piątek, 5 marca 2021

"Izrael, Dania i Austria łączą siły przeciwko COVID-19"

 TEL AVIV, Izrael (AP) - Izrael, Dania i Austria zgodziły się w czwartek połączyć siły w walce z COVID-19, inwestując w badania i wdrażanie szczepionek w celu ochrony ludzi przed nowymi falami i mutacjami koronawirusa.



Przywódcy trzech krajów oświadczyli, że ich sojusz utworzy fundację i zakłady dystrybucji szczepionek w Europie i Izraelu, w oparciu o wiodące na świecie dążenia Izraela do szczepień.


Wysiłki mają na celu wyprzedzenie kolejnego spodziewanego wzrostu liczby COVID-19 i niepewności co do tego, jak długo szczepionki pozostaną skuteczne. Szczegóły, takie jak koszty i ramy czasowe otwarcia projektów, wciąż są dopracowywane - powiedzieli liderzy.



„Uważamy, że łącząc zasoby trzech małych, ale bardzo zdolnych i utalentowanych krajów, możemy lepiej sprostać tym wyzwaniom” - powiedział premier Benjamin Netanjahu. Dodał, że inne kraje również wyraziły zainteresowanie wysiłkiem.

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz dodał, że „tę pandemię można pokonać jedynie dzięki współpracy globalnej”.


To była delikatna kwestia, ponieważ kampanie zwalczania wirusów stawiały czoła wyzwaniom w miejscach takich jak Europa i budziły obawy, że pandemia będzie trwać dłużej w biedniejszych krajach, których nie stać na kampanie szczepień.


Izrael zaszczepił ponad połowę swojej populacji w jednej z najbardziej udanych kampanii szczepień na świecie, choć spotkał się z pewną krytyką za nie wysyłanie znacznych ilości szczepionek do Palestyńczyków.



Oczekuje się, że zmieni się to w przyszłym tygodniu, ponieważ Izrael dostarczy szczepionki około 100 000 palestyńskich robotników pracujących w Izraelu lub w osiedlach na Zachodnim Brzegu. Mimo to zdecydowana większość z szacowanych 5 milionów Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu iw Strefie Gazy pozostanie niezaszczepiona.


Dla Netanjahu sojusz posłużył jako sposób na nadanie mu siły politycznej na arenie międzynarodowej przed wyborami 23 marca. „Naród szczepień”, jak nazywa Izrael, stałby się „narodem szczepień”, obejmującym Danię i Austrię, powiedział, dodając, że grupa powitałaby więcej międzynarodowych partnerów.



Chociaż Izrael nie produkuje szczepionek, premier podjął agresywne kroki, aby zapewnić wystarczającą liczbę szczepionek dla 9,3 miliona Izraelczyków w umowach z firmami Pfizer i Moderna. Netanjahu zaoferował nawet kilka nadwyżek szczepionek sprzymierzonym krajom.


Europejscy przywódcy powiedzieli, że chcą uczyć się na sukcesach Izraela. Austria jest jednym z wielu członków Unii Europejskiej, którzy wyrazili frustrację z powodu powolnego rozpowszechniania szczepionki w bloku 27 krajów. Kurz powiedział, że jest zadowolony z niektórych sposobów radzenia sobie z kryzysem przez UE, „ale musimy też współpracować na całym świecie”.



Pełne informacje: pandemia koronawirusa

Wcześniej tego dnia Kurz i premier Danii Mette Frederiksen dołączyli do Netanjahu na siłowni w Izraelu, aby obserwować, jak działają certyfikaty szczepień, zwane „zieloną przepustką” lub paszportem. Z siłowni i na koncerty mogą korzystać tylko osoby posiadające odznakę wskazującą, że zostały zaszczepione, uzyskaną za pośrednictwem aplikacji.


„Produkcja szczepionek składa się z wielu etapów, więc podzielimy zadanie między siebie, a każdy z nich ma skupić się na konkretnych” - powiedział Kurz, który powiedział, że jego kraj będzie potrzebował około 30 milionów dawek na kolejny spodziewany etap pandemii. Austria zaszczepiła nieco ponad 6% swojej populacji.



Frederiksen powiedziała, że ​​chciałaby także, aby kraje współpracowały przy badaniach klinicznych. Dania zaszczepiła nieco ponad 7% swojej populacji od 1 marca.


„Wszyscy mamy obiecujące badania, które mogą utorować drogę dla platform nowej generacji” - powiedziała.


Wkład w niniejszy raport mieli współpracujący pisarze prasowi Jan M. Olsen z Kopenhagi w Danii i Frank Jordans w Berlinie.

tlumaczono przez translator google GR

zrodlo:apnews,com

Brak komentarzy:

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...