Rosja przejęła kontrolę nad projektem naftowo-gazowym Sachalin-2 na Dalekim Wschodzie kraju. Decyzja Moskwy może wypędzić trzech inwestorów projektu i podnieść stawkę w wojnie gospodarczej z Zachodem.
Pięciostronicowy dekret podpisany 30 czerwca przez prezydenta Rosji Władimira Putina zakłada nową firmę, aby uzyskać 100-procentową kontrolę nad wszystkimi prawami i obowiązkami Sachalin Energy Investment Company, donosi Epoch Times. Państwowy Gazprom posiada 50 proc. plus jeden udział w Sachalinie-2. Tymczasem Royal Dutch Shell posiada 27,5 procent minus jeden udział w projekcie. Mitsui i Mitsubishi są również akcjonariuszami mniejszościowymi.
Okrzyknięty jednym z największych na świecie projektów skroplonego gazu ziemnego (LNG), Sachalin-2 stanowi około czterech procent światowej produkcji. Oczekuje się, że wyprodukuje 12 milionów ton LNG, który trafi głównie do Japonii, Korei Południowej, Chin, Indii i innych krajów azjatyckich.
Dekret podpisany przez Putina, który nastąpił po sankcjach nałożonych przez Zachód na Moskwę w związku z inwazją na Ukrainę, sugerował, że Rosja będzie teraz decydować, czy zagraniczne strony mogą pozostać. Wiele krajów zachodnich już się wycofało, podczas gdy inne ogłosiły, że odejdą. (Powiązane: Gazprom odcina dostawy gazu do kilku członków UE w odpowiedzi na groźby sankcji.)
Jednak Shell zauważył 1 lipca, że ocenia zamówienie. Angielsko-holenderski gigant naftowy już anulował wartość swoich rosyjskich aktywów. Wyjaśniła również, że planuje zrezygnować z udziałów na Sachalinie i że prowadzi rozmowy z potencjalnymi nabywcami.
Dyrektor generalny Shell, Ben van Beurden, powiedział później, że firma "robi duże postępy" w swoim planie wyjścia ze wspólnego przedsięwzięcia na Sachalinie, ale nie podał szczegółów.
"Nie mogę powiedzieć dokładnie, gdzie jesteśmy, ponieważ jest to proces komercyjny, więc muszę szanować poufność, ale mogę powiedzieć, że kiedy dostałem aktualizację w zeszłym tygodniu, byłem naprawdę zadowolony z tego, gdzie jesteśmy" - wyjaśnił.
Lucy Cullen, główny analityk w firmie konsultingowej Wood Mackenzie, stwierdziła, że rosyjskie zamówienie "skutecznie wywłaszcza zagraniczne udziały w Sachalinie Energy Investment Company" i oznacza "dalszą eskalację trwających napięć". Prawdą jest, że Kreml opracowywał ustawę, która pozwala państwu rosyjskiemu przejąć aktywa zachodnich firm, które decydują się na odejście.
Kurczące się dostawy LNG wkrótce uderzą w Kraj Kwitnącej Wiśni
Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, powiedział, że Rosja nie widzi podstaw do wstrzymania dostaw LNG z Sachalinu-2. Dodał, że przyszłość innych inwestycji lub projektów będzie decydowana indywidualnie dla każdego przypadku, zauważając, że "nie może być tu żadnej ogólnej zasady".
Tymczasem Japonia zapowiedziała, że nie zrezygnuje z udziałów w Sachalinie-2, ponieważ importuje 10 procent swojego LNG rocznie z Rosji w ramach długoterminowego kontraktu z obiektu. Mitsui posiada 12,5 procent udziałów w fabryce Sachalin-2, podczas gdy Mitsubishi posiada 10 procent.
Rzecznik Mitsubishi powiedział, że firma rozmawia ze swoimi partnerami na Sachalinie i Tokio o tym, jak zareagować na zamówienie. Mitsui nie udzielił odpowiedzi od razu.
Premier Japonii Fumio Kishida powiedział, że decyzja Rosji nie powstrzyma natychmiast importu LNG pochodzącego z Sachalinu. Tymczasem japoński minister przemysłu Koichi Haguda powiedział, że Tokio nie uważa zamówienia za żądanie.
"Dekret nie oznacza, że import LNG do Japonii stanie się natychmiast niemożliwy, ale konieczne jest podjęcie wszelkich możliwych środków w ramach przygotowań do nieprzewidzianych okoliczności" - powiedział Haguida przedstawicielom mediów. Dodał, że Japonia ma dwa do trzech tygodni zapasów LNG przechowywanych przez przedsiębiorstwa użyteczności publicznej i miejskich dostawców gazu, a także że poprosił urzędników z USA i Australii o alternatywne dostawy energii.
Dyrektor ds. Zintegrowanych Badań nad Energią i Zasobami Credit Suisse, Saul Kavonic, powiedział, że ponieważ zagraniczna wiedza i części stają się niedostępne, oczekuje się, że rosyjskie projekty LNG, takie jak Sachalin-2, ucierpią. Dodał, że zwiększone zaangażowanie Moskwy tylko utrudni potencjalnym inwestorom finansowanie tych projektów.
"To znacznie zaostrzy rynek LNG w tej dekadzie" - ostrzegł Kavonic.
Śledź FuelSupply.news, aby uzyskać więcej informacji na temat rosyjskich projektów LNG.
Obejrzyj wideo poniżej, aby dowiedzieć się więcej o nowym dekrecie Putina zezwalającym Rosji na przejęcie projektu LNG Sachalin-2.
Ten film pochodzi z kanału High Hopes na Brighteon.com.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.naturalnews.com/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz