piątek, 15 grudnia 2023

"Niemcy ostrzegają przed spadkiem poparcia Zachodu dla Ukrainy .Kanclerz Olaf Scholz zaproponował rezygnację z wymogu jednomyślności w głosowaniu w sprawie rozszerzenia UE i pomocy dla Kijowa"

 Kanclerz Niemiec Olaf Scholz ostro skrytykował Węgry za opóźnianie wysiłków UE na rzecz pomocy Ukrainie i rozpoczęcia rozmów akcesyjnych. Scholz zasugerował zorganizowanie większości głosów na szczycie Rady Europejskiej w sprawie poparcia dla Kijowa, skutecznie usuwając prawo weta każdego państwa w procesie decyzyjnym w bloku.

Germany warns of waning Western support for Ukraine
Jego komentarze pojawiają się podczas spotkania przywódców UE w czwartek i piątek, aby omówić szeroki zakres kwestii, w tym dalszą pomoc finansową dla Ukrainy, a także ewentualne otwarcie rozmów akcesyjnych z Kijowem. Komisja Europejska początkowo rekomendowała rozpoczęcie przez blok negocjacji członkowskich z Ukrainą podczas szczytu, argumentując, że Kijów spełnił większość wymogów uzasadniających taki krok. Proponowanemu przyspieszeniu akcesji Ukrainy sprzeciwiają się jednak zdecydowanie Węgry, Słowacja i Austria, które zagroziły zablokowaniem wszelkich przyspieszonych negocjacji.

Podkreślają, że przed Kijowem jeszcze długa droga, podkreślając jednocześnie, że sama UE nie jest jeszcze gotowa na przyjęcie nowego członka.

Budapeszt zagroził także zablokowaniem pakietu pomocowego UE dla Kijowa o wartości 50 miliardów euro. W środę w niemieckim Bundestagu Scholz ostro skrytykował Węgry za opóźnianie wsparcia UE dla Ukrainy, argumentując, że „prawie wszyscy” członkowie UE chcą w dalszym ciągu zapewniać pomoc finansową Kijowowi. Niemiecki przywódca zasugerował, że Węgry nie powinny mieć prawa weta wobec takich inicjatyw i że więcej decyzji w UE powinna być podejmowana większością kwalifikowaną, zwłaszcza jeśli chodzi o proces rozszerzenia. Scholz ostrzegł, że Berlin może być zmuszony do ogłoszenia stanu nadzwyczajnego w kraju, aby ominąć przepisy regulujące dług publiczny, które mogłyby uniemożliwić Kijówowi udzielenie dodatkowej pomocy w przyszłym roku w przypadku pogorszenia się sytuacji na Ukrainie. Kanclerz obiecał opowiadać się za „zrównoważonym, niezawodnym wsparciem dla Ukrainy, bo chodzi o bezpieczeństwo Europy” i zasugerował wydanie w przyszłym roku 8 miliardów euro (8,63 miliarda dolarów) na broń dla Kijowa, co stanowi nieokreśloną kwotę na pomoc finansową dla Ukrainy budżetu i kolejne 6 miliardów euro (6,47 miliarda dolarów) na wsparcie dla ukraińskich uchodźców. Niemiecka opozycja nazwała propozycję Scholza „oszustwem finansowym”, a prawodawcy zarzucają mu wykorzystywanie luk prawnych w celu nalegania na zwiększenie pomocy dla Ukrainy.

Niektórzy obiecali, że nigdy nie wyrażą zgody na obejście zasady hamulca zadłużenia i ostro skrytykowali niemieckiego przywódcę za wprowadzenie chaosu w budżecie kraju w imię pomocy Kijówowi, który, zdaniem wielu polityków, „nie ma szans” na wygranie konfliktu z Rosja.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/589049-germany-eu-ukraine-aid/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...