Dwa raporty opublikowane w zeszłym tygodniu dokumentują dramatycznie pogłębiającą się przepaść między najbogatszymi ludźmi na świecie a rosnącą liczbą rodzin żyjących w ubóstwie w wyniku polityki przeciwko pandemii COVID-19.
Według raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy Narodów Zjednoczonych (MOP) w czwartym kwartale 2019 r. Na całym świecie utracono 8,8% godzin pracy, co odpowiada 255 milionom pełnoetatowych miejsc pracy. Odpowiada to utracie pracy „około cztery razy większej niż podczas światowego kryzysu finansowego w 2009 r.”.
Ponadto szacuje się, że globalne dochody z pracy spadły o 8,3% w 2020 r.
Oxfam International opublikował również raport zatytułowany „The Inequality Virus”, w którym podsumowano, że „Setki milionów ludzi jest zmuszonych do życia w ubóstwie, podczas gdy wielu najbogatszych - osoby fizyczne i przedsiębiorstwa - kwitnie”. W wyniku wprowadzonej polityki COVID-19 przez rządy na całym świecie.
Raport cytuje kilka światowych organizacji, w tym Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW), Bank Światowy oraz Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
„Konsekwencje będą głębokie”, powiedziała Kristalina Georgieva, dyrektor zarządzająca MFW, „z rosnącymi nierównościami prowadzącymi do wstrząsów gospodarczych i społecznych: stracone pokolenie w latach dwudziestych XX wieku, którego dziedzictwo będzie odczuwalne przez dziesięciolecia”.
Oxfam , lewicowa organizacja zajmująca się „Zwalczaniem nierówności w celu wyeliminowania ubóstwa i niesprawiedliwości”, przeprowadziła ankietę przeprowadzoną wśród 295 ekonomistów w 79 krajach, w której „87% respondentów spodziewało się, że w ich krajach nierówności dochodów wzrosną lub gwałtownie wzrosną pandemii ”.
Źródło: MPI (autor: Léo Kersauzie)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz