piątek, 13 września 2024

"Izrael pozbawia zagranicznych dziennikarzy akredytacji Sieć katarska „stanowi zagrożenie dla IDF” – według oświadczenia rządu"

 Israel strips foreign journalists of accreditation

Rząd Izraela poinformował, że cofa akredytacje prasowe dziennikarzy Al Jazeery pracujących w tym kraju. Decyzja ta zapadła cztery miesiące po tym, jak państwo żydowskie zamknęło tam biuro katarskiej sieci telewizyjnej.
Izraelskie biura Al Jazeery zostały zamknięte 5 maja, a ich strony internetowe zostały zablokowane, ponieważ Izrael nazwał relacje stacji na temat konfliktu w Strefie Gazy „podżeganiem” do terroryzmu.

Firma potępiła izraelską decyzję o zablokowaniu jej działalności jako „akt przestępczy”. W czwartek biuro prasowe rządu Izraela (GPO) oświadczyło na antenie X, że „cofuje karty GPO dziennikarzy Al Jazeery pracujących w Izraelu (z zastrzeżeniem przesłuchania), po jednomyślnej decyzji rządu z maja o zamknięciu kanału w Izraelu i zakazie jego transmisji”. W oświadczeniu zacytowano również dyrektora służby prasowej Nitzana Chena, który powiedział, że „Al Jazeera rozpowszechnia fałszywe treści, które obejmują podżeganie przeciwko Izraelczykom i Żydom i stanowią zagrożenie dla żołnierzy Sił Obronnych Izraela”.

Chen twierdził, że używanie legitymacji prasowych w trakcie pracy dziennikarzy „samo w sobie może zagrozić bezpieczeństwu państwa w tym czasie”. Nowe środki będą miały zastosowanie do dziennikarzy i nadawców Al-Dżaziry w języku hebrajskim i arabskim, zgodnie z informacjami biura prasowego.

Nie dotyczą jednak producentów i fotografów sieci.

„Uchylenie będzie ważne tak długo, jak długo będą obowiązywać przepisy Knesetu i tymczasowe zarządzenie” — powiedział GPO. Według raportu AFP, powołującego się na izraelskiego urzędnika znającego sprawę, najnowsza decyzja będzie miała wpływ na czterech pełnoetatowych dziennikarzy Al-Dżaziry z obywatelstwem izraelskim. Izraelscy urzędnicy próbowali zamknąć biuro Al-Dżaziry w kraju co najmniej od 2017 r., kiedy premier Benjamin Netanjahu oskarżył stację o „podżeganie”.

Wówczas sieć potępiła takie inicjatywy i nalegała, że ​​będzie nadal „profesjonalnie i dokładnie” relacjonować wydarzenia na terytoriach zamieszkanych przez Palestyńczyków. W kwietniu izraelski parlament zatwierdził ustawę zezwalającą na tymczasowe zamknięcie zagranicznych sieci uznanych za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Nowa ustawa upoważniła władze do nakazania dostawcom telewizji zablokowania nadawania przez wyznaczone stacje, zamknięcia ich lokalnych biur, zajęcia ich sprzętu i ograniczenia dostępu do ich stron internetowych. Międzynarodowe grupy praw człowieka potępiły potencjalne skutki ustawy i zamknięcie biur Al Jazeery. Uruchomiona w 1996 r. katarska sieć jest jedną z niewielu globalnych stacji medialnych, które mają fizyczną obecność zarówno w Strefie Gazy, jak i w Izraelu, zgodnie z informacjami Komitetu Ochrony Dziennikarzy.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/603922-israel-aljazeera-journalists-ban/

Brak komentarzy:

"Państwo UE chce obecności Rosji na rozmowach pokojowych na Ukrainie Konflikt nie ma rozwiązania militarnego, powiedział słowacki minister spraw zagranicznych Juraj Blanar"

FILE PHOTO: Slovak Foreign Minister Juraj Blanar. ©  Getty Images / NurPhoto Następny międzynarodowy szczyt w celu znalezie...