„Król pragnie, poprzez wprowadzenie zmian do królewskiego herbu ustanowionego w 1972 r., stworzyć współczesny herb królewski, który zarówno odzwierciedlałby Wspólnotę Narodów, jak i uwzględniał historię i tradycję heraldyczną” – głosi oświadczenie opublikowane przez duńską rodzinę królewską w Nowy Rok. Oświadczenie nie odnosi się do deklarowanych planów Trumpa. „Duńska Wspólnota Narodów” odnosi się do statusu konstytucyjnego relacji między Danią, Wyspami Owczymi i Grenlandią. Grenlandia, największa wyspa świata, leży między Oceanem Atlantyckim a Oceanem Arktycznym.
Znajduje się tam duża amerykańska baza wojskowa i leży na najkrótszej drodze z Ameryki Północnej do Europy.
Terytorium uzyskało autonomię od Danii w 1979 r. Podczas swojej pierwszej kadencji Trump wielokrotnie wyrażał zamiar zakupu Grenlandii, nazywając to „dużą transakcją nieruchomości”. W grudniu Trump odnowił swoje zamiary, stwierdzając na swojej platformie społecznościowej Truth Social: „Ze względu na bezpieczeństwo narodowe i wolność na całym świecie Stany Zjednoczone Ameryki uważają, że posiadanie i kontrola nad Grenlandią są absolutną koniecznością”. Niedługo po oświadczeniu duński rząd ogłosił ogromne zwiększenie wydatków na obronę wyspy, która pomimo tego, że jest większa od Meksyku, jest domem dla mniej niż 57 000 stałych mieszkańców. Premier Grenlandii Mute Egede odpowiedział, mówiąc: „nie jesteśmy na sprzedaż”. Syn Trumpa, Donald Trump Jr., ma przybyć na Grenlandię z prywatną wizytą we wtorek, według Reutersa. Relacje Danii z Grenlandią były naznaczone napięciami w kwestiach takich jak autonomia i zasoby.
W grudniu Egede oskarżył Danię o ludobójstwo w związku z dochodzeniami w sprawie przymusowego programu antykoncepcji z lat 60. i 70.
W swoim noworocznym przemówieniu Egede opowiadał się za niepodległością wyspy, wzywając do zniesienia tego, co opisał jako „kajdany ery kolonialnej”. Po dojściu do władzy w zeszłym roku król Fryderyk przedstawił swój zamiar utrzymania autonomicznego terytorium w Królestwie Danii. Znaczenie Grenlandii wzrosło ze względu na bogate zasoby naturalne, w tym minerały ziem rzadkich, oraz kluczowe położenie w Arktyce.
W miarę jak zmiany klimatyczne sprawiają, że Arktyka staje się bardziej dostępna, potencjał regionu w zakresie eksploatacji zasobów i powstające szlaki żeglugowe przyciągnęły wzmożoną uwagę światowych potęg, w tym Rosji, Chin i Stanów Zjednoczonych.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/610532-denmark-coat-of-arms-redesigned-greenland/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz