wtorek, 2 lutego 2021

"Włochy reagują na kartel szczepionkowy"

 

Autor: Nicola De Felice i Pier Luca Toffano

Uważny obserwator zwraca uwagę na podobieństwa między rynkiem ropy po II wojnie światowej a przemysłem szczepionek SARS 2 / COVID. Elementem łączącym obie branże jest monopol produktu i pokusa czerpania korzyści z globalnego popytu. W sytuacji niedoboru i nieadekwatności produktu na rynku, w obliczu popytu zwiększonego pilnością związaną z sytuacją zdrowotną, różne narody i instytucje międzynarodowe konkurują ze sobą o dostawy bez względu na koszty. Na przykład Wielka Brytania podwoiła płatność za puszki Pfizer, praktycznie odrywając je od UE.

Zdjęcie: Centro Machiavelli

Kolejne podobieństwo polega na tendencji obu rynków do tworzenia karteli między producentami: porozumień dotyczących całkowitej wielkości produkcji w celu zagwarantowania wysokich zysków. Wśród wielkich koncernów naftowych było siedem sióstr, a wśród firm zajmujących się szczepionkami było jeszcze kilka. Niektórzy z tych ostatnich, na przykład francuska firma Sanofi, wycofali się z produkcji po przyznaniu się do nieskuteczności swojej szczepionki. Aby pozostać w grze, Sanofi podpisał następnie kontrakt z Biontech na produkcję szczepionki Pfizera.

Kolejnym elementem, który łączy oba sektory, jest oczekiwanie na długi okres wysokiego popytu. Tak było w przypadku paliw kopalnych w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku, kiedy nie należało się jeszcze obawiać pojawienia się alternatywnych źródeł energii, podobnie jak dzisiaj w przypadku badań nad szczepionkami i industrializacji. Szczepionki, które wydają się być najbardziej skuteczne dzisiaj po pierwszym milionie szczepień, to te, które mają ograniczony czas działania i dlatego muszą być regularnie powtarzane (około po roku). Długie okresy dużego popytu przy ograniczonych zasobach umożliwiają producentom realizację długoterminowych strategii politycznych i przemysłowych, w tym tworzenie karteli.

Istnieją jednak istotne różnice, które umożliwiają państwom zwalczanie polityki antymonopolowej poprzez zapobieganie gromadzeniu szczepionek. Poważna i rygorystyczna polityka zdrowotna, gospodarcza i społeczna, która obejmuje szczepienia materiałowe, nacjonalizacja sama w sobie nie wyklucza naszym zdaniem jedynego wyjścia.

Pierwsza różnica polega na naturze tych dwóch produktów, ponieważ olej jest surowcem, podczas gdy szczepionki są produktami złożonymi składającymi się z różnych substancji, z których każda musi zostać wyprodukowana, zanim będzie można ją połączyć w produkt końcowy. Chociaż odwierty naftowe są fizycznymi złożami na określonych obszarach, granice produkcji szczepionek zależą zasadniczo od innych barier: patentów, wiedzy biomedycznej i inżynierskiej oraz zdolności do realizacji i ponoszenia kosztów uprzemysłowienia. W produkcji szczepionek istnieje wyraźny rozdział między dwiema fazami prowadzącymi do podania gotowego produktu: badaniami i produkcją.Dziś w Big Pharma panuje precyzyjny podział zadań: z jednej strony instytuty badawcze, z drugiej fabryki wyrobów gotowych. Dla Big Pharmy badania naukowe są jak ropa dla „7 sióstr”. To Włoch Enrico Mattei uznał, że dla bezpieczeństwa energetycznego Włoch konieczne jest zawieranie porozumień z krajami produkującymi, a nie z koncernami naftowymi. Więc nie dołączaj do kartelu, aby zostać ósmą siostrą, ale zawieraj umowy u źródła z Iranem, Egiptem i Libią.Zawrzeć umowy z krajami produkującymi, a nie z firmami naftowymi. Więc nie dołączaj do kartelu, aby zostać ósmą siostrą, ale zawieraj umowy u źródła z Iranem, Egiptem i Libią.Zawrzeć umowy z krajami produkującymi, a nie z firmami naftowymi. Więc nie dołączaj do kartelu, aby zostać ósmą siostrą, ale zawieraj umowy u źródła z Iranem, Egiptem i Libią.

Niedawne nieostrożne zapowiedzi rządu dotyczące rychłego pojawienia się „włoskiej szczepionki” sugerują, że plan polityczny polega na dołączeniu do kartelu producentów zamiast, jak teraz proponujemy, robić jak Mattei lub łamać kartel porozumieniami z właścicielami surowca: u naukowców. Na poparcie cytujemy sprawę Biontech-Pfizer: Biontech to prywatny instytut badawczy, który opracował szczepionkę, podczas gdy firma Pfizer ją wytwarza. Podczas gdy Pfizer wraz z innymi producentami naśladuje globalne strategie dominacji „7 sióstr”, Biontech udostępnia swoje know-how innym producentom, jak we wspomnianym przypadku Sanofi.

Twierdzenie Arcuriego, że jest w stanie zbudować szczepionkę od podstaw, jak to ma miejsce w przypadku szwajcarskiej ReiThery, jest równoznaczne z tym, że każda firma samochodowa zrodzona po wynalezieniu inż. Benza „wymyśla na nowo koło i silnik spalinowy”. Rodzaj iluzorycznej „suwerenności de noantri”, podczas gdy poważna suwerenność wymagałaby większego realizmu przemysłowego. Ten, kto stawia interesy narodu na pierwszym planie, a nie ten, kto chce na nowo wynaleźć koło i uczynić je narodowym, jest suwerenny.

Mała uwaga na temat ReiThera: ta szczepionka nie istnieje. Jest to produkt będący obecnie w fazie I fazy badań. Dane z fazy 1 nie są wcale zachęcające: wykonano tylko około dziewięćdziesięciu testów, z wyłączeniem wszystkich osób, które nie były całkowicie zdrowe. Więc żadnych osób po pięćdziesiątce i żadnych tatuaży . Nie jest przyjemnie grać na kasandrach, ale pamiętajmy o bardzo niedawnym przypadku Novartis. Podobnie jak Sanafi, szwajcarski gigant podpisał umowę na wsparcie produkcji szczepionki Biontech Covid-19, która ma pomóc zwiększyć produkcję. Zgodnie z umową Novartis wykorzysta swoje zakłady produkcyjne w Stein w Szwajcarii.

Wierzymy, że gdyby Enrico Mattei żył dzisiaj, prowadziłby interesy z najlepszymi instytutami badawczymi nad szczepionkami na świecie, z tymi, którzy mają intelektualne bogactwo przetestowanych i działających szczepionek, z prawdziwymi właścicielami surowców. Ale czy możemy porównać Arcuri z Mattei? Prawie mamy ochotę płakać. Krótko mówiąc, musimy działać szybko na rzecz trwałej i skutecznej krajowej produkcji szczepionek, wybierając pracę z najlepszymi badaniami, które mają nam do zaoferowania, bez względu na to, skąd pochodzą. Wówczas wspierasz nowoczesne instytucje krajowe, które są realizowane szybko pod okiem kompetentnego i zdecydowanego personelu cywilnego i wojskowego.Bez konieczności „odkrywania na nowo koła”.

Tak więc Novartis i Sanofi będą wkrótce produkować szczepionkę Biontech odpowiednio w Szwajcarii i Francji. Biontech zapewnia know-how, produkty Novartis i Sanofi. Brak kosztów licencji. Na co czekają Włochy?

zrodlo:unser-mitteleuropa.com

Brak komentarzy:

"Zełenski kopie sobie grób atakami na Rosję w stylu „11 września” – amerykański analityk wojskowy Ukraińskie ataki dronów na cele cywilne w Rosji rozgniewają Moskwę, ale nie zmienią biegu wojny, powiedział Daniel Davis"

  Wysoki budynek mieszkalny widoczny w rosyjskim mieście Kazań po uderzeniu ukraińskiego drona 21 grudnia 2024 r. © Sputnik Kijów strzela s...