czwartek, 24 marca 2022

"Chiny kupiły dwa razy więcej rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego w lutym!!!!!!!"

 AUTOR: TYLER DURDEN

CZWARTEK, MAR 24, 2022 - 08:30 AM

Autor: Frank Fang za pośrednictwem The Epoch Times (podkreślenie nasze),

Chiny podwoiły w lutym import skroplonego gazu ziemnego (LNG) z Rosji w porównaniu z rokiem poprzednim, podważając deklarowane przez Chiny "neutralne" stanowisko w trwającej wojnie na Ukrainie.

Prezydent Rosji Władimir Putin (L) i chiński przywódca Xi Jinping pozują do zdjęcia podczas spotkania w Pekinie 4 lutego 2022 r. (Alexei Druzhinin/Sputnik/AFP via Getty Images)

Ogólnie rzecz biorąc, Chiny importowały o 12 procent mniej płynnego gazu ziemnego w zeszłym miesiącu w porównaniu z lutym 2021 r., Według Bloomberga.

Tymczasem Chiny zaimportowały łącznie 12,67 mln ton ropy naftowej z Rosji w pierwszych dwóch miesiącach tego roku, wynika z danych chińskich służb celnych.

Ciągłe zakupy energii przez Chiny z Rosji zapewniają Moskwie ważne dochody, ponieważ jej sektor energetyczny staje się coraz bardziej izolowany po tym, jak został dotknięty sankcjami i innymi działaniami odwetowymi za agresję na Ukrainie.

8 marca prezydent Joe Biden ogłosił, że Stany Zjednoczone wprowadzą zakaz importu rosyjskiego węgla, skroplonego gazu ziemnego i węgla. Już następnego dnia Wielka Brytania ogłosiła, że do końca tego roku wycofa się z importu rosyjskiej ropy.

15 marca Unia Europejska ogłosiła kolejny pakiet sankcji wobec Moskwy, wśród których jest zakaz nowych inwestycji w rosyjskim sektorze energetycznym. Dodatkowo blok wprowadził kompleksowe ograniczenie eksportu sprzętu, technologii i usług dla przemysłu energetycznego.

Chiny skrytykowały jednak sankcje nałożone przez kraje zachodnie. Podczas codziennego briefingu 2 marca Wang Wenbin, jeden z rzeczników chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych, powiedział, że Pekin i Moskwa "będą nadal prowadzić normalną współpracę handlową".

9 marca, dzień po ogłoszeniu przez Bidena zakazu stosowania rosyjskich produktów energetycznych, Zhao Lijian, rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych, powiedział, że dwaj sąsiedzi "zawsze utrzymują solidną współpracę energetyczną" i będą nadal "prowadzić normalną współpracę handlową, w tym w zakresie gazu i ropy".

Niektórzy amerykańscy prawodawcy wzywają do wtórnych sankcji przeciwko Rosji, w tym senator Pat Toomey (R-Pa),członek Senackiej Komisji Bankowej.

"Aby odciąć putinowską sprzedaż ropy i gazu na całym świecie, administracja i Kongres powinny nałożyć wtórne sankcje na cały rosyjski sektor finansowy" - napisał Toomey w artykule opublikowanym 21 marca w The Wall Street Journal.

Dodał: "Kary te skutecznie zakazałyby zagranicznym bankom w dowolnym miejscu na świecie, pod groźbą sankcji USA, dokonywania płatności na rzecz rosyjskich banków, w tym za ropę i gaz".

Senator Jim Risch (R-Idaho), członek Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych, zabrał głos na Twitterze, aby wyrazić swoje poparcie dla sugestii Toomeya.

"Wtórne sankcje odgrodziłyby #Russia od reszty świata, zabraniając zagranicznym bankom, takim jak te w #China, prowadzenia interesów z #Putin i nieumyślnego finansowania #UkraineWar" - napisał Risch. "To kolejny krok, który musi podjąć administracja Bidena".

Wysiłki Pekinu, by przedstawić się jako neutralna partia, spotkały się z krytyką. 15 marca sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał Pekin do potępienia Rosji za to, co nazwał "brutalną inwazją" Moskwy na Ukrainę.

Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, powiedział 22 marca, że Chiny powinny odgrywać bardziej "zauważalną rolę" w zakończeniu wojny, podczas wirtualnej konferencji prasowej zorganizowanej przez londyński think tank Chatham House.

"Do tej pory widzieliśmy neutralną pozycję Chin. I, jak powiedziałem wcześniej, wierzymy, że Chiny ... powinien odgrywać bardziej zauważalną rolę w doprowadzeniu tej wojny do końca i w budowaniu nowego globalnego systemu bezpieczeństwa" – powiedział Jermak.

Kilka tygodni przed wojną Pekin i Moskwa zaktualizowały swoje stosunki dwustronne do "nieograniczonego" partnerstwa, po spotkaniu prezydenta Rosji Władimira Putina z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem. Obaj przywódcy powiedzieli również, że "nie będzie żadnych 'zakazanych' obszarów współpracy" między ich narodami.

Reuters przyczynił się do tego artykułu


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.zerohedge.com

Brak komentarzy:

"Zełenski kopie sobie grób atakami na Rosję w stylu „11 września” – amerykański analityk wojskowy Ukraińskie ataki dronów na cele cywilne w Rosji rozgniewają Moskwę, ale nie zmienią biegu wojny, powiedział Daniel Davis"

  Wysoki budynek mieszkalny widoczny w rosyjskim mieście Kazań po uderzeniu ukraińskiego drona 21 grudnia 2024 r. © Sputnik Kijów strzela s...