piątek, 13 września 2024

"Ponad 30 krajów chce współpracować z BRICS – Putin Grupa omówi nową ścieżkę do członkostwa na nadchodzącym szczycie w Rosji, powiedział prezydent"

Over 30 countries looking to work with BRICS – Putin
Prezydent Rosji Władimir Putin bierze udział w spotkaniu z wysoko postawionymi urzędnikami BRICS odpowiedzialnymi za sprawy bezpieczeństwa i doradcami ds. bezpieczeństwa narodowego w Pałacu Konstantyna w Strelnej na przedmieściach Petersburga w Rosji. © Sputnik / Vyacheslav Prokofyev
Członkowie BRICS planują pogłębić swoje partnerstwo w ramach organizacji, powiedział w czwartek prezydent Rosji Władimir Putin, dodając, że 34 kraje wyraziły gotowość do uczestnictwa w grupie w takiej czy innej formie.
BRICS została założona w 2006 roku przez Brazylię, Rosję, Indie i Chiny, a Republika Południowej Afryki dołączyła w 2011 roku.

Grupa rozszerzyła się w tym roku, gdy Egipt, Etiopia, Iran, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie stały się pełnoprawnymi członkami.

Rosja, która obecnie przewodniczy organizacji, będzie gospodarzem kolejnego szczytu BRICS w Kazaniu w dniach 22–24 października. „Nie mogliśmy zignorować rosnącego zainteresowania BRICS ze strony wielu państw.

Jak dotąd ponad trzy tuziny krajów, dokładnie 34 państwa, zadeklarowały chęć przyłączenia się do działań naszej grupy”, powiedział Putin na spotkaniu przedstawicieli ds. bezpieczeństwa BRICS w Petersburgu. Według rosyjskiego przywódcy członkowie zgodzili się omówić przyznanie statusu partnera krajom chętnym do uczestnictwa w pracach grupy i potencjalnie zatwierdzić niektórych oferentów podczas nadchodzącego szczytu w Kazaniu. „Planujemy również rozważyć zakres możliwych kandydatów do otrzymania takiego statusu”, powiedział Putin. Kraje BRICS mają obecnie około 3,6 miliarda ludzi, czyli 45% światowej populacji.

Stanowią 28% światowego nominalnego produktu krajowego brutto i ponad jedną trzecią globalnego PKB w kategoriach parytetu siły nabywczej.

Łącznie dziesięciu członków odpowiada za około 40% światowej produkcji ropy naftowej. W czerwcu rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow ogłosił, że BRICS zagłosowało za tymczasowym zawieszeniem nowych wniosków o członkostwo i skupieniem się na integracji krajów, które przystąpiły w 2024 r.

Ławrow dodał, że nowa kategoria „krajów partnerskich” zostanie utworzona jako „kamień milowy” do pełnego członkostwa.
Algieria, Wietnam, Indonezja, Turcja, Pakistan, Malezja, Nigeria, Tajlandia, Wenezuela, Kazachstan, Kuba, Palestyna, DR Kongo, Gabon, Bangladesz, Bahrajn, Białoruś, Kuwejt, Senegal i Boliwia należą do krajów chętnych do przystąpienia do BRICS. W zeszłym tygodniu rosyjski doradca prezydencki Jurij Uszakow powiedział, że Turcja oficjalnie złożyła wniosek o przystąpienie do grupy, dodając, że prezydent Recep Tayyip Erdogan przyjął zaproszenie Kremla na nadchodzący szczyt. Na początku tego miesiąca premier Malezji Anwar Ibrahim powiedział, że jego kraj również weźmie udział w spotkaniu, podkreślając, że z niecierpliwością czeka na decyzję w sprawie swojego wniosku. W sierpniu Azerbejdżan poinformował, że oficjalnie złożył wniosek o członkostwo.

A na początku tego roku tajski minister spraw zagranicznych powiedział, że jego kraj ma nadzieję dołączyć do BRICS po złożeniu formalnego wniosku na ministerialnym spotkaniu grupy.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/603908-putin-thirty-states-join-brics/

Brak komentarzy:

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...