GŁOWA BANKU WATYKAŃSKIEGO SĘDZIOWANA ZA ZAGARNIECIE MILIONÓW
Najwyższy rangą urzędnik Stolicy Apostolskiej ukarany za zagarnięcie milionów
WATYKAN (ChurchMilitant.com) - sąd watykański skazał byłego prezesa banku watykańskiego na prawie dziewięć lat więzienia za defraudację i pranie pieniędzy.
Angelo Caloia, zhańbiony były szef Banku Watykańskiego
W czwartek sąd skazał 81-letniego Angelo Caloia, szefa Instytutu Dzieł Religijnych (Istituto per le Opere di Religione lub IOR) - oficjalna nazwa Banku Watykańskiego - za wyprowadzenie do 57 mln euro.
Caloia, który został skazany na osiem lat i 11 miesięcy więzienia, został skazany wraz ze swoimi dwoma wspólnikami - Gabriele Liuzzo (97 lat) i jego synem Lamberto Liuzzo (55 lat) - włoskimi prawnikami, którzy byli konsultantami banku.
Gabriele Liuzzo otrzymał taki sam wyrok jak Caloia, podczas gdy jego syn otrzymał łagodniejszy wyrok pięciu lat i dwóch miesięcy.
Trio rzekomo zgarnęło miliony, zarządzając sprzedażą 29 nieruchomości banku - większość z nich w Rzymie lub w jego okolicach w latach 2002–2007 - i deklarując wartość księgową znacznie mniejszą niż faktyczna kwota sprzedaży.
Sąd watykański nakazał również zajęcie 38 mln euro z zamrożonych kont bankowych pozwanych oraz wypłatę ponad 23 mln euro jako odszkodowanie bankowi watykańskiemu i jego oddziałowi ds. Nieruchomości, z możliwością dalszych szkód.
IOR zamierza ścigać w postępowaniu cywilnym i karnym każdą nielegalną działalność prowadzoną na jej szkodę, bez względu na to, gdzie miała miejsce i kto ją wykonał.
Niektóre wpływy zostały zdeponowane na rzymskim rachunku bankowym, który nie był zarejestrowany w bilansie IOR, zgodnie z dokumentami przedstawionymi przez Reutera na początku dochodzenia.
Zaangażowanie w przejrzystość?
Niemiecki biznesmen i były prezes IOR Ernst von Freyberg rozpoczął dochodzenie w sprawie oszustwa w 2013 r., Wkrótce po ustąpieniu jego poprzednika Caloia ze stanowiska, które piastował w latach 1999–2009.
Zgodnie z oświadczeniem IOR „bezprawne postępowanie” Caloia i jego wspólników „miało miejsce w latach 2001-2008” i „doprowadziło do zbycia znacznej części majątku nieruchomego Instytutu”.
„Ogólne szkody zostały oszacowane na ponad 50 milionów euro”, powiedział IOR, zamykając rozdział w usuwaniu oszustw finansowych popełnionych za pontyfikatów Papieża Świętego Jana Pawła II i Papieża Benedykta XVI.
„Decyzja o skazaniu na rozprawę została podjęta po zakończeniu dochodzenia prowadzonego od 2014 r. Przez Watykańskiego Rzecznika Sprawiedliwości w następstwie skargi IOR” - zaznaczył.
Bank podkreślił, że ten „ważny krok” pokazał „znaczące zaangażowanie, jakie kierownictwo IOR podjęło w ciągu ostatnich czterech lat w celu wprowadzenia silnego i przejrzystego zarządzania, które jest zgodne z najbardziej rygorystycznymi standardami międzynarodowymi”.
„IOR zamierza ścigać w postępowaniu cywilnym i karnym każdą nielegalną działalność prowadzoną na jej szkodę, bez względu na to, gdzie miała miejsce i kto ją wykonywał” - zapowiedział.
Papież Franciszek powołał… pierwszą w historii komisję, która dokonała przeglądu banku po licznych skandalach, w które został uwikłany.
Żaden z oskarżonych nie był obecny przy wydawaniu wyroku w maleńkim sądzie watykańskim. Adwokat Caloia, Domenico Pulitanò, powiedział, że złoży apelację.
Sąd znalazł niewystarczające dowody do skazania w związku ze sprzedażą niektórych nieruchomości. Wszyscy zaprzeczyli popełnieniu przestępstwa podczas procesu, który rozpoczął się w 2018 roku.
IOR opublikował w czerwcu 2020 r. Swoje niezależne audytowane sprawozdanie finansowe po raz ósmy z rzędu, aby zwiększyć przejrzystość i odpowiedzialność.
Instytut Dzieł Religijnych, znany również jako Bank Watykański
Dane finansowe banku za 2019 rok obejmują 5,1 miliarda euro aktywów klientów, z czego 3,4 miliarda to aktywa zarządzane na rzecz osób trzecich lub utrzymywane.
Ustanowienie organów nadzoru finansowego
W 2010 roku papież Benedykt XVI powołał organ nadzoru finansowego, zwany obecnie Urzędem Nadzoru i Informacji Finansowej (Autorità di Supervisione e Informazione Finanziaria - ASIF), w celu monitorowania przestrzegania międzynarodowych standardów dotyczących przestępstw finansowych przez IOR.
Zadaniem KRUS był „nadzór i regulacja mająca na celu zapobieganie i przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu oraz wywiad finansowy, a także nadzór ostrożnościowy i regulacja podmiotów prowadzących działalność finansową podstawa zawodowa ”.
W czerwcu 2013 r., W pierwszym roku swego pontyfikatu, papież Franciszek powołał Papieską Komisję Referencyjną ds. IOR, pierwszą w historii komisję, która dokonała przeglądu banku po licznych skandalach, w które został uwikłany.
Papież Pius XII założył IOR w 1942 r., Chociaż jego początki sięgają 1887 r. I pontyfikatu papieża Leona XIII.
Nowa próba przed nami
W międzyczasie Cecilia Marogna, wspaniała 39-letnia super-fixer z Sardynii, która zgarnęła z Watykanu ponad pół miliona euro za tajne doradztwo, prawdopodobnie zostanie postawiona przed sądem za „malwersację popełnioną w spisku z innymi”, główny prokurator Sąd cywilny Watykanu ogłosił w poniedziałek.
___
https://www.churchmilitant.com/news/article/vatican-bank-head-jailed-for-swindling-millions
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz