Izrael nie zmieni swojego podejścia do Gazy, powiedział premier Benjamin Netanjahu na piątkowej konferencji prasowej. Izraelskie Siły Obronne (IDF) będą kontynuować kampanię bombardowań enklawy palestyńskiej, powiedział, dodając, że Zachodnia Jerozolima nie zgodzi się na przerwę w działaniach wojennych, jeśli izraelscy zakładnicy nie zostaną uwolnieni.
IDF będzie nadal uderzać w Gazę „z całej swojej mocy” – oznajmił Netanjahu w oświadczeniu dla mediów. Izrael „odmawia tymczasowego zawieszenia broni, które nie obejmuje powrotu naszych zakładników” – dodał.
Około 240 osób zostało porwanych przez grupę bojowników Hamasu z siedzibą w Gazie podczas niespodziewanego ataku na Izrael 7 października.
Od tego czasu bojownicy oświadczyli, że są otwarci na pomysł uwolnienia zakładników, ale utrzymują, że będzie to możliwe dopiero po zaprzestaniu działalności działań wojennych, ponieważ nie mogą nawet zebrać informacji o osobach przetrzymywanych w niewoli w związku z bombardowaniami i przerwami w komunikacji narzuconymi przez Izrael.
Oświadczenia Netanjahu pojawiły się po spotkaniu z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem w Tel Awiwie, gdzie obaj omówili „przerwy humanitarne” mające na celu ochronę ludności cywilnej Gazy i zwiększenie dostaw pomocy humanitarnej.
„Wierzymy, że wszystkie te wysiłki ułatwią przerwy humanitarne wraz z ustaleniami na miejscu zwiększającymi bezpieczeństwo ludności cywilnej i umożliwiającymi skuteczniejszą i trwałą dystrybucję pomocy humanitarnej” – powiedział Blinken na swojej konferencji prasowej w Tel Awiwie.
Powtórzył wsparcie Waszyngtonu dla Izraela, mówiąc, że kraj ten „nigdy nie będzie sam”.
W czwartek izraelski gabinet bezpieczeństwa ogłosił dalsze ograniczenia wobec palestyńskiej enklawy.
Władze izraelskie poinformowały, że wszyscy pracownicy ze Strefy Gazy, którzy utknęli na terytorium Izraela podczas operacji IDF, zostaną odesłani do domu.
„Izrael zrywa wszelkie stosunki ze Strefą Gazy, nie będzie już więcej palestyńskich pracowników ze Strefy Gazy” – głosi oświadczenie wydane przez gabinet bezpieczeństwa.
Masowe bombardowanie Gazy przez Izrael spotkało się z krytyką ze strony wielu krajów arabskich, a także Turcji i ONZ. Moskwa krytycznie odnosiła się także do działań Zachodniej Jerozolimy. potępiając atak Hamasu z 7 października.
W środę ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Niebenzia powiedział na nadzwyczajnym posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że prawo Izraela do samoobrony nie uzasadnia inwazji na Gazę, nad którą Zachodnia Jerozolima nie ma jurysdykcji.
Jego słowa wywołały gniewną reakcję zachodniej Jerozolimy, która oskarżyła Moskwę o odmawianie Izraelowi prawa do bezpieczeństwa przy jednoczesnej próbie odwrócenia uwagi świata od jego własnej operacji wojskowej na Ukrainie.
W czwartek izraelski prezydent Izaak Herzog ostro skrytykował tych, którzy, jak twierdził, chcą „związać nam ręce” żądaniami zawieszenia broni.
„Każdy, kto myśli, że cyniczne wykorzystywanie cierpień cywilów zwiąże nam tym razem ręce i uratuje Hamas, jest w błędzie. Dla nas i Palestyńczyków cierpienia zakończą się dopiero wraz z usunięciem Hamasu” – napisał w opinii dla „New York Times”.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/586541-israel-bomb-gaza-all-power/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz