poniedziałek, 6 marca 2023

"Które kraje kupują rosyjskie paliwa kopalne?"

 AUTOR: TYLER DURDEN

PONIEDZIAŁEK, MAR 06, 2023 - 08:45 AM

Rok po pierwszej inwazji Rosji na Ukrainę, rosyjski eksport paliw kopalnych nadal płynie do różnych krajów na całym świecie.

Jak szczegółowo opisuje Niccolo Conte z Visual Capitalist, według szacunków Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA), od czasu rozpoczęcia inwazji około rok temu, Rosja osiągnęła ponad 315 miliardów dolarów przychodów z eksportu paliw kopalnych na całym świecie, z czego prawie połowa (149 miliardów dolarów) pochodzi z krajów UE.

Ta grafika wykorzystuje dane z CREA do wizualizacji krajów, które kupiły najwięcej rosyjskich paliw kopalnych od czasu inwazji, pokazując miliardy przychodów, jakie Rosja uzyskała z tego eksportu.

Najwięksi importerzy rosyjskich paliw kopalnych

Jak można się było spodziewać, Chiny są największym nabywcą rosyjskich paliw kopalnych od początku inwazji. Sąsiad i nieformalny sojusznik Rosji importował przede wszystkim ropę naftową, która od początku inwazji stanowiła ponad 80% importu o łącznej wartości ponad 55 miliardów dolarów.

Największa gospodarka UE, Niemcy, jest drugim co do wielkości importerem rosyjskich paliw kopalnych, głównie ze względu na import gazu ziemnego o wartości ponad 12 miliardów dolarów.

*W okresie od 24 lutego 2022 r. do 26 lutego 2023 r. w dolarach amerykańskich

Turcja, członek NATO, ale nie UE, podąża za Niemcami jako trzeci co do wielkości importer rosyjskich paliw kopalnych od czasu inwazji. Kraj ten prawdopodobnie wkrótce wyprzedzi Niemcy, ponieważ brak członkostwa w UE oznacza, że nie ma na niego wpływu rosyjskie zakazy importu wprowadzone w ciągu ostatniego roku.

Chociaż ponad połowa z 20 największych krajów importujących paliwa kopalne pochodzi z UE, kraje z bloku i reszty Europy ograniczają swój import, ponieważ weszły w życie zakazy i limity cenowe na import rosyjskiego węgla, transport morski ropy naftowej i import produktów naftowych.

Malejące dochody Rosji z paliw kopalnych

Unijne zakazy i limity cenowe spowodowały spadek dziennych przychodów z paliw kopalnych z bloku o prawie 85%, spadając ze szczytu w marcu 2022 r. wynoszącego 774 mln USD dziennie do 119 mln USD na dzień 22 lutego 2023 r.

Chociaż Indie zwiększyły import paliw kopalnych w międzyczasie, z 3 milionów dolarów dziennie w dniu inwazji do 81 milionów dolarów dziennie od 22 lutego tego roku, wzrost ten nie zbliża się do wyrównania w wysokości 655 milionów dolarów pozostawionej przez zmniejszenie importu przez kraje UE.

Podobnie, nawet jeśli kraje afrykańskie podwoiły import rosyjskich paliw od grudnia ubiegłego roku, rosyjski eksport morskich produktów naftowych nadal spadł o 21% od stycznia, według S&P Global.

Inne czynniki wpływające na przychody

Ogólnie rzecz biorąc, od szczytowego poziomu 24 marca, wynoszącego około 1,17 miliarda dolarów dziennych przychodów, rosyjskie przychody z paliw kopalnych spadły o ponad 50% do zaledwie 560 milionów dolarów dziennie.

Wraz z redukcją zakupów przez UE, kluczowym czynnikiem był spadek ceny rosyjskiej ropy naftowej, która również spadła o prawie 50% od czasu inwazji, z 99 USD za baryłkę do 50 USD za baryłkę obecnie.

To, czy spadki te będą kontynuowane, nie zostało jeszcze ustalone. To powiedziawszy, 10. zestaw sankcji UE, ogłoszony 25 lutego, zakazuje importu bitumu, powiązanych materiałów, takich jak asfalt, kauczuki syntetyczne i sadza i szacuje się, że zmniejszy ogólne przychody z rosyjskiego eksportu o prawie 1,4 miliarda dolarów.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.zerohedge.com/

Brak komentarzy:

"Szturchnij niedźwiedzia i dowiedz się: oto dlaczego Zachód powinien w końcu wysłuchać ostrzeżeń Rosji Ostatnia bójka o prowokacje, która wystawiła na próbę czerwone linie Moskwy, pokazuje, że zwykłe zlekceważenie Kremla już nie zadziała"

  Tarik Cyril Amar, historyk z Niemiec pracujący na Uniwersytecie Koç w Stambule, zajmujący się Rosją, Ukrainą i Europą Wschodnią, historią ...