sobota, 20 lutego 2021

"G-7 obiecuje „sprawiedliwy” dostęp do szczepionek na świecie, ale szczegóły są skąpe"

 LONDYN (AP) - Liderzy Grupy Siedmiu potęg gospodarczych obiecali w piątek, że uodpornią najbardziej potrzebujących ludzi na świecie przeciwko koronawirusowi, przekazując pieniądze i cenne dawki szczepionek na rzecz dystrybucji szczepionek wspieranej przez ONZ.



Ale przywódcy, pod presją swoich kampanii szczepień w domu, nie chcieli dokładnie powiedzieć, jaką dokładnie szczepionką byliby gotowi podzielić się z rozwijającym się światem ani kiedy.


Kanclerz Angela Merkel powiedziała po wirtualnym spotkaniu przywódców G-7, że sprawiedliwa dystrybucja szczepionek jest „elementarną kwestią sprawiedliwości”.


Dodała jednak: „Żadna wizyta szczepień w Niemczech nie będzie zagrożona”.


Po pierwszym w tym roku spotkaniu - zorganizowanym zdalnie z powodu pandemii - przywódcy powiedzieli, że przyspieszą globalny rozwój i wdrażanie szczepionek ”oraz poprą„ przystępny cenowo i sprawiedliwy dostęp do szczepionek ”i metod leczenia COVID-19. Zacytowali łącznie 7,5 miliarda dolarów od G-7 do wspieranego przez ONZ COVID = 19 wysiłków.


„To globalna pandemia i nie ma sensu, aby jeden kraj był daleko przed drugim” - powiedział brytyjski premier Boris Johnson, otwierając wirtualny szczyt z przywódcami Stanów Zjednoczonych, Francji, Niemiec, Włoch, Kanady i Japonii. Wielka Brytania sprawuje w tym roku prezydencję w G-7.


„Musimy przenieść się razem” - powiedział Johnson, przemawiając z rezydencji premiera 10 przy Downing St. do innych przywódców w ich rozległych biurach. „Tak więc jedną z rzeczy, o których wiem, że koledzy będą chcieli zrobić, jest zapewnienie dystrybucji szczepionek po kosztach na całym świecie”.


Bogate narody zgarnęły kilka miliardów dawek szczepionek COVID-19, podczas gdy niektóre kraje rozwijające się mają ich niewiele lub wcale.



Przywódcy G-7 chcą unikać zachłanności - i nie chcą oddawać terenu dyplomacji szczepionkowej mniej demokratycznym, ale szybciej rozwijającym się krajom, takim jak Chiny i Rosja.


Johnson, którego kraj zgłosił prawie 120 000 zgonów związanych z wirusami, obiecał, że przekaże „większość przyszłych nadwyżek szczepionek” wspieranej przez ONZ inicjatywie COVAX w celu zaszczepienia najbardziej narażonych ludzi na świecie.


Jednak minister spraw zagranicznych James Cleverly powiedział, że „trudno jest powiedzieć z jakąkolwiek pewnością”, kiedy i ile Wielka Brytania może przekazać darowiznę.


Prezydent Francji Emmanuel Macron wyznaczył bardziej zdecydowany cel, mówiąc, że Europa i Stany Zjednoczone powinny szybko przeznaczyć do 5% swoich obecnych zapasów szczepionek przeciwko COVID-19 najbiedniejszym krajom.


„To jest warte ogromnej kwoty. To jest warte naszej wiarygodności ”- powiedział po spotkaniu Macron,


„Jeśli możemy to zrobić, Zachód będzie obecny” w krajach afrykańskich - powiedział. Jeśli nie, te kraje zwrócą się ku chińskim i rosyjskim szczepionkom, a „potęga Zachodu… nie stanie się rzeczywistością”.


Biuro Macrona stwierdziło, że Francja jest gotowa przekazać 5% swoich dawek, ale nie poda dokładnych liczb ani daty.


Podczas gdy kontynent afrykański oczekuje na dostarczenie dawek przez COVAX, utworzona przez Unię Afrykańską grupa robocza ds. Szczepionek poinformowała w piątek, że w maju otrzyma 300 milionów dawek rosyjskiej szczepionki Sputnik V. AU zabezpieczyła wcześniej 270 milionów dawek od firm AstraZeneca, Pfizer i Johnson & Johnson na kontynent zamieszkany przez 1,3 miliarda ludzi.


Rządy Kanady i europejskich krajów G-7 są pod presją, aby przyspieszyć krajowe kampanie szczepień po tym, jak wyprzedziły je Wielka Brytania i Stany Zjednoczone.


Zapytana później w piątek o propozycję Macrona, niemiecka Merkel powiedziała, że ​​„jeszcze nie rozmawialiśmy o procencie”.


„Nie rozmawialiśmy jeszcze o czasie” - powiedział kanclerz dziennikarzom w Berlinie. „Nadal trzeba przedyskutować”.


Grupy ds. Rozwoju i pomocy z zadowoleniem przyjęły podjęte zobowiązania, ale stwierdziły, że bogate kraje zachodnie muszą zrobić więcej i to wkrótce.


Gayle Smith, dyrektor naczelny grupy walczącej z ubóstwem The ONE Campaign, powiedział, że „światowi przywódcy w końcu budzą się na skalę tego kryzysu”.



„Aż trudno uwierzyć, że w środku globalnej pandemii w kilku krajach zgromadzono ponad miliard szczepionek więcej niż będą potrzebować, podczas gdy 130 krajów nie ma żadnych szczepionek” - powiedziała.


Szczyt był pierwszym znaczącym zaangażowaniem Bidena od czasu objęcia urzędu. Sojusznicy Ameryki mają nadzieję, że ponowne zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w świat po latach „Najpierw Ameryka” za byłego prezydenta Donalda Trumpa będzie oznaczać bardziej skoordynowaną reakcję w takich kwestiach, jak pandemia i zmiany klimatyczne.


Biden podpisał ze Stanami Zjednoczonymi inicjatywę COVAX, której Trump odmówił poparcia, i zobowiązał się przeznaczyć na ten program 4 miliardy dolarów z amerykańskich funduszy.


Spotkanie G-7 - i przemówienie Bidena na konferencji bezpieczeństwa w Monachium w piątek - przypadają w dniu, w którym Stany Zjednoczone oficjalnie przyłączają się do porozumienia klimatycznego z Paryża, największego międzynarodowego przedsięwzięcia mającego na celu ograniczenie globalnego ocieplenia. Trump wycofał Stany Zjednoczone z przełomowego porozumienia w 2017 roku.

Administracja Bidena stwierdziła również, że jest gotowa dołączyć do rozmów z Iranem i światowymi mocarstwami, aby omówić powrót do umowy z 2015 r. W celu ograniczenia nuklearnych ambicji Teheranu, której Trump odrzucił.


We wspólnym oświadczeniu odzwierciedlającym ponowne przyjęcie przez Stany Zjednoczone instytucji międzynarodowych przywódcy G-7 obiecali „uczynić rok 2021 punktem zwrotnym dla multilateralizmu i ukształtować ożywienie, które będzie promować zdrowie i dobrobyt naszych ludzi i naszej planety”.



Powiedzieli, że wysiłki mające na celu naprawę gospodarczą po pandemii muszą umieścić walkę ze zmianami klimatycznymi i malejącą różnorodnością biologiczną „w centrum naszych planów”.


Pełny szczyt G-7 odbędzie się w czerwcu w nadmorskim kurorcie Carbis Bay w południowo-zachodniej Anglii.


___


Współtworzyli tę historię współpracujący pisarze prasowi Sylvie Corbet i Angela Charlton w Paryżu, Samuel Petrequin w Brukseli, Geir Moulson w Berlinie i Cara Anna w Nairobi w Kenii.

zrodlo:apnews.com

Brak komentarzy:

"Trump wskrzesza pomysł kupna Grenlandii Kontrola nad największą wyspą świata jest dla USA „absolutną koniecznością”, powiedział prezydent-elekt"

  Fiord lodowy Ilulissat na Grenlandii. © Getty Images / Ulrik Pedersen Prezydent-elekt USA Donald Trump powiedział, że z punktu widzenia ...