że chociaż zapewnienia te są „wiążące”, decyzja w sprawie „stosowania Pierwszej Poprawki” będzie „leżeć wyłącznie w gestii sądów amerykańskich”. Obietnice Waszyngtonu pojawiają się po orzeczeniu brytyjskiego Sądu Najwyższego w Londynie w zeszłym miesiącu, że jeśli Stany Zjednoczone nie zapewnią tych gwarancji, Assange będzie mógł odwołać się od jego ekstradycji do USA, aby stanąć przed sądem za opublikowanie tajnych dokumentów wojskowych.

Assange od pięciu lat przetrzymywany jest w londyńskim więzieniu Belmarsh o zaostrzonym rygorze.

Początkowo został aresztowany przez brytyjską policję w 2010 roku pod zarzutem przestępstwa na tle seksualnym, któremu zaprzeczył.

W 2012 roku Assange wyszedł za kaucją i uzyskał azyl w ambasadzie Ekwadoru w Londynie.

Został ponownie aresztowany w 2019 r., kiedy Ekwador cofnął mu azyl, i od tego czasu przebywa w Belmarsh. Tymczasem Stany Zjednoczone w dalszym ciągu żądają jego ekstradycji na ziemię amerykańską, aby stanął przed sądem pod zarzutem 17 zarzutów szpiegostwa w związku z publikacją w 2010 roku tajnych dokumentów wojskowych Pentagonu, szczegółowo opisujących rzekome zbrodnie wojenne Stanów Zjednoczonych w Iraku i Afganistanie.

W przypadku ekstradycji i skazania Assange’owi grozi do 175 lat więzienia. Jego zespół prawny, a także zwolennicy twierdzą, że sprawa przeciwko niemu ma charakter polityczny i jest prowadzona przez Zachód w ramach zemsty za ujawnienie rzekomych zbrodni wojennych. Jego prawnicy stanowczo sprzeciwiali się także wnioskowanej ekstradycji Assange'a do Stanów Zjednoczonych, argumentując, że naraziłoby to na ryzyko jego życie i dobro, a wcześniej odrzucali wszelkie zapewnienia Waszyngtonu jako bezsensowne, twierdząc, że nie można na nich polegać

jeśli ich klient rzeczywiście zostanie poddany ekstradycji.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/596148-us-assange-death-penalty/

Brak komentarzy:

"„Okno możliwości” dla stosunków rosyjsko-amerykańskich – Moskwa Administracja Bidena była „całkowicie beznadziejna”, powiedział wiceminister spraw zagranicznych"

  Russian Deputy Foreign Minister Sergei Ryabkov. ©  Sputnik/Evgeny Biyatov Relacje między Rosją a USA mogłyby się poprawić ...