czwartek, 8 kwietnia 2021

"Ocaleni z Holokaustu wykorzystują media społecznościowe do rozpowszechniania wiedzy!!!!!!!"

 BERLIN (AP) - Zaniepokojeni wzrostem antysemityzmu w internecie podczas pandemii, w połączeniu z badaniami wskazującymi, że młodsze pokolenia nie mają nawet podstawowej wiedzy na temat nazistowskiego ludobójstwa, ocaleni z Holokaustu zabierają się do mediów społecznościowych, aby podzielić się swoimi doświadczeniami na temat tego, jak mowa nienawiści utorowała drogę sposób na masowe morderstwo.

PLIK - W tę środę, 22 stycznia 2014 r. Zdjęcie z pliku, odznaka Żółtej Gwiazdy Heinza-Joachima Arisa (Drezno 1941) czytającego „Żyda” została wyświetlona w gablocie podczas pokazu prasowego na nowej wystawie specjalnej „Buty umarłych” - Drezno i Zagłada ”w Muzeum Historii Wojskowości w Dreźnie, Niemcy. Zanim wprowadzono lokalne prawa antyżydowskie, zanim okoliczne sklepy i synagogi zostały zniszczone, a zanim Żydzi zostali zmuszeni do przebywania w gettach, wagonach bydlęcych i obozach, używano słów, aby podsycić ogień nienawiści. „ItStartedWithWords” to cyfrowa kampania edukacyjna o Holokauście, publikująca cotygodniowe filmy wideo osób, które przeżyły z całego świata, przedstawiające refleksje nad momentami, które doprowadziły do Holokaustu.opis zdjecia przetlumaczyla GR przez translator google (AP Photo / Jens Meyer, plik)

Dzięki krótkim wiadomościom wideo opowiadającym ich historie, uczestnicy kampanii #ItStartedWithWords mają nadzieję, że nauczą ludzi o tym, jak naziści rozpoczęli podstępną kampanię dehumanizacji i marginalizacji Żydów - lata przed utworzeniem obozów śmierci w celu dokonania morderstw na skalę przemysłową.

Plan zakłada wydanie sześciu pojedynczych filmów i kompilacji w środę na Facebooku, Instagramie i Twitterze, a następnie jeden film tygodniowo. Posty będą zawierać łącze do strony internetowej z dalszymi zasobami, w tym większą liczbą świadectw i materiałów dydaktycznych.


„Nie ma nas już zbyt wielu wychodzących i rozmawiających, jest nas niewielu, ale nasze głosy są słyszalne” - powiedział Sidney Zoltak, ocalały z Polski, który w tym roku kończy 90 lat. z Montrealu.


„Nie jesteśmy po to, aby opowiadać im historie, które przeczytaliśmy lub usłyszeliśmy - opowiadamy fakty, opowiadamy, co się stało z nami, naszymi sąsiadami i naszymi społecznościami, i myślę, że jest to najsilniejszy możliwy sposób. ”

PLIK - W ten wtorek 19 kwietnia 2016 r. Zdjęcie z pliku naklejka z około 1900 r. Głosząca: `` Nie kupuj od Żydów '' jest wyświetlana na wystawie naklejek antysemickich i rasistowskich w Deutsches Historisches Museum (Niemieckie Muzeum Historyczne) w Berlinie, Niemcy. Zanim wprowadzono lokalne prawa antyżydowskie, zanim okoliczne sklepy i synagogi zostały zniszczone, a zanim Żydzi zostali zmuszeni do przebywania w gettach, wagonach bydlęcych i obozach, używano słów, aby podsycić ogień nienawiści. „ItStartedWithWords” to cyfrowa kampania edukacyjna o Holokauście, publikująca cotygodniowe filmy wideo osób, które przeżyły z całego świata, przedstawiające refleksje nad momentami, które doprowadziły do Holokaustu.opis zdjecia przetlumaczyla GR przez translator google (AP Photo / Markus Schreiber, plik)

Gdy partia nazistowska doszła do władzy w Niemczech w 1933 r., Przywódcy natychmiast przystąpili do wypełniania swoich obietnic „aryzacji” kraju, segregując i marginalizując ludność żydowską.


Rząd nazistowski zachęcał do bojkotu żydowskich biznesów, które oznaczano gwiazdą Dawida lub słowem „Jude” - Żyd. Propagandowe plakaty i filmy sugerowały, że Żydzi są „robactwem”, porównując ich do szczurów i owadów, a nowe prawa zostały uchwalone, aby ograniczyć wszystkie aspekty życia Żydów.


Charlotte Knobloch, która urodziła się w Monachium w 1932 roku, wspomina w swoim przesłaniu wideo, jak jej sąsiedzi nagle zakazali swoim dzieciom bawić się z nią lub innymi Żydami.


„Miałem 4 lata” - wspomina Knobloch. „Nie wiedziałem nawet, kim są Żydzi”.


Kampania, zainicjowana w czasie izraelskiego Dnia Pamięci o Holokauście, została zorganizowana przez nowojorską Konferencję na temat żydowskich roszczeń materialnych przeciwko Niemcom, która negocjuje odszkodowania dla ofiar. Jest wspierany przez wiele organizacji, w tym ONZ.

PLIK - W ten wtorek, 19 kwietnia 2016 r., Załóż zdjęcie nalepki z około 1900 r. O treści: „Precz z Judą! - Żydzi są katastrofą Niemiec ”jest prezentowana na wystawie naklejek antysemickich i rasistowskich w Deutsches Historisches Museum (Niemieckie Muzeum Historyczne) w Berlinie, Niemcy. Zanim wprowadzono lokalne prawa antyżydowskie, zanim okoliczne sklepy i synagogi zostały zniszczone, a zanim Żydzi zostali zmuszeni do przebywania w gettach, wagonach bydlęcych i obozach, używano słów, aby podsycić ogień nienawiści. „ItStartedWithWords” to cyfrowa kampania edukacyjna o Holokauście, publikująca cotygodniowe filmy wideo osób, które przeżyły z całego świata, przedstawiające refleksje nad momentami, które doprowadziły do Holokaustu.opis zdjecia przetlumaczyla GR przez translator google (AP Photo / Markus Schreiber, plik)

Jest to badanie opublikowane w tym tygodniu przez izraelskich naukowców, które wykazało, że blokady koronawirusa w zeszłym roku spowodowały przesunięcie antysemickiej nienawiści w Internecie, gdzie liczne teorie spiskowe obwiniające Żydów za medyczne i ekonomiczne zniszczenia pandemii były liczne.

Chociaż roczny raport naukowców z Uniwersytetu w Tel Awiwie na temat antysemityzmu wykazał, że społeczna izolacja pandemii skutkowała mniejszą liczbą aktów przemocy wobec Żydów w około 40 krajach, żydowscy przywódcy wyrazili zaniepokojenie, że jadowity internet może prowadzić do ataków fizycznych po zakończeniu blokad.


W deklaracji poparcia dla nowej kampanii internetowej Międzynarodowy Komitet Oświęcimski zwrócił uwagę, że jeden z mężczyzn, którzy w styczniu szturmowali Kapitol Stanów Zjednoczonych, nosił bluzę z napisem „Obóz Auschwitz: praca przynosi wolność”.


„Ocaleni z Auschwitz na własne oczy przekonali się, jak to jest, gdy słowa stają się czynami” - napisała organizacja. „Ich przesłanie do nas: nie bądźcie obojętni!”


Niedawne badania przeprowadzone przez Claims Conference w kilku krajach również ujawniły brak wiedzy na temat Holokaustu wśród młodych ludzi, do czego organizacja ma nadzieję, że pomoże zaradzić.


Na przykład w ubiegłorocznym badaniu przeprowadzonym w 50 stanach wśród przedstawicieli pokolenia Milenialsów i pokolenia Z-age w USA w zeszłym roku naukowcy odkryli, że 63% respondentów nie wiedziało, że 6 milionów Żydów zginęło w Holokauście, a 48% nie potrafiło wymienić ani jednego obóz zagłady lub obóz koncentracyjny.


Przewodniczący Claims Conference, Gideon Taylor, powiedział AP w wywiadzie telefonicznym z Nowego Jorku, że ankiety wykazały, że „wiadomości, koncepcje i pomysły, które były powszechne i zrozumiałe 20 lat temu, może nawet 10 lat temu” już nie istnieją.


Po sukcesie kampanii w mediach społecznościowych w zeszłym roku, wykorzystującej wiadomości osób, które przeżyły, w celu wywarcia presji na Facebooka, aby zakazał postów zaprzeczających lub zniekształcających Holokaust, Taylor powiedział, że sensowne jest ponowne zwrócenie się o ich pomoc.


„Holokaust nie pojawił się znikąd” - powiedział. „Zanim Żydzi zostali wypędzeni ze szkół, ich pracy, domów, zanim synagogi, sklepy i firmy zostały zniszczone, a zanim powstały getta, obozy i wozy dla bydła, używano słów, aby podsycić ogień nienawiści”.

PLIK - Na tym zdjęciu z 19 czerwca 1938 r. Słowo Jude (żyd) jest rozmazane na witrynach sklepu w Berlinie prowadzonego przez Żydów. 9 listopada 1938 r. W masowych zamieszkach wywołanych przez nazistów zginęło ponad 91 Żydów, uszkodzono ponad 1000 synagog i splądrowano i splądrowano około 7500 żydowskich przedsiębiorstw. Zanim wprowadzono lokalne prawa antyżydowskie, zanim okoliczne sklepy i synagogi zostały zniszczone, a zanim Żydzi zostali zmuszeni do przebywania w gettach, wagonach bydlęcych i obozach, używano słów, aby podsycić ogień nienawiści. „ItStartedWithWords” to cyfrowa kampania edukacyjna o Holokauście, publikująca cotygodniowe filmy wideo osób, które przeżyły z całego świata, przedstawiające refleksje nad momentami, które doprowadziły do Holokaustu.opis zdjecia przetlumaczyla GR przez translator google (Zdjęcie AP, plik)

„A kto może lepiej nakreślić tę linię od niebezpiecznych słów do przerażających czynów, niż ci, którzy żyli w głębi ludzkiej deprawacji?”


Dla Żoltaka eskalacja od słów do czynów nastąpiła szybko po tym, jak w połowie 1941 r. Wojska hitlerowskie zajęły jego miasto na wschód od Warszawy.


Naziści szybko wprowadzili w życie antysemickie prawa, które ustanowili już w zachodniej części Polski, którą okupowali dwa lata wcześniej, i zmusili rodziców Żoltaka do niewolniczej pracy - powiedział.

Rok później Niemcy zmusili wszystkich Żydów miejskich - około połowę z 15-tysięcznej populacji - do wydzielonego z reszty miasta getta, podlegającego surowym przepisom i trzymających się ograniczonych racji żywnościowych.


Trzy miesiące później hitlerowcy zlikwidowali getto, przewożąc jego mieszkańców do obozu zagłady w Treblince lub zabijając ich po drodze.


Żoltak był jednym z nielicznych szczęśliwców, którym udało się uciec wraz z rodzicami do pobliskiego lasu, ukrywając się w okolicy i do następnej wiosny, kiedy to zostali przyjęci przez katolicką rodzinę do pobliskiego gospodarstwa i schronili się na czas wojny. wojna.


Po wojnie wrócił do swojego miasta i dowiedział się, że wszyscy oprócz 70 z 7000 Żydów zostali zabici, w tym wszyscy jego koledzy z klasy i cała rodzina jego ojca.


„Czasami trudno to zrozumieć” - powiedział. „Tak naprawdę nie mamy do czynienia z liczbami, to byli ludzie, którzy mieli imię, mieli rodziny”.


Śledź Davida Risinga na https://twitter.com/davidrising

przetlumaczyla GR przez translator google

zrodlo:apnews.com

Brak komentarzy:

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...