piątek, 9 kwietnia 2021

"Ekwador i Peru wybiorą prezydentów w obliczu nasilającej się pandemii!!!!!!!"

 LIMA, Peru (AP) - Rosnąca pandemia koronawirusa, która przyniosła nowe środki blokujące i zaostrzyła zmęczenie w Ekwadorze i Peru, pozostawiła wielu wyborców ogólnie obojętnych na nazwiska, które zobaczą w niedzielę do głosowania, kiedy zostaną ustalone sąsiednie narody Ameryki Południowej wybrać nowych prezydentów.

Kandydat na prezydenta Guillermo Lasso, reprezentujący grupę Tworzenie możliwości (CREO), macha kciukami w górę podczas wiecu wyborczego w Cayambe w Ekwadorze, w środę, 7 kwietnia 2021 r. Lasso, były bankier i rywal Andres Arauz, protegowany byłego prezydenta Rafaela Correa weźmie udział w głosowaniu w drugiej turze w najbliższą niedzielę 11 kwietniaopis zdjecia przetlumaczyla GR przez translator google (AP Photo / Dolores Ochoa

Żaden kandydat w każdym kraju nie zdobył wystarczającego poparcia, by stać się wyraźnym faworytem, a po roku zbiorowego cierpienia i skandali korupcyjnych wyborcy wydają się mieć nadzieję na zwycięzcę, który wyciągnie ich z gospodarczego chaosu pandemii przy jak najmniejszych potknięciach.


Ekwadorejczycy stają w obliczu starcia między konserwatywnym biznesmenem Guillermo Lasso i Andrésem Arauzem, uczniem byłego lewicowego prezydenta Rafaela Correi. Zwycięzca zastąpi prezydenta Lenina Moreno - byłego sojusznika Correi, który zwrócił się przeciwko niemu podczas sprawowania urzędu i który nie stara się o ponowną elekcję.

W międzyczasie Peruwiańczycy stają w obliczu zagmatwanego pola 18 kandydatów po latach zawirowań politycznych, które spowodowały, że seria prezydentów, a nawet cały kongres został obalony z powodu skandali korupcyjnych. Odpływ w czerwcu jest praktycznie zapewniony. O wszystkie miejsca w kongresie również walczą.


Kraj również należy do najbardziej dotkniętych COVID-19, z ponad 1,5 miliona potwierdzonych przypadków i ponad 53 400 zgonów.

Andres Arauz, United for Hope Alliance lub kandydat na prezydenta ONZ, wita zwolenników na wiecu wyborczym w Cochapambie w Ekwadorze w sobotę 27 marca 2021 r. Arauz, protegowany byłego prezydenta Rafaela Correi, i Guillermo Lasso reprezentujący partię Tworzenie możliwości lub CREO, weźmie udział w drugiej turze prezydenckiej zaplanowanej na 11 kwietnia opis zdjecia przetlumaczyla GR przez translator google(AP Photo / Dolores Ochoa)

„Nie ma pracy, nie ma możliwości na wsi, więc migrujemy do miasta, a wiele osób jest już w mieście” - powiedział Hernaldo Carbajal, który przybył z głębi Peru, aby szukać pracy w Limie, stolicy kraju. „Moim zdaniem niech wygra drużba dla chłopów i prowincjałów”.


Pośród pandemii w listopadzie Peru stanęło w obliczu chaosu politycznego, kiedy w tydzień po jednym z trzech prezydentów został oskarżony przez Kongres o zarzuty korupcji, a protesty zmusiły jego następcę do rezygnacji.


W międzyczasie Ekwador był świadkiem powstania tubylców w październiku 2019 r., Które sparaliżowało kraj na kilka dni i zmusiło rząd do wycofania się z działań zmierzających do zniesienia subsydiów paliwowych.


Pandemia sparaliżowała w zeszłym roku 70% ekwadorskich firm i spowodowała, że ​​stopa bezrobocia w tym kraju wyniosła prawie 68%. Kraj był już w okresie spowolnienia gospodarczego, które rozpoczęło się w 2015 r., Głównie z powodu spadku cen ropy. Podobnie w Peru, drugim co do wielkości na świecie producentem miedzi, gospodarka zaczęła spadać, gdy blokada pandemii trwająca ponad 100 dni pozostawiła bez pracy około 7 milionów ludzi.


Arauz awansował do drugiej rundy Ekwadoru z ponad 30% głosów w wyborach 7 lutego. Urzędnicy kilka dni później ogłosili Lasso zdobywcą drugiego miejsca po podliczeniu wszystkich głosów i około pół punktu procentowego oddzieliło go od ekologa i tubylczego kandydata Yaku Péreza.

Arauz jest wspierany przez Correę, byłego sojusznika Kuby Fidela Castro i Wenezueli Hugo Chaveza, który pozostaje bardzo wpływowy pomimo wyroku za korupcję, który zmusił go do ucieczki do Belgii, poza zasięg ekwadorskiej prokuratury. Arauz, 37-letni, zaproponował, aby zamożni płacili więcej podatków, wycofując się z umów z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i szukając mechanizmów prawnych, które wymusiłyby repatriację depozytów, które Ekwadorczycy mają za granicą.

Kandydat na prezydenta Partii Ludowej Akcji Yonhy Lescano wygłasza przemówienie podczas kampanii na rynku Caqueta w Limie w Peru w poniedziałek 5 kwietnia 2021 roku. Wybory parlamentarne w Peru zaplanowano na 11 kwietniaopis zdjecia przetlumaczyla GR przez translator google (AP Photo / Martin Mejia)

Były bankier, Lasso przegrał dwa ostatnie konkursy prezydenckie. Jest zwolennikiem polityki wolnego rynku i zbliżenia Ekwadoru z organizacjami międzynarodowymi. Odkąd przeszedł do drugiej rundy, poprawił swoje dotychczasowe przesłanie koncepcyjne, oferując konkretne propozycje, takie jak podniesienie płacy minimalnej do 500 dolarów, znalezienie sposobów na włączenie większej liczby młodych ludzi i kobiet na rynek pracy oraz zniesienie ceł na sprzęt rolniczy.


Ale bez względu na to, kto wygra, zrujnowana gospodarka Ekwadoru stanie na przeszkodzie jakimkolwiek obietnicom złożonym narodowi około 17,4 milionom ludzi, w których głosowanie jest obowiązkowe.


„Zwolennicy Arauza i Correi mówią, że jest to spór między neoliberalizmem a wizją bardziej państwowego zarządzania zasobami publicznymi, nazywają to postneoliberalnym” - powiedział Carlos de la Torre, dyrektor Center for Latin American Studia na University of Florida w Stanach Zjednoczonych. „Nie wiem, ile mogą zrobić z tak wyczerpanymi zasobami. Szczerze mówiąc, to totalna katastrofa i jest dużo złości, dużo powstrzymywanej złości ”.


Peruwiańczycy również są wściekli, gdy idą do urn. Przedłużający się kryzys zdrowia publicznego ujawnił od dawna istniejące nierówności, ostatnio, gdy lista obejmująca byłego prezydenta Martína Vizcarrę ujawniła, że ​​setki bogatych i dobrze połączonych osób potajemnie otrzymały szczepionki przeciwko COVID-19, zanim ktokolwiek inny.


W listopadzie Vizcarra został oskarżony przez Kongres o łapówki, które rzekomo wziął od firmy budowlanej, gdy był gubernatorem stanu. Zastąpił go prezydent Kongresu Manuel Merino, który sprawował urząd niecały tydzień, ponieważ wielkie protesty zmusiły go do rezygnacji. Kongres mianował następnie Francisco Sagasti na stanowisko prezydenta.


Aby wygrać niedzielne wybory, kandydat potrzebuje ponad 50% głosów. Ostatnie sondaże pokazują, że wiodący kandydat, centrysta Yonhy Lescano, ma około 15%. Za nim podążają centroprawicowy George Forsyth, konserwatysta Rafael López Aliaga i Keiko Fujimori, wpływowa przywódczyni opozycji i córka byłego prezydenta Alberto Fujimoriego.

Kandydat na prezydenta George Forsyth, z Partią Zwycięstwa Narodowego, rozmawia ze zwolennikiem podczas kampanii w Manchay na przedmieściach Limy w Peru, w poniedziałek 15 marca 2021 r., W czasie pandemii COVID-19. Wybory parlamentarne w Peru odbędą się 11 kwietniaopis zdjecia przetlumaczyla GR przez translator google (AP Photo / Martin Mejia)

Pewien peruwiański kandydat poświęcił trochę czasu, aby porozmawiać o swoim zwyczaju noszenia codziennie drucianego łańcuszka, zwanego cilice, w celu biczowania się. Inny poprosił Chile o powrót do Peru statku Huáscar, trofeum wojennego zdobytego w XIX wieku i przechowywanego jako relikt historyczny. Jednak ich plany rozwiązania pandemii i najgorszego kryzysu gospodarczego w kraju od dziesięcioleci pozostają niejasne.


„Uderzające jest to, że kwestia pandemii nie była tematem numer jeden” - powiedział Fernando Tuesta Soldevilla, analityk polityczny z Pontificia Universidad Catolica del Peru. „To jest zaskakujące, ponieważ kandydaci rozmawiali o wszystkim, ale mamy najgorszą falę (przypadków COVID-19) i najwyższy poziom zarażenia, a wszystko to, co niestety mamy przed sobą”.


Garcia Cano zgłosił się z Mexico City.

przetlumaczyla GR przez translator google

zrodlo:apnews.com

Brak komentarzy:

"„Okno możliwości” dla stosunków rosyjsko-amerykańskich – Moskwa Administracja Bidena była „całkowicie beznadziejna”, powiedział wiceminister spraw zagranicznych"

  Russian Deputy Foreign Minister Sergei Ryabkov. ©  Sputnik/Evgeny Biyatov Relacje między Rosją a USA mogłyby się poprawić ...