poniedziałek, 24 października 2022

"Iran twierdzi, że sprzeda Rosji setki pocisków balistycznych i dronów"

  Irański rząd po raz pierwszy przyznał, że planuje sprzedać Rosji setki rakiet balistycznych krótkiego zasięgu i dronów wykonanych ze skradzionej amerykańskiej technologii, ponieważ siłom Moskwy nadal kończy się amunicja po wielomiesięcznej inwazji na sąsiednią Ukrainę.

Zdjęcie: Iran twierdzi, że sprzeda Rosji setki pocisków balistycznych i dronów

Według Reutersa, który cytował dwóch irańskich urzędników dyplomatycznych i dwóch wysokich rangą irańskich osobistości, porozumienie między Teheranem a Moskwą zostało osiągnięte 6 października. Następnie pierwszy wiceprezydent Iranu Mohammad Mokhber wraz z dwoma wyższymi urzędnikami z potężnej irańskiej Gwardii Rewolucyjnej i urzędnikiem z Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego udali się do stolicy Rosji, aby porozmawiać o tym, kiedy broń może zostać dostarczona.

"Rosjanie poprosili o więcej dronów i irańskich pocisków balistycznych o zwiększonej celności, szczególnie rodzinę pocisków Fateh i Zolfaghar" - powiedział dziennikarzom jeden z irańskich dyplomatów, który został poinformowany o podróży.

Anonimowy zachodni urzędnik potwierdził również, że umowa została podpisana w celu dostarczenia pocisków ziemia-ziemia krótkiego zasięgu, w tym Zolfaghar, a także wielu dronów, a także wielu dronów, a Reuters dodaje:

Jednym z dronów, które Iran zgodził się dostarczyć, jest Shahed-136, broń ze skrzydłami delta, używana jako samolot szturmowy "kamikaze" powietrze-ziemia. Przenosi małą głowicę, która eksploduje przy uderzeniu.

Fateh-110 i Zolfaghar to irańskie pociski balistyczne krótkiego zasięgu ziemia-ziemia, zdolne do uderzania w cele na odległość od 300 km do 700 km (186 i 435 mil).

Irański dyplomata odrzucił twierdzenia zachodnich urzędników, że takie transfery naruszają rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ z 2015 roku.

"To, gdzie są używane, nie jest problemem sprzedawcy. Nie opowiadamy się po żadnej ze stron kryzysu ukraińskiego jak Zachód. Chcemy zakończenia kryzysu środkami dyplomatycznymi" - powiedział Reuterowi dyplomata.

Rosyjskie siły zaatakowały cywilną infrastrukturę Ukrainy dziesiątkami pocisków w zeszłym tygodniu po tym, jak atak wysadził część ważnego mostu – najdłuższego w Europie – łączącego Krym, który Rosja zaanektowała w 2014 roku, z kontynentem. Ukraińscy urzędnicy wojskowi poinformowali, że niektóre z ataków miały miejsce również w ostatnich tygodniach za pomocą irańskich dronów Shahed-136, chociaż ministerstwo spraw zagranicznych Iranu odrzuciło te doniesienia jako bezpodstawne. Rząd Władimira Putina zaprzeczył również, że jego siły używają irańskich dronów do atakowania ukraińskich sił i celów.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, zapytany przez Reutersa, czy Rosja używa irańskich dronów na Ukrainie, powiedział, że rząd nie ma informacji na temat ich użycia.

"Używany jest rosyjski sprzęt z rosyjską nomenklaturą" - powiedział. "Wszystkie dalsze pytania powinny być kierowane do Ministerstwa Obrony".

Tymczasem Departament Stanu USA poinformował również, że irańskie drony były używane do atakowania celów w godzinach szczytu w ukraińskiej stolicy Kijowie na początku tego tygodnia.

"Europejski dyplomata powiedział, że w ocenie jego kraju Rosja ma większe trudności z produkcją broni dla siebie, biorąc pod uwagę sankcje nałożone na jej sektor przemysłowy, a więc zwraca się do importu od partnerów takich jak Iran i Korea Północna" - donosi Reuters.

Dyplomata powiedział: "Drony i pociski są logicznym następnym krokiem".

"Oni (Rosjanie) chcieli kupić setki naszych pocisków, nawet średniego zasięgu, ale powiedzieliśmy im, że wkrótce możemy wysłać kilkaset żądanych przez nich pocisków krótkiego zasięgu Zolfaghar i Fateh 110 ziemia-ziemia" - powiedział urzędnik ds. Bezpieczeństwa europejskiego w rozmowie z Reutersem. "Nie mogę podać dokładnego czasu, ale wkrótce, bardzo szybko, zostaną one wysłane w dwóch do trzech przesyłkach."

Tymczasem irańscy przywódcy mają własne problemy, ponieważ protesty i demonstracje wynikają z aresztowania i śmierci w areszcie policyjnym 22-letniego Mahsy Amini w połowie września. Została aresztowana przez Patrol Przewodnicki (irańską "policję moralności") za noszenie "niewłaściwego" hidżabu, co stanowi naruszenie obowiązkowego irańskiego prawa dotyczącego hidżabu podczas wizyty w Teheranie z Saqqez. Świadkowie powiedzieli, że funkcjonariusze patrolu dotkliwie ją pobili, gdy zabierali ją do aresztu.

Źródła obejmują:

CNN.com

Reuters.com

Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.naturalnews.com/

Brak komentarzy:

"Zełenski „nie jest aniołem” – Trump Ukraiński przywódca „nie powinien był pozwolić” na konflikt z Moskwą, powiedział prezydent USA"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski i kandydat na prezydenta USA Donald Trump spotykają się 27 września 2024 r. w Nowym Jorku. © Alex K...