W rzadkim wywiadzie dla CBS News w Nowym Jorku, gdzie przybył, aby wziąć udział w spotkaniach ONZ na temat Ukrainy i Bliskiego Wschodu, Ławrow odrzucił niedawne twierdzenie sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena, który zarzucił, że Moskwa nie wykazała „chęci… angażować się, negocjować w dobrej wierze”, aby zakończyć konflikt z Kijowem. „To nieprawda” – podkreślił Ławrow, dodając, że Rosja zawsze była gotowa omówić „każdą poważną propozycję”, która dotyczyłaby sytuacji w terenie i pierwotnych przyczyn działań wojennych.
Moskwa jest także gotowa wypracować rozwiązanie, „które zagwarantuje uzasadnione interesy narodowe Rosji i narodu ukraińskiego” – stwierdził dyplomata. Ławrow powtórzył, że Rosja jest gotowa wysłuchać każdego, kto jest zainteresowany zaprowadzeniem „sprawiedliwości” w stosunkach Moskwy z Kijowem.
Upierał się jednak, że wymagałoby to od Zachodu zaprzestania polityki „wykorzystywania Ukrainy jako narzędzia wojny przeciwko Rosji”. Ławrow przypomniał, że Rosja od dawna wyrażała obawy dotyczące rozszerzenia NATO.
„Cel jest bardzo prosty… ostrzegamy publicznie od 2008 roku… że ekspansja NATO wbrew wszelkim obietnicom [danym Rosji i Związkowi Radzieckiemu]… posunęła się za daleko” – powiedział. Na szczycie w Bukareszcie w 2008 roku przywódcy NATO zadeklarowali, że Ukraina ostatecznie stanie się częścią sojuszu, wywołując reakcję Rosji, która tradycyjnie postrzegała ekspansję bloku wojskowego pod przewodnictwem USA w kierunku swoich granic jako zagrożenie egzystencjalne. W grudniu 2021 roku, na kilka tygodni przed rozpoczęciem konfliktu na Ukrainie, Moskwa przedstawiła USA i NATO projekt gwarancji bezpieczeństwa, żądając od Zachodu zakazania przystąpienia Kijowa do bloku i wycofania się od jego granic od 1997 r.
Uwertura jednak został odrzucony. Urzędnicy z Moskwy i Kijowa stwierdzili, że obie strony są bliskie osiągnięcia porozumienia pokojowego na początku konfliktu na Ukrainie, a kluczowym rosyjskim żądaniem jest, aby sąsiadujący kraj ponownie przyjął status neutralny i porzucił swoje ambicje NATO.
Według licznych doniesień proces ten został wykolejony przez ówczesnego premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, który przekonał Ukrainę do kontynuowania walki.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/russia/591134-lavrov-ready-peace-talks-ukraine/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz