poniedziałek, 2 grudnia 2024

"„Nie graj w rosyjską ruletkę” na Ukrainie – Scholz Kanclerz Niemiec ostrzegała przed wysyłaniem rakiet dalekiego zasięgu Taurus do Kijowa"

 ‘Don’t play Russian roulette’ on Ukraine – Scholz

Niemcy nie powinny podejmować pochopnych i lekkomyślnych decyzji o wsparciu dla Ukrainy w konflikcie z Rosją, zwłaszcza w odniesieniu do pocisków dalekiego zasięgu, powiedział kanclerz Olaf Scholz.

Scholz wygłosił te uwagi podczas godzinnego przemówienia wyborczego w sobotę, kiedy to ostro skrytykował Friedricha Merza – kandydata Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej na kanclerza w przyszłorocznych wyborach federalnych – który argumentował za dostarczaniem Ukrainie pocisków dalekiego zasięgu Taurus, ale pod pewnymi warunkami. Merz powiedział, że Niemcy powinny postawić Rosji ultimatum, aby zaprzestała ataków na cele na Ukrainie, a jeśli nie zastosuje się do niego, Berlin zniesie ograniczenia dotyczące zasięgu pocisków, a następnie dostarczy je Kijowowi. Scholz, który wielokrotnie argumentował przeciwko wysyłaniu pocisków Taurus do Kijowa z obawy przed wciągnięciem Niemiec w konflikt, odrzucił ten pomysł.

„Wszystko, co mogę powiedzieć, to:

Bądźcie ostrożni! Nie gra się w rosyjską ruletkę z bezpieczeństwem Niemiec”, powiedział, ślubując „pozostać niezłomnym i zrównoważonym” we wspieraniu Ukrainy. W połowie listopada Scholz i Putin odbyli pierwszą rozmowę telefoniczną od końca 2022 r., podczas której kanclerz „nalegał na gotowość Rosji do negocjacji z Ukrainą w celu osiągnięcia sprawiedliwego i trwałego pokoju”, podkreślając jednocześnie, że Berlin jest gotowy wspierać Kijów „tak długo, jak będzie to konieczne”.

Putin powtórzył, że konflikt był „bezpośrednim wynikiem długotrwałej agresywnej polityki NATO mającej na celu stworzenie antyrosyjskiego przyczółka na terytorium Ukrainy”. Podczas gdy Niemcy od dawna zwlekały z dostarczeniem Ukrainie pocisków dalekiego zasięgu, nie dotyczyło to Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Francji, które dostarczyły Kijowowi pociski ATACMS i Storm Shadow/Scalp.

W zeszłym miesiącu Waszyngton udzielił Ukrainie pozwolenia na użycie amerykańskich pocisków dalekiego zasięgu do uderzeń głęboko w Rosję, a Moskwa również zgłosiła ataki z użyciem Storm Shadow. Przed zatwierdzeniem prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł, że ten ruch oznaczałby bezpośrednie zaangażowanie NATO i zmieniłby charakter konfliktu, ponieważ Ukraina nie jest w stanie używać pocisków bez danych celowniczych od swoich zachodnich zwolenników. Po tym, jak Ukraina przeprowadziła kilka ataków w głąb Rosji, Moskwa odpowiedziała uderzeniem na obiekt obronny w Dnieprze, używając nowego hipersonicznego pocisku średniego zasięgu Oreshnik.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/608504-russian-roulette-scholz-ukraine-taurus/

Brak komentarzy: