środa, 28 sierpnia 2024

"Zachód „bawi się ogniem” – Ławrow Jakiekolwiek rozmowy o użyciu rakiet dalekiego zasięgu do uderzenia w terytorium Rosji są bardzo niebezpieczne, ostrzegł minister spraw zagranicznych Moskwy"

 West ‘playing with fire’ – Lavrov

Żądania Ukrainy dotyczące zgody Zachodu na uderzenie w głąb Rosji za pomocą rakiet dalekiego zasięgu Storm Shadow są szantażem, powiedział rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow na konferencji prasowej we wtorek.
Ławrowa poproszono o skomentowanie ostatnich doniesień medialnych, że ukraiński przywódca Władimir Zełenski nasilił apele do swoich zwolenników o zniesienie wszelkich ograniczeń dotyczących użycia zachodniej broni przeciwko celom na terytorium Rosji. „To szantaż, próba stworzenia wrażenia, że ​​Zachód chce uniknąć nadmiernej eskalacji, ale w rzeczywistości jest to podstęp” — powiedział Ławrow, podkreślając, że „Zachód nie chce uniknąć eskalacji. Zachód prosi się o kłopoty, mówiąc wprost. Sądzę, że jest to już oczywiste dla wszystkich”. Ławrow ostrzegł ponadto, że Zachód obierze niebezpieczny kurs, jeśli rozszerzy autoryzację użycia swojej broni. „Od dawna słyszymy spekulacje na temat zezwolenia na użycie nie tylko Storm Shadow, ale także amerykańskich pocisków dalekiego zasięgu...” „Powtórzymy, że zabawa z ogniem – a oni są jak dzieci bawiące się zapałkami – jest bardzo niebezpieczna dla dorosłych, którym powierzono broń jądrową w jednym lub drugim kraju zachodnim” – stwierdził Ławrow. Ukraina od miesięcy lobbowała za użyciem Storm Shadows przeciwko celom w Rosji. Kijów chce wystrzelić pociski w serce Rosji jako ataki „demonstracyjne”, donosił w sobotę The Guardian.

Gazeta zacytowała wysokiego rangą urzędnika ukraińskiego, który powiedział, że Rosja rozważy negocjacje tylko wtedy, gdy uzna, że ​​Ukraina ma zdolność „zagrożenia Moskwie i Petersburgowi”. Pociski Storm Shadow zostały opracowane głównie przez brytyjsko-francuską współpracę, a obecnie są produkowane przez europejskie joint venture MBDA.

Jednocześnie niektóre komponenty są dostarczane przez USA, co oznacza, że ​​Biały Dom również musi wyrazić zgodę na ich użycie w Rosji.

Administracja Bidena jak dotąd odmawia. Zełenski wcześniej nalegał, aby Zachód nie obawiał się potencjalnej eskalacji ze strony Moskwy i powiedział, że wtargnięcie Kijowa na rosyjski obwód kurski dowodzi, że Moskwa nie ma „czerwonych linii”. Atak, który rozpoczął się 6 sierpnia, jest największym tego typu atakiem na terytorium Rosji od czasu wybuchu działań wojennych między Moskwą a Kijowem w 2022 roku.

Według Ministerstwa Obrony w Moskwie w ataku zginęło ponad 6600 ukraińskich żołnierzy, a około 800 sztuk sprzętu wojskowego zostało zniszczonych. Rosja twierdzi, że ukraińscy żołnierze użyli broni dostarczonej przez Zachód w ataku na obwód kurski – twierdzenia te najwyraźniej zostały poparte doniesieniami w zachodnich mediach. Ławrow powiedział w zeszłym tygodniu, że „Zełenski nigdy by się nie zdecydował [na atak na terytorium Rosji], gdyby Stany Zjednoczone nie poleciły mu tego zrobić”.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/603164-western-missiles-ukraine-lavrov/

Brak komentarzy:

"„Okno możliwości” dla stosunków rosyjsko-amerykańskich – Moskwa Administracja Bidena była „całkowicie beznadziejna”, powiedział wiceminister spraw zagranicznych"

  Russian Deputy Foreign Minister Sergei Ryabkov. ©  Sputnik/Evgeny Biyatov Relacje między Rosją a USA mogłyby się poprawić ...