Talibscy bojownicy, nowi władcy Afganistanu, zainicjowali starcia z irańskimi siłami granicznymi w ciągu ostatnich kilku dni przy pomocy broni i innego sprzętu wojskowego pozostawionego przez Stany Zjednoczone.
Starcia toczą się w prowincji Nimruz w południowo-zachodnim Afganistanie o znaczną część granicy kraju z Iranem. Zginęły co najmniej trzy osoby – dwóch Irańczyków i jeden talib – a kilka innych zostało rannych. (Powiązane: Rząd wydał MILIARDY na wyposażenie sił afgańskich, tylko po to, aby amerykański sprzęt wojskowy trafił w ręce talibów.)
Raporty wskazują, że napięcia przerodziły się w konflikt po tym, jak talibowie uniemożliwili budowę drogi i zainstalowanie drutu kolczastego przez irańską straż graniczną w celu wytyczenia granicy.
Filmy ze starć na granicy krążą po mediach społecznościowych. Wszystkie filmy pokazujące bojowników talibskich pokazują ich przy użyciu mieszanki starego sowieckiego sprzętu i bardziej nowoczesnej amerykańskiej broni z zaangażowania USA w wojnę z terroryzmem w tym kraju.
Jedno z nagrań pokazało konwój amerykańskich opancerzonych Humvee toczących się drogą podobno w drodze do granicy. Inny film pokazał masywną radziecką artylerię toczącą się po drodze na tylnej części amerykańskiej ciężarówki transportowej.
Jedno z dramatycznych filmów po raz pierwszy pokazanych na kanale Telegram pokazało kierowanego przez talibów Humvee z amerykańskim ciężkim karabinem maszynowym przed fortyfikacją pod irańską flagą.
Znaczna część amerykańskiego sprzętu używanego przez talibów pochodzi z około 18,6 miliarda dolarów, które USA wydały na wyposażenie rozwiązanych już sił zbrojnych byłego rządu afgańskiego. Sam Departament Obrony przyznał, że pozostawił po sobie sprzęt wojskowy o wartości około 7,12 miliarda dolarów i ma trudności z śledzeniem, gdzie to wszystko poszło po wycofaniu się Ameryki z Afganistanu.
Jeden z talibów powiedział Al Jazeerze, że po wycofaniu się USA zabrały ponad 300 000 sztuk broni strzeleckiej, 26 000 broni ciężkiej i około 61 000 pojazdów wojskowych. Talibowie planują wykorzystać tę wyprodukowaną w USA broń i sprzęt oraz pancerz z czasów sowieckich należący do poprzedniego rządu jako kręgosłup nowych sił zbrojnych lub "wielkiej armii".
Prawa wodne na czele konfliktu talibsko-irańskiego
Zarówno Irańczycy, jak i talibowie twierdzą, że to druga strona zainicjowała strzelaninę. Ale oba rządy wydały wyważone oświadczenia mające na celu deeskalację sytuacji. Talibowie twierdzili, że nie chcą "walczyć ze swoimi sąsiadami", podczas gdy Iran wezwał Kabul do przestrzegania prawa międzynarodowego i odpowiednich protokołów granicznych.
Niedawny konflikt rzekomo wynika z eskalacji sporu między Kabulem a Teheranem o prawa do wody do rzeki Helmand, ważnego źródła wody dla obu narodów w regionie, wspierającego rolnictwo, ekosystemy i źródła utrzymania.
Rzeka Helmand pochodzi z Kabulu i płynie w kierunku południowo-zachodnim przez Afganistan przez około 715 mil, zanim wejdzie na terytorium Iranu i opróżni się do jeziora Hamun, które rozciąga się na granicy irańsko-afgańskiej i jest największym słodkowodnym jeziorem w Iranie.
Woda z Helmand była zasilana jednym z największych na świecie słodkowodnych mokradeł w południowo-wschodnim Iranie, rozciągającym się na około 1 600 mil kwadratowych między Iranem a Afganistanem. Ale od tego czasu znaczna część tych mokradeł wyschła, a eksperci obwiniają za to głównie Afganistan, który spiętrzył rzekę i wprowadził kontrolę wody.
Sposób dzielenia się wodą Helmand jest rzekomo regulowany przez Traktat o rzece Helmand, podpisany przez Afganistan i Iran w 1973 roku w wyraźnym celu uregulowania alokacji wody rzecznej. Ale traktat nigdy nie został właściwie ratyfikowany ani wdrożony.
W ostatnich latach Iran wielokrotnie oskarżał Afganistan o naruszenie jego praw wodnych, argumentując, że znacznie mniej wody niż ilość uzgodniona w traktacie trafiła do Iranu.
Iran jest zaniepokojony budową dziesiątek zapór, zbiorników wodnych i systemów irygacyjnych wzdłuż rzeki Helmand, które według Teheranu zmniejszają przepływ wody do Iranu.
Talibowie odrzucili oskarżenia Iranu, zamiast tego obwiniając suszę i niedobór opadów za zmniejszenie objętości wody rzecznej wpływającej do Iranu. Kabul twierdzi ponadto, że ma prawo do zwiększenia swoich możliwości magazynowania wody i nawadniania w Afganistanie, niezależnie od tego, jak wpłynie to na produkcję wody z rzeki Helmand.
Dowiedz się więcej o konfliktach na całym świecie na WWIII.news.
Obejrzyj tę transmisję z EpochTV mówiącą o tym, jak talibowie używają amerykańskiej broni przeciwko Iranowi.
Ten film pochodzi z kanału Galactic Storm na Brighteon.com.
Więcej powiązanych artykułów:
Biden walczy z ofiarami 9/11 w sądzie, aby chronić pieniądze talibów.
Przetlumaczono przez translator |Google
zrodlo:https://www.naturalnews.com/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz