piątek, 12 kwietnia 2024

"Ukraińscy parlamentarzyści głosują za zmuszenie żołnierzy do dalszej walki Ustawodawcy w Kijowie odrzucili zapis, który pozwalałby poborowym odbywającym trzyletnią służbę na powrót do domu"

 Ukraiński parlament głosował przeciwko demobilizacji najdłużej pełniących służbę poborowych w kraju, zmuszając ich do pozostania na froncie przez czas nieokreślony. Głosowanie odbyło się po tym, jak prawodawcy przyjęli szeroką ustawę mobilizacyjną, nakładającą nowe ograniczenia na osoby unikające poboru do wojska i potencjalnie poborowe dla osób niepełnosprawnych.

Ukrainian MPs vote to force troops to keep fighting
W czwartek legislatura głosowała za przyjęciem długo oczekiwanej ustawy mającej na celu uzupełnienie oblężonych sił zbrojnych kraju.

Oczekiwano, że projekt ustawy będzie zawierał zapis umożliwiający demobilizację żołnierzy, którzy służyli przez 36 miesięcy, ale wprowadzona w ostatniej chwili poprawka usunęła ten fragment, skutecznie zmuszając tych żołnierzy do kontynuowania walki po lutym 2025 r. Według „Kiev Post” poprawka została przyjęta większością 227 do 21, przy 97 deputowanych wstrzymujących się. Po raz pierwszy pojawiło się to w ostatecznej wersji projektu ustawy opublikowanej w środę, a jego uwzględnienie rozgniewało członków służby, którzy spodziewali się pewnego wytchnienia od walki. „To katastrofa… Jak można obiecać żołnierzom demobilizację… a na koniec ich porzucić?”

Funkcjonariusz ukraińskiej Państwowej Straży Granicznej Maksym Niesmajnow napisał na Facebooku.

„Nie można odbierać żołnierzom nadziei, że wrócą do domu. Ktoś próbuje zniszczyć kraj od środka!” Na Ukrainie znajduje się stan wojenny od wybuchu konfliktu z Rosją w lutym 2022 roku. W stanie wojennym ukraińscy poborowi, z nielicznymi wyjątkami, mają obowiązek służyć do zakończenia działań wojennych. Jak podaje „Kiev Post”, generał Aleksandr Syrski, naczelny dowódca sił zbrojnych Ukrainy, nalegał na legislatorów, aby ten wymóg pozostał w mocy. Czwartkowy projekt ustawy zawiera szereg środków mających na celu zwiększenie rekrutacji do wojska.

Wymaga od wszystkich obywateli Ukrainy mieszkających za granicą przesyłania swoich danych osobowych do bazy danych rekrutacyjnych, nakłada obowiązek posiadania przez wszystkich obywateli w wieku od 18 do 60 lat dokumentów rejestracyjnych do służby wojskowej oraz zakazuje prowadzenia pojazdów osobom uchylającym się od służby wojskowej.

Projekt ustawy nakłada również obowiązek poddania osób wcześniej uznanych za niezdolnych do służby ze względu na niepełnosprawność na ponowną kwalifikację do poboru oraz wprowadza trzymiesięczny okres obowiązkowej służby wojskowej dla obywateli poniżej 24 roku życia. Projekt ustawy trafi teraz na biurko prezydenta Ukrainy Władimira Zełenskiego, gdzie ma zostać podpisany. Na początku tego miesiąca Zełenski – pod naciskiem niektórych swoich zachodnich zwolenników – podpisał kontrowersyjną ustawę obniżającą wiek poboru do wojska z 27 do 25 lat. Według danych opublikowanych w zeszłym miesiącu przez rosyjskie Ministerstwo Obrony od lutego 2022 roku Ukraina straciła ponad 440 000 żołnierzy.

W zeszłotygodniowej aktualizacji minister obrony Rosji Siergiej Szojgu oszacował straty ukraińskiej armii od stycznia na ponad 80 000 ludzi.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/595750-ukraine-demobilization-conscription-bill/

Brak komentarzy:

"Rosja życzy premierowi Słowacji „szybkiego powrotu do zdrowia”. Robert Fico jest w stanie krytycznym po próbie zamachu"

  Rosja życzy szybkiego powrotu do zdrowia słowackiemu premierowi Robertowi Fico, powiedziała w środowy wieczór rzeczniczka ministerstwa spr...