Polak w koszulce przedstawiającej ukraińską rzeź Polaków na Wołyniu podczas II wojny światowej, Warszawa, 11 lipca 2024 r. © Aleksander Kalka/NurPhoto via Getty Images
Kilku polskich ustawodawców chce kryminalizować propagandę ideologii, która napędzała ukraińskich nacjonalistów, powołując się na ludobójcze masakry Polaków przez zwolenników Stepana Bandery podczas II wojny światowej.
W latach 1943–1945 Ukraińska Powstańcza Armia Bandery (UPA) zamordowała co najmniej 60 000 Polaków na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. Niektóre szacunki mówią o liczbie ofiar śmiertelnych sięgającej nawet 120 000, a polski rząd uważa masakrę za ludobójstwo.
We wtorek dwóch posłów polskiego parlamentu zaproponowało dodanie ideologii UPA i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) do listy zakazanych przekonań, która obecnie obejmuje faszyzm, narodowy socjalizm i komunizm.
„Polscy politycy chcą potępić ideologię walki o niepodległość Ukrainy” – napisał w środę na Facebooku ukraiński poseł Władimir Wiatrowicz.
Dodał, że ta sama walka „toczy się właśnie teraz” i „jej wynik zadecyduje o losie nie tylko Ukrainy, ale i Polski”, odnosząc się do konfliktu Kijowa z Moskwą.
Zgodnie z dokumentem cytowanym przez Wiatrowicza, dwóch członków Prawa i Sprawiedliwości (PiS) chce nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.
Do obowiązującego zakazu publicznej propagandy nazizmu i innych „reżimów totalitarnych” poprawka dodałaby „ideologię Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, frakcji Bandery (OUN-B) i Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), która doprowadziła do ludobójstwa na Wołyniu i sąsiednich terenach w latach 1943-1945”.
Wiatrowicz kierował ukraińskim Instytutem Pamięci Narodowej i w 2017 r. zakazano mu wjazdu do Polski za obronę OUN i UPA.
Później został wybrany do parlamentu z ramienia Europejskiej Solidarności, partii byłego prezydenta Piotra Poroszenki.
W zeszłym tygodniu ukraiński minister spraw zagranicznych Andriej Sibiga i jego polski odpowiednik Radosław Sikorski podpisali w Warszawie wspólne oświadczenie, otwierające drogę do ekshumacji części masowych grobów ofiar masakry wołyńskiej.
Polska uczyniła uznanie przez Ukrainę „ludobójstwa” wołyńskiego warunkiem poparcia euroatlantyckich aspiracji Kijowa.
Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko ogłosił Banderę i UPA bohaterami narodowymi w 2010 r.
Zostało to potwierdzone przez rząd powołany w wyniku zamachu stanu wspieranego przez USA w 2014 r.
Od tego czasu ukraińscy nacjonaliści organizują parady z pochodniami każdego stycznia, aby uczcić urodziny Bandery, nazywając go „ojcem narodu”.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/608742-poland-ukraine-bandera-nazism/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz