poniedziałek, 30 maja 2022

"Węgry sprzeciwiają się sankcjom UE wobec rosyjskiego embarga na ropę naftową"(video)

 Unia Europejska (UE) chce zakazać wszelkiego importu z Rosji, drugiego co do wielkości eksportera ropy naftowej na świecie, aby pomóc sparaliżować wysiłki wojenne tego kraju na Ukrainie.

Zdjęcie: Węgry mówią "nie" rosyjskim sankcjom na ropę naftową

Nałożenie nowych sankcji na Rosję w związku z wojną na Ukrainie wymagałoby jednomyślnego poparcia wszystkich 27 państw członkowskich bloku. Węgry, które są silnie uzależnione od importu rosyjskiej ropy, jak dotąd blokowały tę ofertę. Kraj bez dostępu do morza naciska na około 750 milionów euro (800 milionów dolarów) na modernizację swoich rafinerii i rozbudowę rurociągu z Chorwacji, aby umożliwić mu odejście od rosyjskiej ropy.

Premier Węgier Viktor Orban argumentował, że bojkot naftowy UE byłby "bombą atomową" dla węgierskiej gospodarki i zniszczyłby jej "stabilne dostawy energii".

Podczas konferencji prasowej w Budapeszcie w środę 25 maja minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto powiedział, że Węgry nie zagłosują za propozycją embarga na ropę naftową "tak długo, jak uniemożliwi to dostawy energii na Węgrzech".

Obwiniał władzę wykonawczą UE za forsowanie planu bez zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Węgier, które otrzymują 85 procent gazu ziemnego i ponad 60 procent ropy z Rosji.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel wyraził przekonanie, że porozumienie zostanie osiągnięte przed kolejnym posiedzeniem Rady 30 maja. Ale w liście do Michela Orbán powiedział, że Węgry "nie są w stanie zgodzić się na szósty pakiet sankcji, dopóki negocjacje nie rozwiążą wszystkich nierozstrzygniętych kwestii" i że rozwiązanie jest "bardzo mało prawdopodobne", aby zostać osiągnięte przed przyszłotygodniowym szczytem.

Niemiecki federalny minister gospodarki Robert Habeck powiedział, że UE może jeszcze w najbliższych dniach zawrzeć umowę w sprawie zakazu ropy naftowej lub poszukać "innych instrumentów", jeśli nie zostanie osiągnięte porozumienie.

Berlin początkowo sprzeciwiał się embargu na ropę naftową, powołując się na duże uzależnienie od rosyjskiej energii, ale ostatnio zmienił swoje stanowisko. (Powiązane: Magazynowanie gazu w Niemczech osiąga rekordowo niskie poziomy, ponieważ Rosja wstrzymuje dostawy nawozów, a kontynent europejski ponosi wysokie koszty ogrzewania.)

Inne państwa członkowskie UE wyraziły niecierpliwość z powodu opóźnienia. "Musimy to zrobić" - powiedział minister spraw zagranicznych Irlandii Simon Coveney. "Chodzi o środek odstraszający od kontynuacji wojny. Im szybciej UE będzie mogła sfinalizować ten szósty pakiet sankcji, tym lepiej.

Johanna Sumuvuori, młodsza minister spraw zagranicznych Finlandii, powiedziała: "Bardzo ważne jest, abyśmy zrobili wszystko, co w naszej mocy, abyśmy mogli wygłosić mocne oświadczenie jako UE".

Szósty pakiet sankcji wobec Rosji obejmuje zamrożenie aktywów i zakaz podróżowania prominentnym zwolennikom Putina. Zarysowane plany rosyjskiego embarga na ropę mają wejść w życie pod koniec 2022 roku.

Tymczasem krajom śródlądowym, które są silnie uzależnione od rosyjskiej ropy, zaproponowano opóźnienie przystąpienia do embarga UE. Słowacji dano czas do końca 2024 r., podczas gdy Czechom zaproponowano termin wyznaczony na czerwiec 2024 r.

Putin: Europa popełnia ekonomiczne samobójstwo

Rosja jest przekonana, że UE po prostu stawia się w ryzykownej sytuacji, nakładając kolejne sankcje na ten kraj w związku z konfliktem z Ukrainą.

Na spotkaniu energetycznym w zeszłym tygodniu prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł, że Europa popełni "ekonomiczne samobójstwo", dążąc do stopniowego wycofywania rosyjskich dostaw energii.

"Europa zrobi sobie krzywdę" - powiedział Putin, wzywając urzędników państwowych do wykorzystania "nieprzemyślanych" posunięć Zachodu na korzyść kraju. Dodał, że "chaotyczne działania" UE nie tylko szkodzą własnej gospodarce, ale także prowadzą do wzrostu dochodów Rosji z ropy i gazu.

"Oczywiście takie samobójstwo gospodarcze jest wewnętrzną sprawą krajów europejskich" - powiedział Putin.

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania nałożyły już embargo na ropę naftową, chociaż biorąc pod uwagę, że oba kraje są eksporterami netto ropy, krok ten jest raczej prostszy do podjęcia.

Putin przyznał, że rosyjski rynek ropy został dotknięty "zmianami tektonicznymi" w związku z sankcjami, dodając, że Moskwa pomoże krajowym producentom ropy, w tym ułatwi dostęp do pożyczek i ubezpieczeń.

Prezydent stara się przekierować dostawy do "przyjaznych" krajów, ponieważ narody europejskie szukają sposobów na odzwyczajenie się od rosyjskiej energii.

Odwiedź FuelSupply.news, aby uzyskać więcej wiadomości związanych z rosyjskim embargiem na ropę.

Obejrzyj poniższy film o Węgrzech, które stanowczo sprzeciwiają się proponowanym przez UE sankcjom wobec rosyjskiej ropy.

Ten film pochodzi z kanału The Willow na Brighteon.com.

Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.naturalnews.com/

Brak komentarzy:

"Duński polityk mówi Trumpowi, żeby „spiętrzał" (WIDEO) Anders Vistisen odrzucił propozycję prezydenta USA dotyczącą kupna Grenlandii"

  Anders Vistisen przemawia podczas debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu we Francji 21 stycznia 2025 r. © Parlament Europejski Duń...