czwartek, 21 maja 2020

"Prawdopodobny jest jeszcze głębszy spadek zatrudnienia w Polsce"

W kolejnych miesiącach prawdopodobny jest jeszcze głębszy spadek zatrudnienia. Istotne znaczenie zaczyna odgrywać recesja spowodowana przez Covid-19 - ocenili wczoraj ekonomiści banku ING, komentując dane GUS o zatrudnieniu.
Prawdopodobny jest jeszcze głębszy spadek zatrudnienia w Polsce
Ekonomiści już teraz odnotowali spadek przeciętnych wynagrodzeń. (Fot. Getty Images)

Według opublikowanych wczoraj danych GUS, zatrudnienie w kwietniu spadło o 2,4 proc. w porównaniu z marcem, a rok do roku spadło o 2,1 proc. Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu miesiąc do miesiąca spadło o 3,7 proc., natomiast rok do roku wzrosło o 1,9 proc.

"Bardzo słaby wynik jest mieszanką efektów już widocznych wcześniej. Do zatrudnienia nie wlicza się osób, które czasowo przebywają na zasiłkach opiekuńczych (w związku z zamknięciem szkół)" - napisali ekonomiści ING.

"Na spadek zatrudnienia wg GUS ma też wpływ realizacja Tarczy Antykryzysowej – porozumienia o zmniejszeniu wymiaru czasu pracy w ramach tarczy antykryzysowej powodują spadek zatrudniania, które jest przeliczane na pełnozatrudnionych" - dodali.

Tarcza Antykryzysowa to pakiet rozwiązań przygotowanych przez rząd w Polsce, który ma ochronić Polskę i jej obywateli przed kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa. 

Czy Polska jest gotowa na recesję? (Fot. Getty Images)

Ekonomiści zauważyli, że istotne znacznie zaczyna odgrywać także recesja spowodowana przez Covid-19, tj. nieprzedłużanie umów terminowych oraz zwolnienia.

"W kolejnych miesiącach prawdopodobny jest jeszcze głębszy spadek zatrudnienia – firmy dalej będą restrukturyzować działalność, pojawią się bankructwa słabszych podmiotów. Efekt ten będzie w naszej ocenie dominował nad powrotami do pracy osób przebywających na zasiłkach" - skomentowali.

Eksperci ING ocenili, że "negatywnie zaskoczyły również wynagrodzenia, w kwietniu średnie wynagrodzenie spadło 2,6 pkt. proc. głębiej niż typowa dynamika dla tego miesiąca, co spowodowało obniżenie rocznego tempa płac do 1,9 proc. rok do roku z 6,3 proc. w marcu".

"Prognozujemy, że w kolejnych miesiącach zmiany wynagrodzeń będą mniejsze, ale roczne tempo płac może przez parę miesięcy być bliskie (0 - 1 proc. rok do roku)" - dodali.

zrodlo:londynek.net

Brak komentarzy:

"„Okno możliwości” dla stosunków rosyjsko-amerykańskich – Moskwa Administracja Bidena była „całkowicie beznadziejna”, powiedział wiceminister spraw zagranicznych"

  Russian Deputy Foreign Minister Sergei Ryabkov. ©  Sputnik/Evgeny Biyatov Relacje między Rosją a USA mogłyby się poprawić ...