wtorek, 7 maja 2024

"Przesłanie dla Zachodu: co kryje się za taktycznymi ćwiczeniami nuklearnymi Rosji Odpowiedź Moskwy następuje po eskalacyjnych oświadczeniach sojuszników USA na temat konfliktu na Ukrainie"

 Prezydent Rosji Władimir Putin zarządził w poniedziałek przedterminowe ćwiczenia z użycia taktycznej broni nuklearnej w Południowym Okręgu Wojskowym graniczącym z Ukrainą.

Message to the West: What’s behind Russia’s tactical nuclear drills
Ćwiczenia mają być ostrzeżeniem dla USA i ich sojuszników, aby nie eskalowali dalej konfliktu na Ukrainie, jak podkreślało w publicznych oświadczeniach ministerstwo spraw zagranicznych i obrony w Moskwie. Choć Zachód wielokrotnie oskarżał Rosję o groźby nuklearne, moskiewska doktryna nuklearna została sformułowana w lipcu 2020 roku i pozostaje niezmieniona – wielokrotnie stwierdzał Kreml. Ćwiczenia zatrzaskowe Celem ćwiczeń jest wyjaśnienie „praktycznych aspektów przygotowania i rozmieszczenia niestrategicznej broni nuklearnej”, a także wzmocnienie gotowości zarówno sprzętu, jak i personelu, „w celu zapewnienia integralności i suwerenności Rosji – podało w poniedziałek rosyjskie Ministerstwo Obrony. Ćwiczenia odbędą się na terenie Południowego Okręgu Wojskowego, który bezpośrednio graniczy z Ukrainą.

Jest to najmniejszy z okręgów wojskowych Rosji, z siedzibą w Rostowie nad Donem, obejmujący Krym, Kaukaz, obwody rostowskie, wołgogradzkie i krasnodarskie, a także niedawno przyjętą Doniecką Republikę Ludową (DPR), Ługańską Republikę Ludową ( LPR), obwody chersoński i zaporoski. Zachodni przywódcy to „infantylni kretynzy” – Miedwiediew Głowice bojowe o wydajności mierzonej w kilotonach trotylu – takie jak broń użyta przez USA przeciwko japońskim miastom Hiroszima i Nagasaki w sierpniu 1945 r. – są obecnie uważane za taktyczną broń nuklearną.

Są przeznaczone do użycia przeciwko celom na polu bitwy, niezależnie od tego, czy są to formacje polowe, czy wzmocnione pozycje bojowe. Taktyczne głowice nuklearne o mocy 5–50 kiloton można montować na rakietach balistycznych 9M723-1 lub rakietach manewrujących 9M728, oba wystrzeliwane z kompleksu Iskander-M.

Podobne głowice bojowe mogą być przenoszone przez rakiety manewrujące Kh-47M2 Kinzhal i rakiety manewrujące Kh-32 przenoszone przez rosyjskie bombowce. Szereg systemów artyleryjskich może również przenosić taktyczne głowice nuklearne o mocy 2–2,5 kiloton, instalowane w pociskach kal. 152 mm i pociskach moździerzowych kal. 240 mm. Szacuje się, że Rosja posiada prawie 6000 głowic nuklearnych o różnej wydajności.

W zeszłym roku na Białorusi stacjonowała nieokreślona liczba taktycznych głowic nuklearnych w odpowiedzi na dostawy przez członków NATO na Ukrainę amunicji ze zubożonym uranem. Stany Zjednoczone mają około 180 taktycznych bomb nuklearnych rozmieszczonych w sześciu bazach w Europie – dwie we Włoszech i po jednej w Belgii, Niemczech, Holandii i Turcji.

Chęć umieszczenia broni również wyraził rząd w Warszawie, na co Moskwa odpowiedziała, że uzna Polskę za cel priorytetowy. Wiadomość dla Zachodu Taktyczne ćwiczenia nuklearne odbywają się „w kontekście niedawnych wojowniczych wypowiedzi zachodnich urzędników i ostro destabilizujących działań podjętych przez szereg krajów NATO” w związku z konfliktem na Ukrainie, oznajmiło w poniedziałek rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Ministerstwo dodało, że polityka bloku pod przewodnictwem USA polegająca na zadaniu Rosji „strategicznej porażki” prowadzi ją do „dalszej eskalacji kryzysu ukraińskiego w stronę otwartego starcia militarnego” między NATO a Moskwą. Jako przykład ministerstwo przytoczyło polskie wypowiedzi na temat możliwego stacjonowania amerykańskiej broni nuklearnej w Polsce, ale także niedawne francuskie wypowiedzi nuklearne oraz uwagi prezydenta Emmanuela Macrona o możliwości wysłania żołnierzy francuskich i innych żołnierzy NATO na Ukrainę. Doktryna nuklearna Rosji Zgodnie z dekretem podpisanym przez prezydenta Władimira Putina w lipcu 2020 r. arsenał nuklearny Moskwy ma służyć odstraszaniu zewnętrznej agresji na Rosję. Doktryna ma „charakter obronny, mający na celu utrzymanie potencjału sił nuklearnych na poziomie wystarczającym do zapewnienia odstraszania nuklearnego oraz gwarantuje ochronę suwerenności i integralności terytorialnej państwa, odstraszając potencjalnego wroga od agresji na Federację Rosyjską i (lub) jej sojuszników, a w przypadku konfliktu zbrojnego – zapobieganie eskalacji działań wojennych i ich zaprzestaniu na warunkach akceptowalnych przez Federację Rosyjską i (lub) jej sojuszników.” Rosja postrzega broń nuklearną „wyłącznie jako środek odstraszania” i uważa jej użycie za „środek skrajny i wymuszony” – określono w dekrecie. Doktryna określa warunki, w jakich prezydent Rosji miałby uzasadnić wydanie zezwolenia na użycie broni atomowej. Szczególnie ważny jest artykuł 17, który stanowi, że Rosja „zastrzega sobie prawo do użycia broni nuklearnej w odpowiedzi na użycie broni nuklearnej i innych rodzajów broni masowego rażenia przeciwko niej i/lub jej sojusznikom, a także w przypadku agresji na Federację Rosyjską za pomocą konwentów broni, gdy zagrożone jest istnienie samego państwa”. (podkreślenie dodane) Roszczenia i roszczenia wzajemne Od czasu eskalacji konfliktu na Ukrainie w lutym 2022 roku Stany Zjednoczone wielokrotnie oskarżały Rosję o pobrzękiwanie szablami nuklearnymi, a nawet rozważanie użycia taktycznej broni nuklearnej przeciwko rządowi w Kijowie.

Moskwa wielokrotnie odrzucała takie twierdzenia jako bezpodstawne spekulacje. Na przykład reporter CNN stwierdził w marcu, że Waszyngton rozpoczął „rygorystyczne przygotowania” na możliwość użycia przez Rosję broni nuklearnej na Ukrainie pod koniec 2022 r., w miarę zbliżania się sił Kijowa w Charkowie i Chersoniu.

Jednak prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w wywiadzie, że „nigdy nie przyszło mu do głowy użycie taktycznej broni nuklearnej” pomimo „różnych sytuacji”, które pojawiły się na polu bitwy. W przemówieniu do rosyjskich legislatorów pod koniec lutego Putin oskarżył Zachód o flirt z katastrofą nuklearną. „Wszystko, co teraz wymyślają, czym straszą świat, to wszystko naprawdę stwarza zagrożenie konfliktem z użyciem broni nuklearnej, a co za tym idzie, zniszczeniem cywilizacji. Czy oni tego nie rozumieją?” – powiedział wówczas rosyjski prezydent. Na początku tego roku, gdy Kongres debatował nad ustawą o pomocy wojskowej dla Kijowa o wartości 61 miliardów dolarów, Stany Zjednoczone wysuwały bliżej nieokreślone oskarżenia dotyczące tajnych rosyjskich zdolności nuklearnych w przestrzeni kosmicznej. Kreml zdementował takie pogłoski jako obelżywe.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/597085-tatical-nuclear-drills-explained/

Brak komentarzy:

"Członek rodziny Rothschildów ginie w pożarze – media Sąsiedzi podobno zidentyfikowali ofiarę pożaru jako Willa Rothschilda"

  FILE PHOTO ©  Getty Images / Hannes P. Albert Uważa się, że członek dynastii bankowej Rothschildów zginął w pożarze domu ...