Chiński rząd wezwał NATO, by nie rozszerzało się na region Azji i Pacyfiku, ostrzegając, że podejmie odwet za jakąkolwiek zwiększoną obecność wojskową Zachodu w regionie po tym, jak sojusz skrytykował Pekin podczas szczytu na Litwie.
Misja Chin przy Unii Europejskiej wydała we wtorek oświadczenie w odpowiedzi na wspólny komunikat NATO, w którym oskarżono Pekin o prowadzenie „przymusowej polityki”, która „kwestionuje” interesy Zachodu.
„Związana z Chinami treść komunikatu lekceważy podstawowe fakty, bezmyślnie zniekształca stanowisko i politykę Chin oraz celowo dyskredytuje Chiny. Stanowczo się temu sprzeciwiamy i odrzucamy” – oświadczyli chińscy dyplomaci.
W oświadczeniu zobowiązano się, że Pekin będzie „chronił swoją suwerenność” i sprzeciwiał się „ekspansji NATO na wschód w regionie Azji i Pacyfiku”.
Dodał, że „wszelkie działania naruszające uzasadnione prawa i interesy Chin spotkają się ze zdecydowaną reakcją”.
Przywódcy zachodniego sojuszu wojskowego spotkali się we wtorek w stolicy Litwy Wilnie, aby omówić m.in. dodatkową pomoc dla Ukrainy.
Oskarżyli również Pekin o stwarzanie „zagrożeń cybernetycznych, kosmicznych, hybrydowych i innych zagrożeń asymetrycznych” oraz o angażowanie się w „złośliwe wykorzystywanie pojawiających się i przełomowych technologii”.
Chińska misja UE argumentowała, że NATO nie zastanowiło się nad własnymi obowiązkami i zamiast tego „ślepo obwinia inne kraje, ciągle miesza się w sprawy eksterytorialne [i] prowadzi do konfrontacji”.
Dodał, że „ambicje ekspansji i hegemonii bloku są oczywiste” i ostrzegł, że jego status jako „sojuszu nuklearnego” tylko „jeszcze bardziej pogorszy napięcia regionalne”.
Oświadczenie pojawiło się po tym, jak chińscy urzędnicy ostrzegli przed otwarciem biura łącznikowego NATO w Japonii, co oznaczałoby pierwszą placówkę bloku w Azji.
Chociaż Tokio zasygnalizowało, że rozważa ten pomysł, Francja podobno odrzuciła ten projekt, nalegając, aby NATO pozostało ograniczone do północnego Atlantyku.
Stosunki między USA a Chinami znacznie się pogorszyły w ostatnich latach, a kraje ścierają się o Tajwan, światowy handel i prawa człowieka.
Uwagi Pekinu na temat rozszerzenia NATO są echem wcześniejszej krytyki ze strony Moskwy, która w ostatnich dziesięcioleciach wielokrotnie potępiała stopniową ekspansję sojuszu na wschód i podkreślała, że uważa zachodnie obiekty wojskowe w pobliżu swoich granic za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.
NATO odrzuciło te twierdzenia, twierdząc, że dostawy ciężkiego uzbrojenia na Ukrainę nie czynią sojuszu stroną konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.
Kijów miał nadzieję, że na wtorkowym szczycie w Wilnie zaoferuje mu jasną drogę do członkostwa w NATO, ale był rozczarowany po tym, jak sojusz powtórzył swoje wcześniejsze obietnice przyjęcia Ukrainy jako członka w pewnym momencie w przyszłości, po zakończeniu konfliktu zbrojnego z Rosją rozwiązany.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/579577-china-nato-eastward-expansion/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz