Wspólne porozumienia wojskowe, podatkowe i sądowe w Bośni i Hercegowinie były wykorzystywane do naruszania praw Serbów i porozumienia pokojowego z 1995 roku, powiedział Milorad Dodik, członek trójstronnej prezydencji tego kraju z Republiki Serbskiej.
Republika Serbska, podmiot serbski stanowiący połowę Bośni, rozpocznie proces „do końca tego miesiąca, najpóźniej w pierwszym tygodniu przyszłego miesiąca”, który ostatecznie doprowadzi do „cofnięcia zgody” wspólnych instytucji , ogłosił Dodik w piątek. Jest jednym z trzech członków kolektywnej prezydencji Bośni i liderem Związku Niezależnych Socjaldemokratów (SNSD), partii rządzącej w RS.
Afront UE wobec narodów bałkańskich raz na zawsze obnaża mit tzw. „jedności europejskiej”
Posunięcie to wpłynęłoby na Siły Zbrojne Bośni i Hercegowiny, Urząd Podatków Pośrednich oraz Naczelną Radę Sądownictwa i Prokuratury (HJPC) – żadne z nich nie znalazło się w konstytucji przyjętej jako część traktatu z 1995 r., który zakończył wojnę domową w byłej Jugosławii republiki, ale zostały ustanowione później w ramach nacisków Waszyngtonu i Brukseli, aby uczynić Bośnię bardziej „funkcjonalną” dla ostatecznego członkostwa w UE.
Dodik od lat krytykował taką centralizację, co doprowadziło do trwającego w Sarajewie impasu ze swoimi bośniackimi muzułmańskimi i chorwackimi odpowiednikami. Przyznanie przez UE na początku tego tygodnia, że kraje „Bałkanów Zachodnich” nie dołączą w najbliższym czasie, wydaje się być ostatnią kroplą.
Przywódca bośniackich Serbów zwrócił również uwagę na sierpniowe powołanie niemieckiego polityka Christiana Schmidta na „wysokiego przedstawiciela” Bośni, wbrew sprzeciwom Rosji i Chin w Radzie Bezpieczeństwa ONZ – a także wrześniową decyzję sądu najwyższego w kraju, który zalesia lasy. w RS należał do rządu centralnego, a nie do podmiotu.
„Nie podważamy integralności terytorialnej Bośni i Hercegowiny, ale jest to jedyny sposób, w jaki RS może chronić swoją własną”, powiedział Dodik, dodając, że jest to obrona przed latami „przemocy” wobec Serbów przez Urząd Wysokiego Przedstawiciel i Trybunał Konstytucyjny.
OBEJRZYJ: Chrześcijańska cerkiew prawosławna ZBURZONA w Bośni po tym, jak Bośniaczka, która jest właścicielką ziemi, wygrywa 20-letnią batalię prawną
Spór o niepodległość Bośni i podział władzy doprowadził do brutalnej wojny między Serbami, Chorwatami i bośniackimi muzułmanami (znanymi również jako Bośniacy) w latach 1992-1995, która wysiedliła dwa miliony ludzi i pochłonęła 100 tysięcy istnień ludzkich. Porozumienie pokojowe wynegocjowane przez USA podzieliło kraj między RS z większością serbską a Federacją Bośniacko-Chorwacką, przy czym tylko tuzin uprawnień został przekazany rządowi centralnemu.
Wspólny organ podatkowy powstał w 2003 r., rada sądownicza i prokuratorska w 2004 r., a połączony wojskowy na początku 2005 r. Dodik został po raz pierwszy wybrany na premiera RS w 2006 r. i pełnił funkcję prezesa podmiotu, a następnie członka kolegium. od tamtej pory cały czas sprzeciwiają się temu, co Serbowie opisali jako próby przymusowej centralizacji kraju.
Urząd „wysokiego przedstawiciela” został pierwotnie ustanowiony jako tymczasowy wykonawca porozumienia pokojowego, ale wielu zachodnich polityków, którzy piastowali to stanowisko, przejęło dodatkowe uprawnienia, odrzucając wybranych urzędników i narzucając prawa. W Trybunale Konstytucyjnym zasiada dziewięciu sędziów, po dwóch z ugrupowań wchodzących w skład Bośni i trzech cudzoziemców – obecnie Niemca, Szwajcar i Mołdawianin. Wielokrotnie orzekał, że lasy i grunty rolne należą do rządu centralnego, chociaż nie ma takiego zapisu w konstytucji ani żadnych prawach bośniackich.
Ławrow potępia „niedopuszczalną mentalność kolonialną” UE w Bośni, lekceważy polityków „służących siłom zewnętrznym”
W zeszłym miesiącu nowy wysłannik USA w Bośni Gabriel Escobar obiecał „bardzo agresywnie” zastosować sankcje w celu przeciwdziałania „korupcji” w kraju. Kiedy powiedział to Dodikowi – który jest na amerykańskiej czarnej liście od 2017 r. – prezydent RS odpowiedział „Pieprz swoje sankcje”, zgodnie z transkrypcją rozmowy, którą przywódca bośniackich Serbów pokazał dziennikarzom na początku tego tygodnia.
Dodik zamierza w niedzielę udać się do Serbii i spotkać się z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem.
Przetlumaczyla GR przez translator Google
zrodlo|:https://www.rt.com/news/537030-bosnia-serbs-withdrawing-consent/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz