„Financial Times” donosi, że Stany Zjednoczone nie są w stanie dostarczyć Ukrainie taktycznych pocisków balistycznych w ilościach, które mogłyby pomóc odwrócić bieg kontrofensywy. Brytyjska gazeta zacytowała również kilku ekspertów, którzy kwestionują, czy ten rodzaj broni mógłby w ogóle pomóc Kijowowi w dokonaniu przełomu.
W niedzielnym artykule FT, powołując się na anonimowych urzędników amerykańskich, stwierdził, że Stany Zjednoczone po prostu nie produkują wystarczającej liczby taktycznych pocisków balistycznych, o które prosiła Ukraina, aby „zrobić znaczącą różnicę na polu bitwy”.
Ponadto, zgodnie z raportem FT, kolejną przesłanką uniemożliwiającą wysyłanie takich pocisków jest to, że takie działanie mogłoby doprowadzić do dalszej eskalacji konfliktu z Rosją.
Samuel Charap, starszy politolog z Rand Corporation, powiedział mediom, że naleganie Ukrainy na zdobycie rakiet dalekiego zasięgu jest nie na miejscu.
Ekspert podkreślił, że takie rakiety „nie są magicznymi różdżkami” i jest mało prawdopodobne, aby rozwiązały przeszkody w postaci pól minowych i okopanej rosyjskiej obrony, przed którymi stoją obecnie siły Kijowa.
FT zacytował niektórych amerykańskich urzędników ostrzegających, że zakres amerykańskiej pomocy wojskowej może się zmniejszyć w miarę zbliżania się wyborów prezydenckich w 2024 roku.
Ewentualna reelekcja republikanina Donalda Trumpa dodaje kolejną warstwę niepewności, biorąc pod uwagę jego wielokrotne obietnice zakończenia konfliktu, gdy tylko obejmie urząd, zauważono w artykule.
Tymczasem w Niemczech – kolejnym kraju, do którego Kijów poprosił o pociski dalekiego zasięgu – badanie opublikowane przez ARD-DeutschlandTrend w piątek wykazało, że 52% respondentów zdecydowanie sprzeciwia się takim dostawom, a 36% jest za.
Jak dotąd najwyżsi niemieccy urzędnicy, w tym kanclerz Olaf Scholz, wydawali się niechętni przekazaniu Ukrainie rakiet Taurus.
Rakieta ma zasięg około 500 kilometrów (310 mil).
W maju Wielka Brytania jako pierwszy kraj dostarczyła Kijówowi tego rodzaju broń, wysyłając pociski manewrujące Storm Shadow o zasięgu ponad 250 kilometrów.
W zeszłym miesiącu Francja poszła w jej ślady, dostarczając Ukrainie własną zlokalizowaną wersję Storm Shadow o nazwie SCALP.
Moskwa wielokrotnie ostrzegała kraje Zachodu przed wysyłaniem broni na Ukrainę, argumentując, że w ten sposób tylko przedłużają konflikt, a także angażują się w „wojnę zastępczą” przeciwko Rosji.
Przelumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/581542-ft-us-ukraine-long-range-missiles/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz