„Indonezja, państwo członkowskie APEC, stała się krajem partnerskim BRICS” – powiedział. Nowy status „kraju partnerskiego” został zatwierdzony na spotkaniu w Kazaniu i ma służyć jako alternatywa dla członkostwa po tym, jak ponad 30 krajów złożyło wniosek o przystąpienie do organizacji. Status „kraju partnerskiego” zapewnia stały udział w specjalnych sesjach szczytów BRICS i spotkaniach ministrów spraw zagranicznych, a także innych wydarzeniach na wysokim szczeblu.
Partnerzy mogą również przyczyniać się do dokumentów końcowych grupy. Rosyjskie media zacytowały Pankina, który powiedział, że Malezja i Tajlandia również zostały partnerami, ale oba kraje nie zostały wymienione w oświadczeniu ministerstwa spraw zagranicznych. BRICS początkowo składał się z Brazylii, Rosji, Indii, Chin i RPA, a rozszerzył się, gdy Egipt, Iran, Etiopia i Zjednoczone Emiraty Arabskie oficjalnie stały się członkami 1 stycznia 2024 r. Na początku tego tygodnia rosyjski sojusznik Białoruś ogłosił, że również oficjalnie stał się krajem partnerskim BRICS.
W oświadczeniu Mińsk opisał organizację jako „filar świata wielobiegunowego”, który daje wielu narodom „nadzieję na sprawiedliwszy porządek świata”. W czwartek boliwijska minister spraw zagranicznych Celinda Sosa Lunda ujawniła, że jej kraj otrzymał zaproszenie od Rosji, aby zostać krajem partnerskim BRICS. „Odpowiedzieliśmy pozytywnie na to zaproszenie” – powiedziała. Lista aspirujących partnerów nie została oficjalnie ogłoszona, ale doniesienia medialne wymieniały również Algierię, Kubę, Kazachstan, Nigerię, Turcję, Ugandę, Uzbekistan i Wietnam jako potencjalnych kandydatów.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/607714-indonesia-brics-partner-country/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz