piątek, 12 kwietnia 2024

"Atak na synagogę udaremniony w Moskwie – FSB (WIDEO) Rosyjscy agenci bezpieczeństwa „zneutralizowali” podejrzanego o terroryzm, który podczas zatrzymania odpowiedział zbrojnym oporem"

Jak ogłosiła w czwartek Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB), udało się zapobiec atakowi terrorystycznemu na synagogę w Moskwie.

Podejrzany został postrzelony i zabity podczas starcia z agentami bezpieczeństwa – przekazała FSB w oświadczeniu rosyjskim mediom, dodając, że mężczyzna planował atak na jedną z synagog w mieście.

Synagogue attack thwarted in Moscow – FSB (VIDEO)

FSB nie ujawniła tożsamości podejrzanego, ale podała, że był on obywatelem jednego z krajów Azji Centralnej, który przybył do Rosji w 2023 r. Mężczyzna był karany w domu i zradykalizował się w czasie odbywania kary pozbawienia wolności – dodał w oświadczeniu. Według agencji po przybyciu do Rosji podejrzany zaczął aktywnie przygotowywać się do ataku. Przeszukał teren, na którym znajdowała się wspomniana synagoga, i kupił chemikalia oraz komponenty potrzebne do wyprodukowania improwizowanego urządzenia wybuchowego (IED). W środę FSB wkroczyła do mieszkania podejrzanego, chcąc go zatrzymać. W oświadczeniu napisano, że mężczyzna „stawiał zbrojny opór i został zneutralizowany ogniem zwrotnym”. Podczas nalotu agenci odkryli w jego rezydencji w pełni sprawny IED oraz materiały wybuchowe. Na początku marca FSB poinformowała o udaremnieniu kolejnego ataku na moskiewską synagogę.

W tym czasie służby bezpieczeństwa wyeliminowały komórkę powiązaną z ISIS-K, afgańskim oddziałem Państwa Islamskiego (IS, dawniej ISIS/ISIL).

Baza terrorystów znajdowała się w obwodzie kałuskim, graniczącym z obwodem moskiewskim.

Podczas nalotu znaleziono broń palną, amunicję i komponenty IED.

Wiadomość ta pojawia się zaledwie trzy tygodnie po poważnym ataku terrorystycznym na salę koncertową pod Moskwą. 22 marca czterech uzbrojonych mężczyzn wtargnęło do ratusza Crocus przed występem zespołu rockowego.

Udali się do głównej sali, strzelając na oślep, a następnie podpalili budynek.

W wyniku ataku zginęło ponad 140 osób, a ponad 500 zostało rannych. Po napadzie aresztowano czterech strzelców i siedmiu rzekomych wspólników.

Do masakry przyznało się ISIS-K.

Rosyjscy urzędnicy twierdzą, że aktu terrorystycznego dokonali radykalni islamiści, ale nadal utrzymują, że za tą operacją może stać rząd ukraiński.

Kijów zaprzeczył tym zarzutom.

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...