AUTOR: TYLER DURDEN
Osoba ukraińskiego pochodzenia na najwyższe stanowisko w NATO? To właśnie sugerował niedawny raportNew York Timesa, który szczegółowo opisywał, że "wyścig trwa" do wyboru następnego sekretarza generalnego NATO.
"Podczas gdy urzędnicy ostrzegali, że są to wczesne dni i bardzo często nazwiska, które pojawiają się jako pierwsze, nie przetrwają negocjacji między 30 członkami NATO, powiedzieli, że jeden główny kandydat pojawił się w Waszyngtonie: Chrystia Freeland, 54, kanadyjsko-ukraińska wicepremier i minister finansów Kanady" – napisał NY Times.
Freeland od dawna jest postrzegana jako główny sojusznik Ukrainy w kanadyjskim przywództwie politycznym. The Timesnazwał ją "główną kandydatką" w oczach waszyngtońskich informatorów na następcę sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga.
W raporcieopisanodalej: "Pani Freeland, lat 54, była dziennikarka (która jest żoną reportera The New York Times), była również ministrem spraw zagranicznych Kanady". I wymienił, że "Jej zalety są znaczne: mówi po angielsku, francusku, włosku, ukraińsku i rosyjsku; Prowadziła skomplikowane ministerstwa; jest dobra na konferencjach prasowych i innych wystąpieniach publicznych; ibyłaby pierwszą kobietą i pierwszą Kanadyjką, która kiedykolwiek stanęła na czele NATO".
Rosyjskie media państwowe w ciągu ostatnich kilku dnipodkreślały kandydaturę Freelandna czołowe miejsce w NATO, wyraźnie sugerując, że Moskwa postrzega kogoś ukraińskiego pochodzenia na tym stanowisku jako celową i wysoce symboliczną prowokację.
Dziadkowie Freeland ze strony matki wyemigrowali z Ukrainy do Alberty w Kanadzie w 1939 roku - chociaż jej matka później wróciła do ojczyzny rodziny i byładobrze znaną postaciąw ukraińskim ruchu niepodległościowym, który dążył do podważenia władzy radzieckiej.
Sama Freeland od dawna znajduje się na czarnej liście Kremla, jak opisuje waszyngtoński think tank WilsonCenter:
Pomimo ugruntowanej międzynarodowej reputacji Freeland, w 2014 roku urodzona w Albercie polityk znalazła się na liście nieproszonych gości Kremla. Moskwa zawsze wykorzystywała swoje zdolności do pilnowania bram poprzez kontrolę terytorialną i graniczną, ale jak to się stało, że kanadyjski urzędnik państwowy otrzymał zakaz wjazdu do Rosji?
Lista zakazu wjazdu z 2014 r. została wygenerowana w odpowiedzi na sankcje nałożone zarówno przez Kanadę, jak i Stany Zjednoczone po nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję. Choć lista miała symboliczne implikacje, przypominając społeczności międzynarodowej o gotowości Rosji do odpowiedzi i odrzucenia Zachodu, nazwisko Freeland jest szczególnie wyróżniające. Jej obecność na tej liście była celowa – decyzja głęboko zakorzeniona w historii rodziny Freeland i jej niedawnej przeszłości.
Profil Wilson Center zawierał również...
Jako studentka Uniwersytetu Harvarda, Freeland spędziła semestr za granicą na Ukrainie, opowiadając się za reformami politycznymi i społecznymi w sowieckim marionetkowym państwie. Jako prodemokratyczna agitatorka w latach 1988-1989, Freeland stanowiła poważne zagrożenie dla sowieckiego porządku politycznego, zagrożenie zauważone przez KGB.
Po lutowej rosyjskiej inwazji Freeland pozostała zagorzałym zwolennikiem Ukrainy, a także jako jastrząb konsekwentnie przeciwstawiała się kanadyjskim politykom i zachodnim urzędnikom, którzy ośmielili się sugerować jakikolwiek poziom kompromisu lub ustępstw terytorialnych z Rosją w imię zawieszenia broni.
Na tym froncie The New York Times podkreśla: "To, gdzie którykolwiek z kandydatów poprze Ukrainę w wojnie z Rosją, będzie czynnikiem krytycznym".
Jednak raport zauważa ponadto, że jest jeszcze na wczesnym etapie procesu selekcji, a inni, tacy jak premier Estonii Kaja Kallas lub prezydent Słowacji Zuzana Caputova jako inni główni pretendenci. Kadencja Stoltenberga została niedawno przedłużona do końca września 2023 roku. NYT zauważa, że "zarówno Waszyngton, jak i Bruksela chcą zakończenia przed następnymi amerykańskimi wyborami prezydenckimi w listopadzie 2024 r."
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz