sobota, 3 czerwca 2023

"Nadchodzi podwyżka cen ropy: Drony uderzają w dwie główne rafinerie ropy naftowej w Rosji"

  Rosyjscy urzędnicy potwierdzili dwa ataki dronów na dwie różne rafinerie ropy naftowej w kraju. Jeden atak dronów spowodował pożar w pobliżu głównego portu naftowego Noworosyjsk. Atak spowodował znaczne szkody w otaczającej infrastrukturze i zakłócił działalność w porcie, który jest kluczowym terminalem eksportowym rosyjskiej ropy naftowej.



Chociaż żadna grupa nie przyznała się do ataku, uważa się, że ataki są częścią trwających napięć między Rosją a Ukrainą. Incydent może mieć również wpływ na światowe ceny ropy i napięcia geopolityczne w regionie.

Wrogowie Rosji używają dronów do atakowania rafinerii ropy naftowej

Według gubernatora Wieniamina Kondratiewa, pierwszy dron zaatakował rafinerię Afipsky w rosyjskim regionie Krasnodarskim, który leży 50 mil na wschód od czarnomorskiego portu Noworosyjsk. Ogień został ugaszony i nie było ofiar. Inny dron celował w rafinerię Ilsky, która znajduje się około 40 mil na wschód od Noworosyjska. Atak ten był w dużej mierze nieudany i nie spowodował pożaru.

Celem ataków było kilka kluczowych obiektów, w tym zbiorniki magazynowe i rurociągi, zakłócając płynny przepływ ropy naftowej. Te akty terroryzmu zmniejszyły ilość ropy produkowanej i eksportowanej z Noworosyjska, co może, ale nie musi, mieć znaczący wpływ na gospodarkę Rosji i resztę świata.

Każdego roku port Noworosyjsk przetwarza około 6 milionów ton (44 miliony baryłek ropy). Rosyjski terminal Noworosyjsk i Kaspijskiego Konsorcjum Rurociągów (CPC) odpowiada za 1,5 proc. światowej podaży ropy.

To nie pierwszy raz, kiedy rosyjska infrastruktura energetyczna jest celem dronów. Incydent podkreśla podatność infrastruktury krytycznej na ataki dronów i budzi obawy o potencjalne przyszłe ataki na podobne cele. Personel ochrony został rozmieszczony w celu ochrony rafinerii i okolicznych obszarów, a zaawansowana technologia nadzoru jest wykorzystywana do monitorowania wszelkich podejrzanych działań. Rosyjskie władze prowadzą obecnie dochodzenie w sprawie incydentu. Na tym etapie nie jest jasne, kto stał za atakiem i czy był to skoordynowany wysiłek, czy też przeprowadzony przez samotną osobę lub grupę.

Agresywne sankcje wobec rosyjskiej ropy zawodzą

Agresywne sankcje gospodarcze i dalsze sankcje wobec rosyjskiej ropy nie rządzą w specjalnej operacji wojskowej Rosji na Ukrainie. Rosja eksportowała ponad sześć milionów baryłek dziennie w 2022 roku. Rurociągiem transportowano około dwóch milionów baryłek dziennie – głównie rurociągiem Przyjaźń, który biegnie z Syberii do Europy Środkowej, a także przez wschodnią Syberię i Ocean Spokojny, który transportuje milion baryłek dziennie do Chin.

Około 15-20 procent rosyjskiego eksportu ropy nie może zostać dotknięte międzynarodowymi sankcjami. W ubiegłym roku Rosja wydała 2,2 miliarda dolarów na zmontowanie swojej floty odpornych tankowców, które podróżują po morzach, nie odpowiadając na żadne sankcje. Wiktor Kuriłow, analityk Rystad, szacuje, że Rosja posiada od 100 do 600 tankowców, które obchodzą sankcje i wysyłają ropę do krajów na całym świecie. Kuriłow szacuje, że Rosja potrzebuje tylko 240 tankowców, aby utrzymać obecny eksport, aby zaopatrywać swoich sojuszników w ropę. Według oficjalnych szacunków Rosja prawdopodobnie nabyła 103 tankowce od Iranu i Wenezueli w 2022 roku. Te tankowce były już oblężone przez zachodnie sankcje.

Wrogowie Rosji prawdopodobnie nasilą ataki na rafinerie ropy naftowej, rurociągi i porty, szczególnie w czasie, gdy światowi przywódcy demonizują ropę i mają nadzieję zarobić na gorszych zielonych energiach, w które zainwestowali. Staje się coraz bardziej jasne, że wrogowie Rosji są gotowi użyć dronów do sabotowania krytycznej rosyjskiej infrastruktury.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.naturalnews.com/

Brak komentarzy:

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...