KYIV, Ukraina (AP) - Rozległa i pusta strefa wykluczenia w Czarnobylu wokół miejsca największej katastrofy jądrowej na świecie jest złowrogim pomnikiem ludzkich błędów. Jednak 35 lat po wybuchu reaktora elektrowni Ukraińcy również szukają w nim inspiracji, pocieszenia i dochodów.
Mężczyzna przechodzi obok schronu zasłaniającego eksplodowany reaktor w elektrowni atomowej w Czarnobylu, w Czarnobylu na Ukrainie, czwartek 15 kwietnia 2021 r. Rozległa i pusta strefa wykluczenia w Czarnobylu wokół miejsca największej katastrofy jądrowej na świecie jest złowrogim pomnikiem człowieka. błędy. Jednak 35 lat po wybuchu reaktora elektrowni Ukraińcy również szukają w nim inspiracji, pocieszenia i dochodów.(opis zdjecia przetlumaczyla GR) (Zdjęcie AP / Efrem Lukatsky)
Reaktor nr 4 w elektrowni 110 kilometrów (65 mil) na północ od stolicy Kijowa eksplodował i zapalił się w nocy 26 kwietnia 1986 roku, niszcząc budynek i wyrzucając radioaktywny materiał wysoko w niebo.
Władze radzieckie jeszcze bardziej pogorszyły katastrofę, nie informując opinii publicznej o tym, co się stało - chociaż pobliskie miasto robotnicze Prypeć zostało ewakuowane następnego dnia, 2 miliony mieszkańców Kijowa nie zostało poinformowanych pomimo niebezpieczeństwa opadu. Świat dowiedział się o katastrofie dopiero po wykryciu podwyższonego promieniowania w Szwecji.
Ostatecznie ewakuowano z okolicy ponad 100 000 ludzi i utworzono strefę zamkniętą o powierzchni 2600 kilometrów kwadratowych (1000 mil kwadratowych), w której jedyną czynnością byli pracownicy usuwający odpady i zajmujący się pospiesznie zbudowanym sarkofagiem przykrywającym reaktor.
Promieniowanie wydostawało się z budynku reaktora do 2019 roku, kiedy cały budynek został przykryty ogromnym schronem w kształcie łuku. Gdy roboty wewnątrz schronu zaczęły demontować reaktor, urzędnicy poczuli nowy optymizm co do strefy.
„To miejsce tragedii i pamięci, ale także miejsce, w którym można zobaczyć, jak można przezwyciężyć skutki globalnej katastrofy” - powiedział wiceminister środowiska Ukrainy Bohdan Boruchowski.
„Chcemy, aby pojawiła się nowa narracja - nie była to strefa wykluczenia, ale strefa rozwoju i odrodzenia” - powiedział.
Dla niego ta narracja obejmuje zachęcanie do turystyki.
„Nasza turystyka jest wyjątkowa, nie jest klasyczną koncepcją turystyki” - powiedział. „Jest to obszar medytacji i refleksji, obszar, w którym można zobaczyć wpływ ludzkiego błędu, ale można też dostrzec ludzki heroizm, który go koryguje”.
W strefie Czarnobyla turystyka wzrosła dwukrotnie po chwalonych miniserialach telewizyjnych z 2019 r., A urzędnicy mają nadzieję, że zainteresowanie utrzyma się lub wzrośnie po ustąpieniu globalnej pandemii.
Jedną z głównych atrakcji turystycznych dla turystów jest zobaczenie ruin Prypeci, niegdyś nowoczesnego miasta 50000, które zostało przejęte przez rozkład i roślinność. Trwają prace nad budową ścieżek ułatwiających zwiedzającym poruszanie się po ruinach.
Ukraina zdecydowała się również wykorzystać opuszczoną strefę jako miejsce scentralizowanego magazynu wypalonego paliwa z czterech pozostałych elektrowni jądrowych w kraju, który ma zostać otwarty w tym roku. Do niedawna paliwo było zbywano w Rosji.
Przechowywanie wypalonego paliwa w domu pozwoli zaoszczędzić krajowi około 200 milionów dolarów rocznie.
„Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby to terytorium, na którym ludzie obecnie nie mogą mieszkać, było wykorzystywane z pożytkiem i dawało krajowi zysk” - powiedział Serhij Kostiuk, szef agencji zarządzającej strefą wykluczenia.
Chociaż poziom promieniowania w strefie jest na tyle niski, że turyści mogą odwiedzać, a pracownicy mogą wykonywać swoją pracę, pobyt stały jest zakazany. Jednak ponad 100 osób nadal mieszka w strefie, która rozciąga się na 30 kilometrów (18 mil) wokół elektrowni jądrowej, pomimo rozkazów opuszczenia terenu budowy.
Wśród nich jest 85-letni były nauczyciel Jewgienij Markiewicz, który powiedział: „To wielkie szczęście mieszkać w domu, ale to smutne, że nie jest tak, jak dawniej.
Dziś na swojej działce w ogrodzie uprawia ziemniaki i ogórki, które zabiera na testy „po to, by się częściowo zabezpieczyć”.
Długoterminowe skutki dla zdrowia ludzkiego pozostają przedmiotem intensywnej debaty naukowej. Bezpośrednio po wypadku 30 pracowników zakładu i strażaków zmarło z powodu ostrej choroby popromiennej. Później tysiące ludzi zmarło z powodu chorób związanych z promieniowaniem, takich jak rak.
Ku zaskoczeniu wielu, którzy przypuszczali, że obszar ten może być martwą strefą przez wieki, dzikie zwierzęta kwitną: niedźwiedzie, żubry, wilki, rysie, dzikie konie i dziesiątki gatunków ptaków żyją na terytorium wolnym od ludzi.
Zdaniem naukowców zwierzęta były znacznie bardziej odporne na promieniowanie niż oczekiwano i potrafiły szybko przystosować się do silnego promieniowania. Ukraińscy naukowcy badają to zjawisko wspólnie z kolegami z Japonii i Niemiec.
„To gigantyczne terytorium… na którym prowadzimy kronikę przyrody” - powiedział 43-letni biolog Denis Vishnevskiy, który obserwuje przyrodę w rezerwacie od 20 lat. „Strefa wykluczenia nie jest przekleństwem, ale naszym zasobem”
Władze ukraińskie apelują o wpisanie strefy zamkniętej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, gdyż obiekt jest wyjątkowym miejscem „interesującym dla całej ludzkości”. Ministerstwo Kultury Ukrainy podjęło już kroki w celu uznania strefy za pomnik, który przyciągnie więcej funduszy i turystów.
„Czarnobyl nie powinien stać się dzikim placem zabaw dla łowców przygód” - powiedział ukraiński minister kultury Ołeksandr Tkaczenko. „Ludzie powinni opuszczać strefę wykluczenia ze świadomością pamięci historycznej tego miejsca i jego znaczenia dla całej ludzkości”.
W duchu zachowania wspomnień część entuzjastów stworzyła aplikację Czarnobyl, która zawiera odtajnione dokumenty dotyczące katastrofy i umożliwia użytkownikom eksplorację widoku strefy i struktur w rozszerzonej rzeczywistości.
„Sześćdziesiąt procent Ukraińców nie zna daty wypadku i zdecydowaliśmy, że powinien istnieć zasób, w którym gromadzonych jest wiele zweryfikowanych informacji” - powiedział Walerij Korszunow, jeden z twórców bezpłatnej aplikacji.
___
Dmytro Vlasov i Oleksander Stashevsky przyczynili się do powstania tej historii ze strefy wykluczenia.
Przetlumaczyla GR przez translator google
zrodlo:apnews.com
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz