Niektórzy ludzie w Republice Południowej Afryki zostali ponownie zainfekowani wariantami Covid-19 po tym, jak już wyleczyli się z wirusa, powiedział w piątek główny naukowiec Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Soumya Swaminathan.
„Obecnie otrzymujemy raporty o ponownym zakażeniu ludzi nowym wariantem wirusa, a niektóre z pierwszych doniesień z RPA sugerują, że osoby, które przeszły wcześniejszą infekcję, mogą zostać ponownie zarażone” - powiedziała na konferencji prasowej WHO .
Pacjent Covid-19 w szpitalu Khayelitsha w pobliżu Kapsztadu, RPA, 29 grudnia 2020 r. © AFP / RODGER BOSC
Swaminathan nie określił liczby osób ponownie zakażonych w Republice Południowej Afryki, ale powiedział, że trwające badania naukowe mają na celu określenie, jak długo przeciwciała chronią ludzi po zarażeniu się wirusem.
Naukowiec powiedział, że ostatnie brytyjskie badanie pracowników służby zdrowia wykazało, że 85 procent kohorty rozwinęło ochronę przed ponownym zakażeniem Covid-19 sześć do ośmiu miesięcy po pierwszym złapaniu wirusa.
W jednym z badań przeprowadzonych w Republice Południowej Afryki, opublikowanym w formacie przed drukiem w zeszłym miesiącu, stwierdzono, że rodzima mutacja 501Y.V2 tego kraju wykazała „znaczną lub całkowitą ucieczkę” z neutralizujących przeciwciał organizmu ludzkiego, które są skierowane przeciwko Covid-19.
„Dane te podkreślają perspektywę ponownego zakażenia” i mogą „zwiastować zmniejszoną skuteczność” szczepionek, zgodnie z badaniem, które nie zostało jeszcze poddane weryfikacji.
W innym większym, bardziej uogólnionym badaniu 43 000 osób z przeciwciałami Covid-19 w Katarze stwierdzono, że ponowna infekcja jest „rzadka”, a naturalna infekcja wywołuje silną ochronę przed wirusem przez co najmniej siedem miesięcy.
Odmiana południowoafrykańska zawiera więcej mutacji genetycznych niż poprzednie formy wirusa, w tym mutacja E484K, która wydaje się mieć wpływ na odpowiedź immunologiczną organizmu, potencjalnie zwiększając prawdopodobieństwo ponownego zakażenia.
Stanowi ponad 80 procent przypadków w Afryce Południowej i rozprzestrzenił się na co najmniej 32 kraje na całym świecie.
Republika Południowej Afryki poważnie ograniczyła wdrażanie szczepionki AstraZeneca Covid-19 z powodu obaw, że może ona nie działać przeciwko szczepowi, i zamiast tego traktuje priorytetowo stosowanie innych szczepionek, w tym szczepionki firmy Johnson & Johnson.
zrodlo:www.rt.com/news
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz