wtorek, 31 października 2023

"Brytyjski urzędnik zwolniony po naleganiu na rozejm w Gazie. Kancelaria premiera stwierdziła, że pracownik naruszył obowiązującą w rządzie zasadę „odpowiedzialności zbiorowej”"

 Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak zwolnił doradcę ministerialnego za wezwanie do „trwałego” zawieszenia broni w Gazie. Londyn powstrzymał się od nawoływania do zakończenia wojny, proponując jedynie ograniczone „pauzy”, aby umożliwić dotarcie pomocy do enklawy palestyńskiej.

UK official fired after urging Gaza truce
Konserwatywny poseł do parlamentu Paul Bristow został usunięty ze stanowiska prywatnego sekretarza parlamentu (PPS) w Departamencie Nauki w poniedziałek kilka dni po tym, jak napisał list do Sunaka, w którym nalegał na długoterminowy rozejm między Izraelem a bojownikami palestyńskimi w Gazie. „Paul Bristow został poproszony o opuszczenie stanowiska w rządzie w związku z komentarzami niezgodnymi z zasadami odpowiedzialności zbiorowej” – powiedział rzecznik 10 Downing Street, odnosząc się do przepisu nakładającego na urzędników rządowych obowiązek publicznego wspierania wszystkich decyzji politycznych rządu.

W swoim dwustronicowym liście do premiera Bristow argumentował, że „trwałe zawieszenie broni” „uratuje życie i umożliwi ciągłą kolumnę pomocy humanitarnej, która dotrze do ludzi, którzy jej najbardziej potrzebują”.

Sunak jednak głośno bronił izraelskich działań wojskowych przeciwko Hamasowi po śmiercionośnym ataku terrorystycznym tej grupy z 7 października i nalegał, aby nie zawierał całkowitego rozejmu, wzywając zamiast tego do krótkich humanitarnych „przerw”, które „różnią się od zawieszenia broni”. Po zwolnieniu Bristow powiedział Sky News, że „całkowicie rozumie decyzję premiera”, ale „może teraz otwarcie mówić o kwestii, na której tak wielu moich wyborców bardzo zależy”. „Wierzę, że mogę to zrobić lepiej, siedząc na ławce rezerwowych, a nie jako część rządowej listy płac” – kontynuował. Choć Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło w sobotę niewiążącą rezolucję wzywającą do natychmiastowego zawieszenia broni w Gazie, Londyn, podobnie jak 44 inne państwa członkowskie, wstrzymał się od głosu.

Czternaście krajów, w tym Izrael i Stany Zjednoczone, sprzeciwiło się temu posunięciu, chociaż wydawało się, że przyniosło ono niewielki skutek, ponieważ siły izraelskie kontynuowały wczesną fazę ataku lądowego na Gazę.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu odrzucił pomysł zawieszenia broni, mówiąc w poniedziałek reporterom, że „wezwania do zawieszenia broni są wezwaniem do Izraela do poddania się Hamasowi”.

Po tygodniach ciężkich nalotów Izraelskie Siły Obronne (IDF) stopniowo rozszerzały operacje naziemne w enklawie palestyńskiej, a urzędnicy twierdzą, że misja będzie miała na celu całkowite wyeliminowanie Hamasu. Według lokalnych urzędników w ostatnim ataku przemocy zginęło około 1400 Izraelczyków i ponad 8 000 Palestyńczyków, a tysiące zostało rannych po obu stronach.

ONZ ostrzegła przed poważnym kryzysem humanitarnym w Gazie w przypadku kontynuowania konfliktu, chociaż w ostatnich tygodniach na to terytorium wpuszczano jedynie powolny strumień pomocy.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/586231-uk-official-fired-gaza/

Brak komentarzy:

"Państwo UE grozi Ukrainie przerwami w dostawie prądu Słowacja obiecała odwet, jeśli Kijów zaprzestanie transportu rosyjskiego gazu"

  Premier Słowacji Robert Fico na wydarzeniu na Ukrainie 7 października 2024 r. © Sergii Kharchenko / NurPhoto / Getty Images Słowacja może...