Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że rozmowy o ożywieniu porozumienia nuklearnego z Iranem są w martwym punkcie, twierdząc, że Teheran może wkrótce skrócić „czas wybuchu” bomby do zaledwie tygodni, ponieważ kraj twierdzi, że sankcje USA utrudniają porozumienie.
Przemawiając do prawodawców podczas poniedziałkowego przesłuchania Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów , Blinken powiedział, że pomimo trwających w Wiedniu dyskusji na temat powrotu do umowy nuklearnej, nadal nie wiadomo, czy obie strony będą w stanie osiągnąć porozumienie, dodając, że program nuklearny Teheranu jest kontynuowany w międzyczasie brnąć do przodu.
„Pozostaje niejasne, czy Iran jest gotów i gotowy zrobić to, co musi zrobić, aby powrócić do zgodności. Wciąż testujemy tę propozycję” – powiedział Blinken przedstawicielowi Demokraty z Florydy Tedowi Deutchowi.
Tymczasem jej program posuwa się do przodu. ... Im dłużej to trwa, tym bardziej skraca się czas wybicia. Porozumienie przesunęło go do roku lub dłużej... teraz, według publicznych raportów, skrócił się do co najwyżej kilku miesięcy. A jeśli to się utrzyma, zajmie to kilka tygodni.
Okres „wybuchu” odnosi się do czasu, jaki zajęłoby Iranowi zbudowanie broni jądrowej, gdyby się na to zdecydował. Szacunki różniły się znacznie na przestrzeni lat, przy czym administracja Baracka Obamy sugerowała jeden rok, kiedy podpisała umowę nuklearną w 2015 r., chociaż nowsze przypuszczenia określają ją na około 3,5 miesiąca .
RÓWNIEŻ NA RT.COM„Coraz trudniejsze” jest rozszerzenie porozumienia o monitorowaniu z Iranem – mówi szef ONZ ds. nadzoru nuklearnegoZe swojej strony Iran twierdzi, że jego program energii jądrowej jest przeznaczony wyłącznie do celów cywilnych i nie ma zamiaru budować broni. Podczas gdy Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, organ nadzoru nuklearnego ONZ, wielokrotnie potwierdzała, że Republika Islamska nie wykorzystuje materiałów rozszczepialnych do celów wojskowych – i do 2018 r. potwierdziła, że w pełni przestrzega umowy nuklearnej – organ ostrzegł w poniedziałkowych rozmowach na temat monitorowania jej działań. stają się „coraz trudniejsze”.
Odkąd Stany Zjednoczone wycofały się jednostronnie z umowy nuklearnej za rządów Donalda Trumpa w 2018 r., Iran podjął wzajemne działania w celu zmniejszenia własnej zgodności z umową, zwiększając liczbę aktywnych wirówek i wzbogacając uran poza limity określone w pakcie.
Teheran utrzymywał, że powróci do wszystkich warunków umowy, gdy Waszyngton powróci do swojego przestrzegania, co oznaczałoby zniesienie szeregu sankcji nałożonych przez Trumpa. Prezydent Joe Biden był jednak niechętny zniesieniu kar, zamiast tego rozpoczął nowe negocjacje w nadziei na osiągnięcie zmienionej umowy nuklearnej, która jest „dłuższa i silniejsza”. Blinken powtórzył to stanowisko w poniedziałek, stwierdzając również, że po przywróceniu porozumienia nuklearnego Waszyngton będzie chciał wywierać nacisk na Iran w innych kwestiach niezwiązanych z energią jądrową.
„Istnieje wiele skandalicznych działań, w które zaangażowany jest Iran, w tym działalność rakietowa, wspieranie proliferacji grup zastępczych, terroryzm, działania destabilizujące” – powiedział. „Każdy byłby jeszcze gorszy, gdyby Iran miał broń nuklearną lub był na progu możliwości jej posiadania”.
Tak więc pierwszą pilną rzeczą, jaką musimy zrobić, jeśli możemy, jest próba odłożenia problemu nuklearnego z powrotem do pudełka, w którym znajdował się w ramach umowy.
Jednak pomimo widocznego pesymizmu Blinkena, w zeszłym tygodniu zastępca szefa politycznego UE Enrique Mora powiedział, że jest „pewny”, że nadchodzące rozmowy doprowadzą do porozumienia. Iran również wskazał pewien postęp w poprzednich rozmowach, chociaż ajatollah Ali Chamenei powiedział niedawno, że irańscy negocjatorzy muszą widzieć „działania, a nie obietnice”, jeśli ma zostać osiągnięte jakiekolwiek porozumienie.
RÓWNIEŻ NA RT.COM„Działania, a nie obietnice” wymagane do przywrócenia porozumienia nuklearnego, mówi najwyższy przywódca IranuPrzetlumaczyla GR przez translator google
zrodlo:https://www.rt.com/usa/525941-blinken-iran-nuclear-breakout/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz