środa, 12 października 2022

" Rosja buduje flotę pływających reaktorów jądrowych do zasilania zdalnych projektów"

 AUTOR: TYLER DURDEN

ŚRODA, PAŹ 12, 2022 - 08:00

Autor: Katie Spence za pośrednictwem The Epoch Times,

Chińska stocznia Wilson Heavy Industry zorganizowała w sierpniu ceremonię położenia stępki dla pierwszej z czterech barek, które ostatecznie będą zatrudniać nie jeden, ale dwa reaktory jądrowe.

Po ukończeniu barka stanie się drugą pływającą elektrownią jądrową w Rosji.

Pierwszy, Akademic Lomonosov, został oddany do użytku w 2020 roku i był pierwszą na świecie pływającą elektrownią jądrową od 1960 roku. Jest to również obecnie jedyny pływający reaktor atomowy i kluczowy element rosyjskiego planu otwarcia znaczącego szlaku żeglugowego przez Arktykę.

Ale szlak żeglugowy to dopiero początek planu prezydenta Rosji Władimira Putina dotyczącego pływających elektrowni jądrowych. W ubiegłym roku Rosatom, rosyjska państwowa korporacja energetyki jądrowej, przedstawiła Putinowi propozycję budowy do pięciu pływających reaktorów jądrowych o wartości 2,3 miliarda dolarów.

Wraz z otwarciem Północnej Drogi Morskiej, najbardziej wysunięta na wschód prowincja Rosji jest domem dla kopalni miedzi i złota, o której mówi się, że jest największym na świecie nieeksploatowanym złożem. Obszar ten nie ma dróg i ma mało mocy, co wymaga kreatywnego źródła energii.

Widok pokazuje pływającą rosyjską elektrownię jądrową Akademik Łomonosov i holownik Dixon przed odlotem z bazy serwisowej firmy Rosatomflot na podróż wzdłuż Północnej Drogi Morskiej do Czukotki w Murmańsku w Rosji, 23 sierpnia 2019 r. (Maxim Shemetov/Reuters)

Jądrowy Ekspansja paliw


W 1960 roku Korpus Inżynierów Armii Stanów Zjednoczonych przekształcił dawny statek Liberty z II wojny światowej w pierwszą pływającą elektrownię jądrową. Mh-1A STURGIS, zawierający jednopętlowy reaktor wodny ciśnieniowy, wytwarzał energię elektryczną w Kanale Panamskim w czasie, gdy budowa nowej elektrowni nie była opłacalna ani wykonalna.

Podczas gdy STURGIS okazał się praktyczny i niezawodny w dostarczaniu energii do sieci lądowej do użytku wojskowego i cywilnego, Korpus Armijny zamknął go w 1976 roku po tym, jak Panama Canal Company zainstalowała stałe źródła zasilania w tym obszarze. Od 1976 roku do ostatnich przedsięwzięć Rosji, według Amerykańskiego Towarzystwa Nuklearnego, nie zbudowano ani nie zaproponowano żadnych pływających elektrowni jądrowych.

W 2020 roku Rosja zakończyła budowę i uruchomiła swoją pierwszą pływającą elektrownię jądrową w Pevek, odległym i słabo zaludnionym rosyjskim porcie u północnych wybrzeży Syberii. Pevek jest strategicznym miejscem dla planów ekspansji Putina, ponieważ postrzega go jako przyszły centralny węzeł żeglugowy i ponieważ Pevek znajduje się w pobliżu Czukotki, obszaru bogatego w miedź, lit, złoto i srebro.

Statek handlowy płynie wzdłuż Kanału Panamskiego 23 marca 2015 roku. (Rodrigo Arangua/AFP via Getty Images)

W 2019 roku Putin stwierdził na Międzynarodowym Forum Arktycznym w Petersburgu: "[Ekspansja Artic] jest realistycznym, dobrze obliczonym i konkretnym zadaniem. Musimy uczynić północną drogę morską bezpieczną i komercyjnie wykonalną" – donosi RadioFreeEurope.

Obecnie port Pevek jest dostępny tylko przez cztery miesiące w roku. Mimo to Putin wierzy, że zmieniający się klimat ostatecznie umożliwi szlak Morza Północnego i ekonomicznie opłacalne przejście północno-wschodnie między Rosją a Zachodem, donosi Arctic Institute.

Co ważniejsze, Putin nie jest osamotniony w swoich przekonaniach. Stany Zjednoczone, Norwegia, Dania i Kanada również wierzą w przyszłość szlaku Morza Północnego i zdały sobie sprawę z potrzeby konkurowania o jurysdykcję na tym obszarze.

W 2017 r. ówczesne Stany Zjednoczone Sekretarz obrony Jim Mattis powiedział o ekspansji Rosji w Arktyce: "Arktyka jest kluczowym terenem strategicznym. Rosja podejmuje agresywne kroki w celu zwiększenia tam swojej obecności. Priorytetowo potraktuję opracowanie zintegrowanej strategii dla Arktyki".

Pływająca energia jądrowa


Czukotka jest najdalej wysuniętą północno-wschodnią częścią Syberii i mówi się, że jest miejscem, w którym zaczyna się Dzień Świata. Graniczy również z Alaską nad morzem i jest gęsto zaludniony reniferami. Hodowla reniferów jest głównym celem rolnictwa w regionie, co Putin ma nadzieję zmienić dzięki swojemu arktycznemu przedsięwzięciu wydobywczemu.

Na terenie Czukotki znajduje się Baimskaya, projekt wydobywczy, który według firmy odpowiedzialnej za projekt, Kaz Minerals, ma "najważniejsze na świecie niezagospodarowane aktywa miedzi z potencjałem, aby stać się wielkoskalową, tanią, odkrywkową kopalnią miedzi". Złoże zostało odkryte w 1972 roku, ale pozostało niezagospodarowane z powodu braku infrastruktury i dróg. Rosja wykorzystuje swoje pływające elektrownie jądrowe do rozwiązania części problemu.

Akademicki Łomonosow nie osiągnie pełnego rozpędu do 2023 r., A nawet wtedy nie wystarczy, aby dostarczyć całą niezbędną moc dla planu ekspansji Putina w Arktyce na Czukotce. W związku z tym Rosja oddała do użytku cztery kolejne pływające elektrownie jądrowe.

Akademia Łomonosowa przechodzi przez wyspę Langeland, u wybrzeży Spodsbjerg w Danii, 4 maja 2018 r. (Tim Kildeborg Jensen/AFP/Getty Images).

"Wymagana infrastruktura jest przetwarzana z rosyjskim rządem zgodnie z Kompleksowym Planem Rozwoju dla regionu Czukotki. ... Bezemisyjna energia będzie dostarczana na miejsce z obiektu jądrowego, który ma być zbudowany i obsługiwany przez Rosatom, umożliwiając Grupie produkcję bardzo niskoemisyjnej miedzi "- informuje Kaz Minerals.

Dodaje: "Projekt znajduje się w regionie uznanym przez rząd rosyjski za strategicznie ważny dla rozwoju gospodarczego i oczekuje się, że skorzysta z zachęt podatkowych".

Według Światowej Organizacji Nuklearnej rozwój Baimskaya wymaga około 300 megawatów energii elektrycznej. Rosatom planuje dostarczyć energię za pośrednictwem zaplanowanych trzech pływających elektrowni jądrowych. Każdy statek będzie miał parę reaktorów jądrowych pod ciśnieniem zaprojektowanych do produkcji 55 megawatów energii elektrycznej. Czwarty statek będzie trzymany w rezerwie i używany do sytuacji awaryjnych i napraw.

Zdając sobie sprawę z potencjału ekspansji arktycznej, który jest możliwy dzięki pływającym elektrowniom jądrowym, duński start-up Seaborg Technologies opracowuje seaborg Power Barge. Rozwój był możliwy dzięki dotacji z Unii Europejskiej.

Czytaj więcej tutaj...


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.zerohedge.com/

Brak komentarzy:

"Putin zapowiada odwet za ukraiński atak dronów Organizatorzy ataku na Kazań „pożałują” tego, co zrobili, powiedział prezydent Rosji"

  Russian President Vladimir Putin. ©  Sputnik.Alexander Kazakov Prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł, że organizatorzy s...