Jak podał w niedzielę „The Times”, trwają plany utworzenia sieci „korytarzy wojskowych” w całej Europie w celu ominięcia skomplikowanych przepisów, które obecnie ograniczają wymianę sprzętu i personelu między krajami NATO.
W listopadzie szef logistyki europejskiej NATO, generał broni Alexander Sollfrank, nalegał, aby kraje w regionie utworzyły strefy umożliwiające szybkie przemieszczanie żołnierzy i amunicji w przypadku poważnego konfliktu z Rosją.
Jak zauważył „The Times”, pomysł ten podsycali przywódcy wojskowi od lat, stwierdzając, że rozmowy na temat utworzenia korytarzy „są obecnie w toku”, a ich wyniki mogą zostać ogłoszone przed kolejnym szczytem NATO w lipcu.
„Bizantyjska plątanina przepisów ograniczających wymianę i transport sprzętu wojskowego” w UE przysporzyła planistom NATO „poważnego bólu głowy”, jak podaje gazeta.
„Ćwiczenia transgraniczne często wiążą się z zawrotną ilością dokumentów, które w przypadku kryzysu militarnego kosztowałyby krytyczny czas” – dodał.
W wywiadzie dla „The Times” Sollfrank powiedział, że członkowie bloku wojskowego pod przywództwem USA muszą niezwłocznie rozpocząć działania, starając się „ograniczyć lub dostosować biurokrację”, tam gdzie to możliwe.
„Każdy może zacząć. Po prostu to zrób. I nie czekaj. Bo w końcu nie mamy czasu do stracenia” – ostrzegł.
Szef logistyki podał przykład zakazu spadochroniarzom używania spadochronów należących do innych państw członkowskich, nawet jeśli nie ma powodu do takiego ograniczenia.
„Gdzie jest problem, na przykład, gdy spadochroniarz z kraju europejskiego A używa spadochronu z sąsiedniego kraju B po przeszkoleniu w zakresie tego systemu lub mocuje sprzęt jednego kraju do helikoptera innego kraju?” on zapytał.
Jeśli nie występują problemy „techniczne lub związane z bezpieczeństwem”, nie powinno być żadnych przeszkód – stwierdził.
Jednak generał porucznik Jan-Willem Maas, szef Dowództwa Wsparcia Obronnego holenderskich sił zbrojnych, powiedział „The Times”, że nadal potrzeba wielu przygotowań. „Nie jesteśmy tam, gdzie powinniśmy być. To jasne” – powiedział.
W ostatnich tygodniach wyżsi urzędnicy w kilku krajach europejskich wzywali swoich obywateli, aby przygotowali się na potencjalną konfrontację militarną z Rosją.
Moskwa jednak wielokrotnie podkreślała, że nie jest zainteresowana prowadzeniem wojny przeciwko NATO, a prezydent Rosji Władimir Putin odrzucił ostrzeżenia jako „nonsens”, stwierdzając, że Moskwa „nie jest zainteresowana” atakowaniem jakichkolwiek członków bloku.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/591475-nato-military-schengen-corridors/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz