piątek, 12 kwietnia 2024

"St. Petersburg ustanawia rekord temperatury Meteorolodzy twierdzą, że 10 kwietnia w rosyjskim mieście panowała najcieplejsza pogoda od 1890 roku"

 Temperatura w Petersburgu, zwanym północną stolicą Rosji, wzrosła w środę do 21,5 stopnia Celsjusza – to najwyższy w historii odczyt tego dnia w roku, powiedział czołowy specjalista z centrum pogodowego Fobos.

St. Petersburg sets temperature record 
„To nowy dzienny rekord maksymalnej temperatury powietrza z 10 kwietnia i jest aż o 4,8 stopnia wyższy od poprzedniego rekordu zarejestrowanego tego samego dnia w 1890 roku” – napisał Michaił Leus w środowym poście na Telegramie. Podczas gdy mieszkańcy Petersburga gromadzili się w kawiarniach i parkach na świeżym powietrzu, aby cieszyć się ciepłą pogodą, eksperci ds. klimatu twierdzą, że niezwykła temperatura to kolejny wskaźnik wpływu zmian klimatycznych na Rosję, od przedłużających się sezonów pożarów po topnienie wiecznej zmarzliny. Unijna Służba ds. Zmian Klimatu Copernicus (C3S) podała we wtorek, że marzec był najgorętszym w historii i dziesiątym z rzędu miesiącem historycznych upałów.

Eksperci zauważyli, że każdy miesiąc od czerwca 2023 r. pobijał „najgorętszy w historii” kamień milowy, dodając, że marzec 2024 r. nie był wyjątkiem. Klimatolodzy twierdzą, że w skali globalnej ostatni miesiąc był o 1,58 stopnia cieplejszy niż średni marzec w „przedindustrialnym” okresie referencyjnym obejmującym lata 1850–1900. Według C3S średnia temperatura w Europie w tym miesiącu była o 2,12 stopnia Celsjusza wyższa od średniej historycznej, co oznacza, że był to drugi najcieplejszy marzec w historii kontynentu. Agencja podała, że marcowe temperatury były powyżej średniej w niektórych częściach Antarktydy, Grenlandii, wschodniej części Ameryki Północnej, wschodniej Rosji, Ameryki Środkowej, części Ameryki Południowej i południowej Australii. C3S twierdzi, że w wyniku połączenia ocieplenia spowodowanego działalnością człowieka i wzorca klimatycznego El Nino zaobserwowano miesięczne najwyższe wartości w historii zarówno w atmosferze, jak i w oceanach. Utrzymujące się rekordowe upały mają miejsce po tym, jak rok 2023 został oficjalnie uznany za najgorętszy w historii i prawdopodobnie najcieplejszy od dziesiątek tysięcy lat.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/595742-saint-petersburg-temperature-record/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...