Wiele popularnych historii opisujących opór Ukrainy przeciwko trwającej inwazji Rosji – w tym te promowane przez amerykańskich kongresmenów, media, a nawet konserwatystów w Internecie – okazało się fałszywych, pomimo zdobycia milionów udostępnień i polubień.
(Artykuł Natalie Winters ponownie opublikowany z TheNationalPulse.com)
Wirusowe, fałszywe historie pojawiają się wśród platform mediów społecznościowych wdrażających solidne operacje "sprawdzania faktów", często wykorzystywane do szybkiego cenzurowania historii sprzecznych z narracjami establishmentu lub krytycznych wobec Partii Demokratycznej. Programy te jednak rutynowo nie oznaczyły następujących historii jako fałszywe z taką samą wytrwałością.
1. Wyspa Węży "Męczennicy".
Trzynastu ukraińskich funkcjonariuszy straży granicznej stacjonujących na Wyspie Węża, położonej na Morzu Czarnym, zostało szybko oskarżonych o zabicie przez siły rosyjskie na początku rosyjskiej inwazji. Nagrania audio tego, co rzekomo było ich ostatnim momentem, stały się popularne w mediach społecznościowych, a rosyjski okręt wojenny zażądał: "Proszę cię, abyś złożył broń i poddał się, aby uniknąć rozlewu krwi i niepotrzebnej śmierci. W przeciwnym razie zostaniesz zbombardowany".
Rosyjski okręt wojenny, przyszła odpowiedź, idź się.
13 Ukraińców, jak powiedział prezydent kraju Wołodymyr Zełenski, zginęło "bohatersko". Później obiecał rozpoznać każdy lut z tytułem Bohatera Ukrainy. Jednak kilka dni później ukraińska marynarka wojenna ujawniła, że strażnicy zostali "wzięci do niewoli przez rosyjskich okupantów" i wszyscy wciąż żyją.
2. "Duch Kijowa".
Wideo ukraińskiego pilota myśliwca nazwanego "Ghost of Kiev/Kyiv" pokazało odrzutowiec rzekomo zestrzeliwujący wiele rosyjskich myśliwców, powodując kilka ofiar. Użytkownicy mediów społecznościowych szybko poparli pilota jako "bohatera", mimo że film faktycznie śledzi jego pochodzenie od gry wideo. Film został stworzony wraz z grą "Digital Combat Simulator" z 2008 roku i został po raz pierwszy udostępniony za pośrednictwem YouTube, gdzie oryginalny plakat potwierdzał, że materiał pochodzi z symulatora.
Przedstawiciel Dan Crenshaw również nagłośnił obaloną opowieść o "Duchu Kijowa" w tweecie wraz z promowaniem mitu "Wyspy Węży".
3. Fałszywe pożegnanie.
Zdjęcie dwójki ukraińskich dzieci wysyłających żołnierzy do walki z Rosjanami szybko stało się popularne w mediach społecznościowych, a posty na Twitterze zawierały ten obraz gromadzący dziesiątki tysięcy polubień. Prowojenny przedstawiciel Adam Kinzinger udostępnił nawet zdjęcie. W rzeczywistości dramatyczny obraz ma swoje korzenie ponad pół dekady wstecz na Ukrainie w 2016 roku i od tego czasu pojawił się w kilku wiadomościach.
4. To airsoftowy pistolet...
Historia byłej Miss Wielkiej Ukrainy Anastasiii Lenny, która dołączyła do ukraińskiego wojska do walki z Rosją, również okazała się fałszywa, pomimo zgromadzenia tysięcy polubień i udostępnień na platformach społecznościowych. Podczas gdy zdjęcie Lenny pochodzi z jednego z jej ostatnich postów na Instagramie, w którym wyraziła poparcie dla Ukrainy przeciwko siłom rosyjskim, pistolet na popularnym zdjęciu jest w rzeczywistości karabinem airsoftowym.
Nawet "konserwatywne" media, takie jak Breitbart News, rozpowszechniały propagandę, co z kolei doprowadziło do tego, że Lenna wyjaśniła brak swojego statusu wojskowego, pisząc "NIE JESTEM WOJSKIEM, TYLKO CZŁOWIEKIEM" w poście pięć dni później.
5. Prosto z dużego ekranu... Dosłownie.
Klipy ukraińskich żołnierzy całujących swoich bliskich na pożegnanie, gdy rzekomo wyjechali walczyć z Rosją, również szybko stały się wirusowe, z wyjątkiem materiału, który zdobył już tysiące polubień, pochodzi z filmu "Wojna o chimery" z 2017 roku.
"Historia wojny, miłości i śmierci, która została udokumentowana przez bezpośrednich uczestników wydarzeń. Poza ekranem, a później są we dwoje – chłopiec i dziewczynka. Zgłosił się na ochotnika na front; udała się na miejsce tuż po bitwie" – wyjaśnia streszczenie fabuły.
6. Anonimowi oszuści.
Wideo rzekomo stworzone przez osławioną grupę hakerów "Anonymous" groziło przeprowadzeniem masowych cyberataków i opróżnieniem kont bankowych rosyjskich obywateli, którzy odmówili protestu przeciwko Putinowi w minutowym filmie krążącym po platformach społecznościowych.
"3 marca 2022 r. wszystkie pieniądze zostaną pobrane z waszych kont bankowych i przekazane na rzecz Sił Zbrojnych Ukrainy" - głosił lektor wideo, próbując nakłonić obywateli Rosji do wypłaty środków z ich kont bankowych.
Ukraińskie Ministerstwo Transformacji Cyfrowej przyznało jednak, że film nie został stworzony przez Anonymous.
Mnogość fałszywych historii w tak krótkim czasie służy jako przypomnienie o czujności w raportowaniu i sprawdzaniu faktów. National Pulse zobowiązuje się do informowania o prawdzie, w 100 procentach przypadków. Nie tylko wtedy, gdy pasuje do politycznej lub geopolitycznej narracji. Wesprzyj naszą pracę tutaj.
Czytaj więcej na: TheNationalPulse.com
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.naturalnews.com/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz