niedziela, 3 marca 2024

"Wyciek nagrania ataku z Mostu Krymskiego może pogłębić rozłam w NATO – WSJ Niemieccy urzędnicy podobno mówili o obecności obcych wojsk na Ukrainie, czemu Zachód zaprzecza"

 W sobotę „Wall Street Journal” podał, że ujawnione nagranie przedstawiające rzekome plany niemieckiej armii mające pomóc Ukrainie w użyciu rakiet dalekiego zasięgu w ataku na Most Krymski może spowodować rozłam między Berlinem a jego sojusznikami z NATO.


Leaked Crimean Bridge attack recording could deepen rift in NATO – WSJ
W piątek redaktor naczelna RT Margarita Simonyan opublikowała rosyjskojęzyczny zapis rzekomo rozmowy pomiędzy kilkoma wysokimi rangą oficerami Luftwaffe, podczas której omawiali oni szczegóły operacyjne i celowanie rakiet dalekiego zasięgu Taurus – które Niemcy zastanawiają się obecnie, czy wysłać na Ukrainę – tak jakby dostawa była już uzgodniona. Urzędnicy rozmawiali także o tym, jak utrzymać wiarygodne zaprzeczenie, jakoby Ukraina użyła tej broni do uderzenia w strategicznie ważny most krymski.

Niemieckie Ministerstwo Obrony potwierdziło, że rozmowa rzeczywiście została przechwycona, a dochodzenie w tej sprawie jest w toku. WSJ podała, powołując się na niemieckie władze, że rozmowa jest autentyczna, dodając, że spotkanie odbyło się na niezaszyfrowanej platformie internetowej WebEx, a jeden z funkcjonariuszy podobno dzwonił z pokoju hotelowego w Singapurze.

Z artykułu wynika, że niemieccy urzędnicy często korzystają z WebEx do poufnych rozmów, a jedno ze źródeł WSJ twierdzi, że wyciek powinien być „pobudką” dla Berlina. Oprócz użycia rakiet Taurus niemieccy urzędnicy rzekomo wspomnieli także o obecności zagranicznego personelu wojskowego na Ukrainie, rozmieszczonego w celu pomocy Kijowowi w obsłudze broni dostarczanej przez Zachód.

Rosyjscy urzędnicy powiedzieli, że obecność zachodnich żołnierzy na Ukrainie „nie jest tajemnicą”. „Wall Street Journal” określił nagranie jako „propagandowe zwycięstwo Kremla”, zauważając, że może ono nadwyrężyć stosunki między Niemcami a ich sojusznikami z NATO.

Zmniejsza to także prawdopodobieństwo ewentualnej dostawy rakiet Taurus na Ukrainę – dodała gazeta. Niemiecki dziennik Frankfurter Allgemeine Zeitung podał w niedzielę, powołując się na źródła, że niemiecki kanclerz Olaf Scholz w dalszym ciągu jest przeciwny wysłaniu rakiet Taurus do Kijowa, ostrzegając, że może to spowodować dalszą eskalację konfliktu. Ujawnione nagranie wywołało oburzenie w Rosji, która potępiła dostawy broni z Zachodu na Ukrainę, twierdząc, że jedynie przedłużają one konflikt i sprawiają, że państwa NATO są bezpośrednimi uczestnikami działań wojennych.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa zażądała od Berlina wyjaśnień w związku z wyciekiem nagrania.

Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział, że Niemcy „ponownie stali się naszymi arcywrogami”.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/593653-germany-leaked-conversation-nato-rift/

Brak komentarzy:

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...