Ministerstwa spraw zagranicznych Francji i Niemiec wydały wspólną deklarację wzywającą strony konfliktu do natychmiastowej deeskalacji napięć na wschodniej Ukrainie.
Francja i Niemcy wyraziły też zaniepokojenie wzrostem liczby przypadków łamania zawieszenia broni na wschodzie Ukrainy.
“Z wielką uwagą śledzimy sytuację, w szczególności ruchy sił rosyjskich (…) Potwierdzamy nasze poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej granicach uznanych na arenie międzynarodowej. Jako mediatorzy w formacie normandzkim, Francja i Niemcy nie szczędzą wysiłków na rzecz pełnej realizacji porozumień mińskich, a negocjacje w tym celu są kontynuowane (…) Z zadowoleniem witamy odnowienie mandatu Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE na Ukrainie i wzywamy do zniesienia ograniczeń dotyczących swobody przemieszczania się jej pracowników, aby mogli oni wypełniać swoje zadania zgodnie z mandatem Misji” – czytamy w dokumencie.
31 marca kanclerz Niemiec i prezydent Francji rozmawiali zdalnie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem m.in. o Ukrainie. Merkel i Macron wezwali Putina do przyspieszenia rokowań w sprawie wcielenia w życie porozumień z Mińska z 2015 roku. Innym tematem były prześladowania lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego. W tej sprawie rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert powiedział, że kanclerz Merkel i prezydent Macron podkreślili “konieczność przestrzegania praw człowieka i swobód podstawowych zawartych w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka”
Kolejny tematem były rosyjskie szczepionki na koronawirusa Sputnik V. Liderzy Francji i Niemiec wyrazili zainteresowanie rosyjską szczepionką Sputnik V, ale podkreślili, że jej ewentualne użycie zależy od oceny Europejskiej Agencji Leków (EMA). Ma to nastąpić “na tych samych zasadach”, jakie obowiązują w sprawie wszystkich innych szczepionek. Z informacji przekazanych przez Kreml wynika, że w rozmowie przedyskutowano między innymi szanse “możliwych dostaw szczepionki Sputnik V do państw UE i jej wspólną produkcję w UE”.
W kwietniu do Rosji udadzą się eksperci EMA, którzy na miejscu ocenią produkcję i sposób przechowywania szczepionki. Jak przypomina Deutsche Welle, rosyjski koncern farmaceutyczny R-Pharm chce od czerwca albo lipca produkować szczepionkę Sputnik V w Illertissen w Bawarii.
zrodlo:kresy24.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz