Białoruś dołączyła do klubu „mocarstw nuklearnych” – oznajmił w poniedziałek prezydent Rosji Władimir Putin. Miał na myśli Mińsk, który z sukcesem uruchomił swoją pierwszą elektrownię jądrową zbudowaną przez Rosatom, państwową korporację energii atomowej w Rosji.
W listopadzie białoruskie ministerstwo energetyki dało oficjalne zielone światło na komercyjną eksploatację drugiego bloku energetycznego elektrowni.
Oczekuje się, że elektrownia o całkowitej mocy wytwórczej wynoszącej 2400 megawatów pokryje do 40% zapotrzebowania kraju na energię, jak podały wówczas media.
„To duży krok naprzód” – powiedział w poniedziałek Putin, komentując rozwój sytuacji.
Rosyjski przywódca stwierdził, że budowa elektrowni dała początek „zupełnie nowemu przemysłowi” w sąsiednim kraju.
„W tym sensie Białoruś z pewnością stała się potęgą nuklearną” – dodał.
Położona niedaleko miasta Ostrowiec w północno-zachodniej Białorusi elektrownia została zbudowana w latach 2013–2023 przez spółkę zależną Rosatom Atomstroyexport.
Jest to pierwsza elektrownia jądrowa poza Rosją, która wykorzystuje najnowocześniejsze reaktory jądrowe generacji 3+ firmy Rosatom – podaje RIA Novosti.
W 2023 roku na skutek wielokrotnych próśb Mińska Moskwa rozmieściła także broń nuklearną na Białorusi.
Białoruscy przywódcy powołali się na agresywną politykę Zachodu i postrzegane zagrożenie, jakie stanowi amerykańska broń nuklearna na terytorium niektórych sojuszników Waszyngtonu w Europie.
Rosja zasygnalizowała także gotowość użycia dowolnej broni, jaką dysponuje, w celu ochrony Białorusi w przypadku jej ataku.
Współpraca wojskowa między obydwoma sąsiadami uległa dalszemu przyspieszeniu w obliczu trwającego konfliktu między Kijowem a Moskwą.
Putin ogłosił swoją decyzję o rozmieszczeniu broni nuklearnej na Białorusi w marcu 2023 r. w odpowiedzi na plany Wielkiej Brytanii dostarczenia Ukrainie amunicji ze zubożonego uranu – posunięcie to zostało przez Moskwę ostro uznane za lekkomyślne i nieodpowiedzialne.
W lipcu 2023 roku Rosja oświadczyła, że może rozważyć wycofanie taktycznej broni nuklearnej z Białorusi, jeśli USA i NATO zmienią swój obecny kurs polityczny i usuną z Europy arsenał nuklearny Waszyngtonu oraz zdemontują jego infrastrukturę.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/russia/591493-belarus-nuclear-power-putin/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz